ARCH 4/2019

Symetriu a asymetriu – dve základné kompozičné kategórie, ktoré charakterizujú vlastnosti elementov formy – pozná každý študent architektúry a každý architekt s nimi prirodzene tvorivo pracuje.

A predsa to s architektonickou kompozíciou vôbec nie je také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Ona sa totiž dá naučiť len po určitú hranicu.

Vidieť to na študentoch architektúry, ktorí  sa s ňou zaoberajú teoreticky hneď v prvých semestroch štúdia. Aj napriek tomu, že získajú o nej základné vedomosti, nie sú ešte schopní architektonickú kompozíciu cielene vo svojich prvých projektoch uplatniť. Aby bolo architektonické dielo kompozične vyvážené, je nutné disponovať s dostatočnou dávkou estetického cítenia, vycibreným vkusom a výbornou znalosťou práce s proporciami. A to je už naozaj umenie!

Elementy foriem súčasnej  architektúry sú však podstatne rozmanitejšie. ako to bolo v minulosti. Kompozícia pracuje s množstvom prvkov i materiálov.

Stačí si pozrieť aktuálne výsledky celosvetovej architektonickej súťaže Building of the year 2019. Víťazné objekty disponujú s nesmiernym tvarovým i štrukturálnym bohatstvom od  subtílnej knižnice organických tvarov (Maya Somaiya Library, Sharda School, Sameep Padora & Associates) v Indii, ktorej podstatu tvorí oblúková tehlová škrupinová konštrukcia, cez  ďalšiu impozantnú, do morského piesku zarezanú, betónovú mušľovú štruktúru múzea umenia  (UCCA Dune Art Museum, OPEN Architecture) v Číne až po bielou čipkou obtiahnutú sklenenú výškovú hotelovú budovu (Morpheus Hotel, Zaha Hadid Architects) v Macao. Tradičné kompozičné princípy sú v týchto prípadoch nahrádzané novými kreatívnymi výtvarnými postupmi využívajúcimi štrukturálne vlastnosti materiálov a zároveň reagujúcimi na genia loci prostredia. Kompozičné inovácie obohacujúce súčasnú architektúru otvárajú nové možnosti  jej umeleckého formového tvarovania.  A dá sa to už občas vidieť aj v našich končinách...

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 4/2019

Nový ARCH už v predaji:

  • Záhradné vily, Bratislava-Dúbravka
  • Glass Cube, Bratislava
  • Dvojdom v lese, Plánky, Bratislava
  • Dom V, Bratislava
  • Výrobná hala s kanceláriami, Bratislava-Devínska Nová Ves
  • Gastro pasáž, Avion Shopping Park, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné