ARCH 4/2017

Architektúra a krajina

Rozmýšľanie o architektúre v krajinnom kontexte má dva základné uhly pohľadu. Ten prvý je urbanistický, definuje (vo vzťahu ku krajine) sídelnú štruktúru, jej mierku, kompozičnú skladbu, farebnosť, materialitu i historické hodnoty. Ten druhý – architektonický – sa zaoberá konkrétnou situáciou, priestorovým rámcom, do ktorého je architektúra osadená. Z tohto pohľadu vidieť krajinu predsa len inak – parciálne, jedinečne a predovšetkým z vnútornej pozície architektonického objektu. Oba uhly pohľadu sú dôležité. Sú hľadaním súvislostí s architektúrou, ktorá na krajinu prirodzene a plynulo nadväzuje a zároveň je aj jej súčasťou, ale i situácií, ktoré prinášajú do krajiny kontrastné väzby. Oba prípady, ale i oba uhly pohľadu sme sa pokúsili načrtnúť v tomto ARCH-u. Horská chata v talianskom Obereggene, chata v Plaveckom Štvrtku či pustovňa v Lysej pod Makytou sú učebnicovými príkladmi rešpektovania krajinného prostredia i jeho autonómneho charakteru. Horská chata je do krajiny citlivo položenou figúrou, kamenná pustovňa je pokornou subtílnou mohylou sakrálneho miesta, zatiaľ čo chata pri jazere do terénu a krajiny vpisujejednoznačnú geometrickú kompozíciu. Zložitejšia situácia vzniká v súčasných suburbiách rodinných domov, ktoré neponúkajú kvalitný urbanizmus ani homogénnu architektonickú skladbu. Krajina je tu novou zástavbou obsadzovaná bez toho, aby boli riešené vzájomné väzby. Pri troche úsilia by sa však mohla stať prirodzenou súčasťou nových suburbánnych zón. Architektúra si v takomto prípade hľadá svoju vlastnú cestu a záchytné body v introvertných konceptoch alebo priestorovo výraznejších štýlových variáciách. Oba rodinné domy – jeden zo Slovenska a jeden z Čiech – sú toho príkladom. Tému dokresľuje teória, ktorá sa zaoberá farebnosťou architektúry a jej vzťahom ku krajinnému kontextu. Kladie dôraz na tradíciu, identitu a vizuálny súlad sídla s prostredím – podstatné hodnoty, ktoré by mali byť a stále nie sú dostatočne pestované.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 4/2017

Nový ARCH už v predaji:

  • Horská chata Oberholz, Obereggen, Taliansko
  • Chata PS, Plavecký Štvrtok
  • Pustovňa Rehole Menších bratov františkánov, Lysá pod Makytou
  • Rodinný dom C2, západné Slovensko
  • Rodinný dom pre automobilového závodníka, Bašť, ČR
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Webdokument IKONY a premietanie filmu ŠTVOREC vs. KRUH – Ivan Matušík

„Boli sme generácia, ktorej bolo súdené najproduktívnejšie obdobie života tvoriť v obmedzených podmienkach režimu. Aj ja som hľadal svoje miesto a svoju tvár.“

Ivan Matušík

V utorok, 2. mája 2017 o 19.00 sa v priestoroch LUNA Baru na Kamennom námestí v Bratislave uskutoční prezentácia webdokumentu IKONY, sprevádzaná premietaním filmu ŠTVOREC vs. KRUH.

Webdokument IKONY zachytáva osudy a tvorbu najvýznamnejších slovenských architektov druhej polovice 20. storočia. Jedná sa o príslušníkov dnes už najstaršej žijúcej generácie architektov, ktorí svojho času projektovali stavby, ktoré svojou kvalitou ďaleko presahovali slovenský kontext.

ATELIERarhitekti: Urbane Räume & Brücken für Ljubljana (Mestské priestory a mosty pre Ľubľanu)

Architektur Haus Kärnten, St. Veiter Ring 10, Klagenfurt, od 7. do 21. 4. 2017

Výstava ľubľanského ateliéru ATELIERarhitekti, ktorý v súčasnosti tvoria Jurij Kobe, Urša Podlipnik, Tanja Paulin, Maja Kovačič, Nataša Blažko, Ina Radšel a Peter Plantan, prezentuje prierez jeho tvorbou. Slovinská skupina architektov sa už dlhšiu dobu koncentruje na tvorbu verejných priestorov predovšetkým v Ľubľane. Realizované projekty predstavujú modernú súčasnú tvár Ľubľany s novými kľúčovými prvkami mestského plánovania a infraštruktúry na rozsiahlej ploche – od Barjanskej ulice s Barjanským mostom a parkom (teda aj napojením mesta na južný obchvat) až po Fabianiho most s reguláciou ulice Njegoševa, čím sa vnútorný dopravný okruh uzatvára a viac ako 100-ročný mestský plán kompletuje. Základný koncept výstavy predstavuje proces vzniku šiestich realizovaných projektov a dvoch nerealizovaných mostov, zdôrazňuje myšlienkové pochody zameriavajúce sa na pretváranie priestorov okolo mostov. Tvorba mestských priestorov je zobrazená od ich konceptov až po realizáciu, a to pomocou plánov i študijných modelov. 

V súvislosti s výstavou v Klagenfurte sa v sobotu 22. apríla od 15. do 21. hodiny bude konať exkurzia - plavba loďou v Ľubľane. Jej účastníci budú mať možnosť si v spoločnosti Jurija Kobe pozrieť verejné priestory a mnohoraké mosty s urbanizovanými nábrežiami, ktoré mestu dodávajú nezameniteľnú atmosféru. Z dôvodu obmedzeného počtu účastníkov je potrebné sa prihlásiť na office@architektur-kaernten.at alebo na telefónnom čísle 0043/664/1237564.

Jarné upratovanie bratislavských brehov Dunaja

Začiatkom jari pripravuje už tradične Asociácia bratislavských vodáckych klubov v spolupráci s ochranárskymi združeniami, mestskými časťami a partnerskými inštitúciami upratovanie bratislavských brehov Dunaja. Vítaní sú všetci Bratislavčania, ktorým záleží na vzhľade ich mesta. Upratovanie sa bude konať 1. apríla a v oblasti Lida aj 7. apríla. K jarnému upratovaniu sa pripojila aj mestská časť Staré mesto – kontajner na odpad bude pristavený na nábreží pri moste Lafranconi.

Poznáme Stavbu roka 2016

Galavečer pri príležitosti slávnostného odovzdávania cien 22. ročníka prestížnej celoštátnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku Stavba roka 2016 a otvorenia veľtrhov Coneco a Racioenergia sa konal 22. marca 2017 v priestoroch Incheba Expo Arény v Bratislave. Účastníkmi boli významné osobnosti verejného, politického a spoločenského života, akademickej obce, ale predovšetkým tí, ktorým bol tento slávnostný večer určený – architekti, projektanti, zhotovitelia, stavebníci, developeri. Slávnostné odovzdávanie ocenení vysielala RTVS v priamom prenose na Dvojke. Súčasťou večera bola aj vernisáž výstavy Stavba roka 2016.

Záštitu nad 22. ročníkom súťaže prevzal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Wienerberger Brick Award 2018

Výzva na predkladanie prihlášok!

S blížiacim sa udeľovaním cien Brick Award 2018 vyzýva spoločnosť Wienerberger architektov, kritikov architektúry a novinárov k predkladaniu výnimočných projektov v oblasti inovatívneho využitia stavebných materiálov z celého sveta. Termín pre podávanie prihlášok je do 20. apríla 2017.

Po Kazuyo Sejima reSITE privíta ďalšieho svetoznámeho architekta

Architekt a urbanista Teddy Cruz, profesor Kalifornskej univerzity a Graduate School of Design Harvardovej univerzity, bude hlavným prednášajúcim nadcházajúcej konferencie vedľa svetoznámej architektky Kazuyo Sejimy zo štúdia SANAA. Teddy Cruz predstaví spolu so svojou kolegyňou politologičkou Fonnou Forman vysoko kontroverznú tému deliacu hraničnú stenu medzi Mexikom a Spojenými štátmi, ktorý presadzuje Donald Trump. Cruz, pôvodom z Guatemaly, priblíži dopady takéhoto druhu infraštruktúrnej stavby na celú prihraničnú oblasť a životy ľudí v Tijuane a San Diegu. 

Ďalší hostia budú oznámení už onedlho.

Výzva spoločnosti Schüco

Spoločnosť Schüco slávi na slovenskom trhu v roku 2017 okrúhle výročie - pätnásť rokov pôsobenia. Pretože sa firme dlhodobo darí a rastie vo veľmi dôležitom segmente rezidenčného bývania, otvorí v roku 2017 nový showroom v priestoroch budovy, v ktorej aj dnes sídli. Schüco vyhlasuje Výzvu, ktorej cieľom je nájsť čo najlepší návrh a jeho spracovateľa pre vytvorenie tohto showroomu.

Študenti ukázali, ako možno bývať udržateľne v už existujúcich budovách

Výsledky medzinárodnej súťaže Active House Award sú známe

Medzinárodná súťaž Active House Award, ktorú organizuje spoločnosť VELUX, spoznala svojich víťazov. Priniesla viacero návrhov a podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách už jestvujúcich stavieb.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Švajčiarska, Českej republiky a zo Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (prekl. nové riešenia pre obce) mala prinútiť študentov zamyslieť sa nad situáciou, ktorá sa dotýka mnohých krajín – zastavané dedinky a obce na predmestí veľkých miest sú obklopené novou výstavbou, pričom domy v ich centrách nie sú optimálne využité. Vysokoškoláci sa mali zamyslieť práve nad tým, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie v súlade so štandardami tzv. aktívneho domu.

 

Architektka Sejima zo štúdia SANAA vystúpi na reSITE

Najslávnejšia architektka súčasnosti Kazuyo Sejima z tokijského štúdia SANAA vystúpi na tohtoročnej konferencii reSITE, ktorá sa bude konať 22. - 23. júna fo Forum Karlín Praha, ako hlavná prednášajúca. Je držiteľkou Pritzkerovej ceny, najvyššieho ocenenia na poli architektúry. Stojí za projektami budovy New Museum v New Yorku či vzdelávacieho centra Rolex v Lausanne a do histórie sa zapísala tiež ako prvá ženská kurátorka benátskeho bienále architektúry. Po celom svete vytvorila desiatky ocenených projektov zo skla, kovových a betónových povrchov, ktoré neočakávaným spôsobom reagujú s okolím. Jej takmer neviditeľná architektúra vytvára pole pre ľudské aktivity a imagináciu.