ARCH 12/2016

Nové interiéry

Posledný tohoročný ARCH prináša aktuálny pohľad do oblasti interiérov – gastronomických, kancelárskych, obytných, ale aj administratívnych. Tvoria neodmysliteľnú súčasť architektúry a dokonca ich priamo užívame oveľa intenzívnejšie ako budovy zvonku. V teórii tvorby interiérov rozlišujeme dva zásadné, principiálne prístupy – jeden, ktorý zdôrazňuje interiér tvorený súčasne s architektúrou budovy, a ten druhý, ktorý je na koncepte budovy nezávislý a môže sa meniť podľa konkrétnej požiadavky. Oba prístupy sú správne. Za ideálnu však považujeme situáciu, keď je interiér realizovaný v súlade s celkovým architektonickým konceptom a priamo na neho nadväzuje. Realita je však iná.

V súčasnosti pribúda množstvo „vložených“ interiérov, ktoré reagujú na veľmi rýchlo sa meniace potreby. Jednoducho súčasné interiéry majú podstatne kratšiu životnosť ako tie v minulosti. Predovšetkým verejné či administratívne interiéry podliehajú častejším zmenám. Dokonca už architektonický koncept takýchto budov je na zmeny vopred pripravený. Určite poznáte situáciu, keď hľadáte v obchodnom centre obľúbenú kaviareň a na jej mieste nájdete niečo celkom iné.

Požiadavka flexibility a zároveň kratšia životnosť interiérov generuje nové interiéry s voľnejším prístupom, jednoduchšími detailami s dôrazom na mobiliár, farebnosť, materiálovú pestrosť i mnohostrannosť, ale i výtvarný leitmotív. Funkčný i priestorový upgrade interiérov je prirodzenou súčasťou života veľkých nákupných centier, administratívnych budov a v zásade sa dnes vyskytuje veľmi často vo všetkých typoch budov. Zopár takých vám v decembrovom ARCH-u chceme sprostredkovať.

Končí sa rok 2016 a tak nám dovoľte uviesť trochu bilancií – v roku 2016 sme v 10 číslach ARCH-u priniesli 9 rozhovorov, 58 architektonických a 11 knižných recenzií, 14 súťaží.

Prajem vám príjemné Vianočné sviatky, úspešný a zároveň pokojný Nový rok 2017 aj naďalej v spoločnosti časopisu ARCH.

Andrea Bacová

 

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 12/2016

Nový ARCH už v predaji:

  • Veranda Cantina, CBC IV., Bratislava
  • Bistro Soho Aupark, Bratislava
  • Mozartov dom, Bratislava
  • Framehouse, Bratislava
  • LafargeHolcim, Košice
  • PRORECO - interiér administratívnej časti, Trenčianske Stankovce
  • FLAT - byt v centre, Bratislava-Staré Mesto
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Je architektúra umenie alebo remeslo?

Je architektúra umenie alebo remeslo? V Prahe o tom budú diskutovať matadori českej architektúry – Pleskot, Šrámková, Lábus, Vávra a Cigler. Diskusia v Písecké bráně bude rozhodne stáť za návštevu.

Piatok 9. decembra 2016 od 18:30 sa v Prahe v Písecké bráně koná siedma debata Architekti CZ za účasti Aleny Šrámkovej, Ladislava Lábusa, Josefa Pleskota, Davida Vávru a Jakuba Ciglera. Bude sa hovoriť hlavne o tom, či je architektúra viac umenie alebo remeslo a bude sa tiež spomínať.

Healthy Home Academy 2016

Pod týmto názvom sa 29. novembra konala v Bratislave v priestoroch Starej tržnice konferencia, ktorej organizátorom bola spoločnosť Velux a Slovenská komora architektov. Na konferencii sa zúčastnila vyše stovka architektov a projektantov, ktorí si prišli vypočuť a rozdiskutovať témy, týkajúce sa trendov v slovenskej rezidenčnej výstavbe, ale aj problematiky denného svetla a energetickej efektívnosti domov.

Vedúci európsky veľtrh BAU Mníchov 2017 už v januári 2017

Prípravy na najväčší európsky veľtrh stavebníctva a architektúry sú v plnom prúde. V januári sa v Mníchove predstaví viac ako 2000 vystavovateľov zo 40 krajín sveta. Organizátori očakávajú, že do Mníchova sa príde pozrieť viac ako 250 tisíc architektov, projektantov, investorov a výrobcov stavebných materiálov a technológií z celého sveta. Ak niekto hľadá inovácie v stavebníctve a chce si urobiť predstavu, kam smerujú najnovšie trendy v architektúre a stavebníctve, mal by si už teraz začať plánovať cestu na najväčší európsky veľtrh stavebníctva do Mníchova.

Téma Študentskej architektonickej súťaže Xella sa v 22. ročníku venuje Brnu

Spoločnosť Xella vyhlásila nový ročník architektonickej ideovej súťaže pre študentov fakúlt architektúry a stavebných fakúlt vysokých škôl. Úlohou súťažiacich je navrhnúť urbanisticky a architektonicky zaujímavé centrum zbierok súčasného výtvarného umenia, ktoré bude slúžiť aj pre organizovanie výtvarných projektov. Študenti sa môžu prihlásiť najneskôr deň pred termínom odovzdania súťažných prác 20. februára 2017.

ARCH_exkurz

ARCH 11/16

ARCH_EXKURZ

 

BINARIUM

Rudohradský – Rudohradská – Kerti

 

POLYFUNKČNÝ OBJEKT

BINARIUM

BRATISLAVA-KARLOVA VES

AUTORI ZMENY STAVBY: Marek Rudohradský, Martin Rudohradská

AUTOR PROJEKTU PRE SP: Juraj Kerti

FOTO: Monika a Ľubo Stacho

 

TERMÍN: piatok 2. decembra 2016, 14.00 hod.

MIESTO: Mlynská dolina

DOPRAVA: autobusy č. 31, 39 (zastávka Televízia)

STRETNUTIE: pred vstupom do objektu

SPREVÁDZA: Marek Rudohradský