ARCH 3/2017

Architektúra a ochrana pamiatok

 

Obnova pamiatok je nezanedbateľnou a dôležitou súčasťou architektonickej tvorby, čo potvrdzuje aj ich zastúpenie v prestížnych slovenských architektonických cenách. Nakoniec i ostatnú Cenu ARCH dostala obnova kostola v Brutovciach na východe Slovenska. Rozhovor s jej autorom Tomášom Bujnom prinášame hneď v úvode na pamiatky zameraného aktuálneho čísla ARCH-u. Tentokrát v súvislosti s hlavnou recenziou – rozšírením presbytéria baziliky sv. Jakuba s oltárom Majstra Pavla v Levoči. Okrem toho prinášame ďalšie podnetné a kvalitné realizácie zamerané na ochranu pamiatok: synagógu v Bardejove a v Lučenci, prezentáciu nálezu stredovekej fresky na východnej stene Dolného kostola baziliky sv. Emeráma v Nitre, modernú dostavbu secesnej vily v Košiciach, ale aj aktuálnu slovinskú nomináciu na Cenu Miesa van der Rohe 2017 – dom rodiny Plečnikovcov v Ľubľane, ktorého dostavbu i rekonštrukciu navrhoval postupne v rokoch 1917 – 1931 Jože Plečnik. Jeho aktuálna renovácia prebiehala v rokoch 2013 – 2015 pod vedením ateliéru Arrea, arhitektura. Obnova pamiatok s historickou hodnotou je pre architektov náročným zadaním. Nielen preto, že sa musí konfrontovať s požiadavkami pamiatkarov, ale predovšetkým preto, že v konečnom dôsledku musí zobrať bremeno rozhodnutia a zodpovednosť za ďalší osud pamiatky architekt na seba. Priame narábanie s kultúrnymi hodnotami si vyžaduje citlivý prístup v detailoch i celku a zároveň i prirodzený vnútorný rešpekt, ktorý limituje charakter a rozsah architektonického zásahu do pamiatky. Mnohé pamiatky na Slovensku však trpia chronickým zanedbaním a zlým stavebno-technickým stavom. Získanie finančných prostriedkov na začatie procesu obnovy je tým najdôležitejším impulzom a počinom, aby sa vôbec mnohé z nich dali zachrániť. Príbehy slovenských pamiatok preto treba začať rozprávaním o osvietených investoroch, donoroch a filantropoch. Jednoducho ľuďoch, ktorým na pamiatkach nezištne záleží.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 3/2017

Nový ARCH už v predaji:

  • Rozšírenie presbytéria - Bazilika minor sv. Jakuba, Levoča
  • Prezentácia stredovekej fresky v katedrále Nitrianskeho hradu
  • Obnova areálu a ortodoxnej synagógy Bardejov, SO-01 Synagóga
  • Rekonštrukcia a prístavba domu, Košice
  • Prístavba Plečnikovho domu, Ľubľana
  • Nova Village, Dunajská Streda
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Poznáme Stavbu roka 2016

Galavečer pri príležitosti slávnostného odovzdávania cien 22. ročníka prestížnej celoštátnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku Stavba roka 2016 a otvorenia veľtrhov Coneco a Racioenergia sa konal 22. marca 2017 v priestoroch Incheba Expo Arény v Bratislave. Účastníkmi boli významné osobnosti verejného, politického a spoločenského života, akademickej obce, ale predovšetkým tí, ktorým bol tento slávnostný večer určený – architekti, projektanti, zhotovitelia, stavebníci, developeri. Slávnostné odovzdávanie ocenení vysielala RTVS v priamom prenose na Dvojke. Súčasťou večera bola aj vernisáž výstavy Stavba roka 2016.

Záštitu nad 22. ročníkom súťaže prevzal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Wienerberger Brick Award 2018

Výzva na predkladanie prihlášok!

S blížiacim sa udeľovaním cien Brick Award 2018 vyzýva spoločnosť Wienerberger architektov, kritikov architektúry a novinárov k predkladaniu výnimočných projektov v oblasti inovatívneho využitia stavebných materiálov z celého sveta. Termín pre podávanie prihlášok je do 20. apríla 2017.

Stavba roka 2016: Hlasovanie

Tento rok sa bude konať už 22. ročník súťaže realizovaných stavebných diel STAVBA ROKA 2016. Hlasujte o Cenu verejnosti!

Bratislava bez ľudí?!

Bratislava bez ľudí?!

Trvanie: 10. marec – 26. marec 2017
Vernisáž: 9. marca 2017 (štvrtok), 18:00 hod.
Komentované prehliadky: 14. a 21. marec, 17:00 hod.

Miesto: Satelit, galéria dizajnu SCD, Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10, Bratislava

 

Centrum mesta nabralo po páde komunizmu druhý dych a stalo sa najlukratívnejšou časťou Bratislavy. V posledných rokoch však opäť stráca svoj lesk. Dôvody sú rôzne: verejné priestory sú zaplavené parkujúcimi autami, ulice, kedysi živé mestské priestory, sú ovládané tranzitnou automobilovou dopravou. Priorita áut pred chodcami a verejnou dopravou už presiahla akceptovateľnú hranicu. Výsledkom je úbytok obyvateľov, neprenajateľné kancelárske budovy a obchodné prevádzky až príliš často meniace svojich majiteľov.

Po Kazuyo Sejima reSITE privíta ďalšieho svetoznámeho architekta

Architekt a urbanista Teddy Cruz, profesor Kalifornskej univerzity a Graduate School of Design Harvardovej univerzity, bude hlavným prednášajúcim nadcházajúcej konferencie vedľa svetoznámej architektky Kazuyo Sejimy zo štúdia SANAA. Teddy Cruz predstaví spolu so svojou kolegyňou politologičkou Fonnou Forman vysoko kontroverznú tému deliacu hraničnú stenu medzi Mexikom a Spojenými štátmi, ktorý presadzuje Donald Trump. Cruz, pôvodom z Guatemaly, priblíži dopady takéhoto druhu infraštruktúrnej stavby na celú prihraničnú oblasť a životy ľudí v Tijuane a San Diegu. 

Ďalší hostia budú oznámení už onedlho.

Výzva spoločnosti Schüco

Spoločnosť Schüco slávi na slovenskom trhu v roku 2017 okrúhle výročie - pätnásť rokov pôsobenia. Pretože sa firme dlhodobo darí a rastie vo veľmi dôležitom segmente rezidenčného bývania, otvorí v roku 2017 nový showroom v priestoroch budovy, v ktorej aj dnes sídli. Schüco vyhlasuje Výzvu, ktorej cieľom je nájsť čo najlepší návrh a jeho spracovateľa pre vytvorenie tohto showroomu.

Študenti ukázali, ako možno bývať udržateľne v už existujúcich budovách

Výsledky medzinárodnej súťaže Active House Award sú známe

Medzinárodná súťaž Active House Award, ktorú organizuje spoločnosť VELUX, spoznala svojich víťazov. Priniesla viacero návrhov a podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách už jestvujúcich stavieb.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Švajčiarska, Českej republiky a zo Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (prekl. nové riešenia pre obce) mala prinútiť študentov zamyslieť sa nad situáciou, ktorá sa dotýka mnohých krajín – zastavané dedinky a obce na predmestí veľkých miest sú obklopené novou výstavbou, pričom domy v ich centrách nie sú optimálne využité. Vysokoškoláci sa mali zamyslieť práve nad tým, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie v súlade so štandardami tzv. aktívneho domu.

 

Architektka Sejima zo štúdia SANAA vystúpi na reSITE

Najslávnejšia architektka súčasnosti Kazuyo Sejima z tokijského štúdia SANAA vystúpi na tohtoročnej konferencii reSITE, ktorá sa bude konať 22. - 23. júna fo Forum Karlín Praha, ako hlavná prednášajúca. Je držiteľkou Pritzkerovej ceny, najvyššieho ocenenia na poli architektúry. Stojí za projektami budovy New Museum v New Yorku či vzdelávacieho centra Rolex v Lausanne a do histórie sa zapísala tiež ako prvá ženská kurátorka benátskeho bienále architektúry. Po celom svete vytvorila desiatky ocenených projektov zo skla, kovových a betónových povrchov, ktoré neočakávaným spôsobom reagujú s okolím. Jej takmer neviditeľná architektúra vytvára pole pre ľudské aktivity a imagináciu.