ARCH 1-2/2018

CENA ARCH... 20 rokov po

Cena ARCH oslávila vlani svoju 20-ročnicu. Je to vek, ktorý si určite zaslúži patričnú pozornosť. O to viac, ak sa týka formátu, ktorý si za tú dobu vybudoval silné miesto na slovenskom architektonickom poli. Cena ARCH bola vždy úzko previazaná s rovnomenným časopisom, pričom v čase jej založenia vychádzal už tretí rok. V jeho redakčnej rade vtedy pôsobili Ján Bahna, Maroš Borský, Hana Kopecká, šéfredaktorka Henrieta Moravčíková, Štefan Šlachta, Norbert Šmondrk, Ľubomír Závodný a Martin Mašek, ktorý bol zakladateľom a prvým šéfredaktorom časopisu. Bol to práve jeho nápad zriadiť k vtedy pomerne alternatívnemu časopisu cenu, prezentujúca kvalitnú architektúru. Štatút Ceny bol stručný, jednoznačný a jasný. Dnes už môžeme povedať, že to bol geniálny nápad s transparentnými úmyslami, postavený mimo akejkoľvek komercie, s výlučne odbornými ambíciami ľudí, ktorí to so slovenskou architektúrou mysleli úprimne dobre a veľa pre ňu urobili. Aj z tohto dôvodu mal ARCH i jeho Cena už od samého počiatku zvláštneho genia loci. Odovzdávanie Ceny v kostole klarisiek bolo dôstojné, slávnostné a pritom skromné. Roman Hájek, prvý laureát, tam vtedy dostal vázu od Bořka Šípka. Neformálna nočná oslava priamo v ocenenom Kráteri bola v histórii Ceny jedinou, ktorá sa uskutočnila doslova „in situ“. Pripomínať špecifiká Ceny asi nie je nutné. Nakoniec dočítate sa o nich aj v úvodnej diskusii s viacnásobnými laureátmi. Dve veci sa mi však zdajú na Cene najdôležitejšie. Po prvé, že sa za 20.rokov vyprofilovala v stabilný a mienkotvorný formát s vysokým spoločenským kreditom. A po druhé, že za ňou stojí časopis, ktorý podáva priebežnú správu o slovenskej architektúre už 23 rokov. Tisíce strán, ktoré redakcia za ten čas pripravila, kontinuálne mapujú to najdôležitejšie, čo sa u nás deje. Verím, že sa tieto hodnotné informácie raz stanú dobrým základom historického výskumu. Aj preto želám Cene ARCH všetko najlepšie a hlavne veľa dobrých ročníkov!

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 1-2/2018

Nový ARCH už v predaji:

 • Cena ARCH 1998: Dom Kráter, Bratislava
 • Cena ARCH 1999: Rekreačná chata, Senec
 • Cena ARCH 2000: Rímskokatolícke pastoračné centrum Kráľovnej rodiny, Bratislava
 • Cena ARCH 2001: Rodinný dom, Stupava
 • Cena ARCH 2002: Národná banka Slovenska, Bratislava
 • Cena ARCH 2003: Areál Montex, s. r. o., Rovinka
 • Cena ARCH 2004: Dom nábytku Atrium, Bratislava
 • Cena ARCH 2005: Nájomné bytové domy CMYK, Prešov
 • Cena ARCH 2006: Sky boxy a Sky lounge HC Slovan, Bratislava
 • Cena ARCH 2007: Obytný súbor Rozadol, Bratislava
 • Cena ARCH 2008: Rodinný dom, Černošice
 • Cena ARCH 2009: Veža - ateliér A-BKPŠ, Nobelova ulica, Bratislava
 • Cena ARCH 2010: Dunajská - Inner City, Residence, Bratislava
 • Cena ARCH 2011: Centrála Phoenix Zeppelin, Banská Bystrica
 • Cena ARCH 2012: Bytový dom 34 b. j., Liptovský Mikuláš-Palúdzka
 • Cena ARCH 2013: Slnečnice - Južné mesto, zóna c1, Bratislava-Petržalka
 • Cena ARCH 2014: Kasárne/Kulturpark, Košice
 • Cena ARCH 2015: Dom pri jazere, Jakubov
 • Cena ARCH 2016: Obnova interiéru rímskokatolíckeho kostola sv. Vavrinca, Brutovce
 • Cena ARCH 2017: Kaplnka vzkriesenia a krížová cesta, vrch Krížová, Kvetnica
 • Mlynica, Turbínová ulica, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

ARCH_exkurz

ARCH 1-2/18

MLYNICA

GUTGUT

Turbínová ulica

Bratislava-Nové Mesto

Autori: Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Benková, Tomáš Vrtek

Termín: štvrtok 22. februára 2018, 14.00 hod.

Doprava: autobusy č. 56, 63, 96, trolejbusy č. 204, 205 (zastávka Slovinská)

Stretnutie: pred vstupom do budovy

Sprevádzajú: Jana Benková a Štefan Polakovič

SÚŤAŽ STAVBA ROKA 2017

SÚŤAŽ STAVBA ROKA 2017

Predstavenie prihlásených stavebných diel

 Tento rok sa bude konať už 23. ročník súťaže realizovaných stavebných diel STAVBA ROKA 2017. Poznáme už aj 20 prihlásených stavebných diel, ktoré budú bojovať o tri nominácie na hlavnú cenu (bez udania poradia) a z nich hlavnú cenu titul STAVBA ROKA 2017, Cenu Ministerstva dopravy a výstavby SR, Cenu Únie miest Slovenska, ako aj o ceny vyhlasovateľov súťaže.

 Vyhlasovateľmi súťaže sú:

Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, Slovenská komora stavebných inžinierov, Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Spolok architektov Slovenska, Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.,

Technický a skúšobný ústav stavebný, n. o., Vydavateľstvo EUROSTAV, s. r. o.

MoMoWo - Deň otvorených dverí prvýkrát na Slovensku

Európsky projekt MoMoWo organizuje pri príležitosti Medzinárodného dňa žien 8. marca 2018 prvý Deň otvorených dverí v ateliéroch žien na Slovensku: architektiek, pamiatkarok, krajinných architektiek, urbanistiek, stavebných inžinierok, interiérových dizajnérok alebo dizajnérok nábytku. Iniciatíva sa uskutoční okrem Slovenska súčasne v Portugalsku, Španielsku, Slovinsku a v Taliansku, a tiež v ďalších partnerských krajinách projektu MoMoWo a v krajinách, ktoré chcú podporiť túto aktivitu. Deň otvorených dverí dáva možnosť propagovať svoju prácu a svoju profesionálnu identitu nielen ženám pôsobiacich v uvedených oblastiach, ale tiež študentom a mladým ľuďom, ktorí vstupujú do sveta práce, ako aj remeselníkom, stavebným firmám a spoločnostiam.

Prvé priečky súťaže Active House Award 2017 patrili slovenským študentom!

Spoločnosť VELUX vyhlásila víťazov medzinárodnej súťaže určenej pre študentov architektúry Active House Award. Odborná porota posudzovala návrhy študentov na tému „Materská škola budúcnosti“. Popri cenách, ktoré vybrala odborná porota, bola odovzdaná aj cena detskej poroty, ktorú tvorili deti z brnianskeho Detského domova Dagmar.

Kaštieľ v Moravanoch sa vracia do života

V utorok 23. januára v podvečerných hodinách sa uskutočnilo stretnutie zástupcov Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, predstaviteľov významných kultúrnych a verejných inštitúcií, vystavujúcich výtvarných umelcov, teoretikov umenia a zástupcov médií s novými majiteľmi renesančného kaštieľa v Moravanoch nad Váhom – a to priamo v jeho priestoroch. Podujatie bolo venované predstaveniu projektu s názvom návrat do života.

Študentská súťaž MultiComfort House Students Contest 2018 odštarovala

Začala symbolicky - v deň tzv. „Teachers Day“. Divízia Saint-Gobain ISOVER v spolupráci s oddelením architektúry mesta Dubaj pripravila 14. medzinárodný ročník súťaže Multi-Comfort House Student Contest. Tá sa tento rok bude konať v Spojených arabských emirátoch v dňoch 12. - 15. mája 2018.

Ocenenie GERMAN DESIGN AWARD 2018 pre spoločnosť Kinnarps

Dva produkty spoločnosti Kinnarps získali ocenenie German Design Award 2018 - spoznajte hrdých víťazov SPACE a COLLECTION S. A ak sa chcete dozviete, prečo sa vyplatí dobrá ergonómia a tipy, ako vytvoriť zdravé a pohodové pracovné prostredie, čítajte ďalej.

23.ročník medzinárodnej študentskej súťaže Xella

Tento ročník medzinárodnej študentskej súťaže, ktorú spoločnosť Xella vypísala v akademickom roku 2017/2018 má tému DOWNTOWN KERLING - BANSKÁ ŠTIAVNICA. Multifunkčný mestský blok KERLING , ako miesto na bývanie, prácu, relax a spoznávanie v Banskej Štiavnici Downtown Kerling, ako rázcestie medzi moderným a historickým alebo vstupná brána do Banskej Štiavnice.

Cena ARCH už po dvadsiaty raz!

Vo štvrtok 9. novembra 2017 bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave slávnostne vyhlásená Cena ARCH 2017. Galavečer mal tentokrát ešte slávnostnejšiu atmosféru ako po iné roky. Cena ARCH bola totiž udelená už po dvadsiaty raz. Preto  zúčastnení hostia mali možnosť zhliadnuť v rámci videoprojekcie aj rekapituláciu diel a ich autorov, ktorí Cenu ARCH získali počas celej jej histórie.

O udelení Ceny ARCH 2017 rozhodovala v dňoch 11. – 13. septembra 2017 medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Krzysztof Ingarden (Poľsko), Kornel Kobák (Slovensko), Rainer Köberl (Rakúsko) a Kamil Mrva (Česká republika).

Laureátom Ceny ARCH 2017 sa stala Kaplnka vzkriesenia a krížová cesta na vrchu Krížová v Kvetnici pri Poprade, ktorých autorom je mladý architekt Samuel Netočný.

 

Študenti ukázali, ako možno bývať udržateľne v už existujúcich budovách

Výsledky medzinárodnej súťaže Active House Award sú známe

Medzinárodná súťaž Active House Award, ktorú organizuje spoločnosť VELUX, spoznala svojich víťazov. Priniesla viacero návrhov a podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách už jestvujúcich stavieb.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Švajčiarska, Českej republiky a zo Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (prekl. nové riešenia pre obce) mala prinútiť študentov zamyslieť sa nad situáciou, ktorá sa dotýka mnohých krajín – zastavané dedinky a obce na predmestí veľkých miest sú obklopené novou výstavbou, pričom domy v ich centrách nie sú optimálne využité. Vysokoškoláci sa mali zamyslieť práve nad tým, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie v súlade so štandardami tzv. aktívneho domu.