ARCH 4/2019

Symetriu a asymetriu – dve základné kompozičné kategórie, ktoré charakterizujú vlastnosti elementov formy – pozná každý študent architektúry a každý architekt s nimi prirodzene tvorivo pracuje.

A predsa to s architektonickou kompozíciou vôbec nie je také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Ona sa totiž dá naučiť len po určitú hranicu.

Vidieť to na študentoch architektúry, ktorí  sa s ňou zaoberajú teoreticky hneď v prvých semestroch štúdia. Aj napriek tomu, že získajú o nej základné vedomosti, nie sú ešte schopní architektonickú kompozíciu cielene vo svojich prvých projektoch uplatniť. Aby bolo architektonické dielo kompozične vyvážené, je nutné disponovať s dostatočnou dávkou estetického cítenia, vycibreným vkusom a výbornou znalosťou práce s proporciami. A to je už naozaj umenie!

Elementy foriem súčasnej  architektúry sú však podstatne rozmanitejšie. ako to bolo v minulosti. Kompozícia pracuje s množstvom prvkov i materiálov.

Stačí si pozrieť aktuálne výsledky celosvetovej architektonickej súťaže Building of the year 2019. Víťazné objekty disponujú s nesmiernym tvarovým i štrukturálnym bohatstvom od  subtílnej knižnice organických tvarov (Maya Somaiya Library, Sharda School, Sameep Padora & Associates) v Indii, ktorej podstatu tvorí oblúková tehlová škrupinová konštrukcia, cez  ďalšiu impozantnú, do morského piesku zarezanú, betónovú mušľovú štruktúru múzea umenia  (UCCA Dune Art Museum, OPEN Architecture) v Číne až po bielou čipkou obtiahnutú sklenenú výškovú hotelovú budovu (Morpheus Hotel, Zaha Hadid Architects) v Macao. Tradičné kompozičné princípy sú v týchto prípadoch nahrádzané novými kreatívnymi výtvarnými postupmi využívajúcimi štrukturálne vlastnosti materiálov a zároveň reagujúcimi na genia loci prostredia. Kompozičné inovácie obohacujúce súčasnú architektúru otvárajú nové možnosti  jej umeleckého formového tvarovania.  A dá sa to už občas vidieť aj v našich končinách...

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 4/2019

Nový ARCH už v predaji:

  • Záhradné vily, Bratislava-Dúbravka
  • Glass Cube, Bratislava
  • Dvojdom v lese, Plánky, Bratislava
  • Dom V, Bratislava
  • Výrobná hala s kanceláriami, Bratislava-Devínska Nová Ves
  • Gastro pasáž, Avion Shopping Park, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

ARCH_exkurz

ARCH 4/19

ZÁHRADNÉ VILY

BRATISLAVA-DÚBRAVKA

VAVRICA ARCHITEKTI

 

Ulica Martina Granca

Autori: Peter Vavrica, Marek Lohinský, Robert Janega, Jozef Čižmár, Branislav Hantabal

Termín: piatok 12. apríla 2019, 14.00 hod.

Doprava: autobusy č. 26, 27, 83 (zastávka Homolova)

Stretnutie: v strede pozemku medzi vilami

Sprevádza: Marek Lohinský

Inteligentné technológie bodovali

Počas veľtrhu Coneco 2019 boli v Inchebe už tradične udelené viaceré ocenenia. Dve z nich si odniesol VELUX za inovatívne riešenia v oblasti riešenia zdravého bývania.

Poznáme Stavbu roka 2018

Galavečer pri príležitosti slávnostného odovzdávania cien 24. ročníka prestížnej celoštátnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku Stavba roka 2018 a otvorenia veľtrhov CONECO a RACIOENERGIA sa konal 27. marca 2019 v priestoroch Incheba Expo Areny v Bratislave. Účastníkmi boli významné osobnosti verejného, politického a spoločenského života, akademickej obce, ale predovšetkým tí, ktorým bol tento slávnostný večer určený, architekti, projektanti, zhotovitelia, stavebníci, developeri. Slávnostné odovzdávanie ocenení vysielala RTVS v priamom prenose na rtv:2. Súčasťou večera bola aj vernisáž výstavy Stavba roka 2018.

Mlynica medzi 40 vybranými dielami v rámci Ceny Miesa van der Rohe 2019

Európska komisia a Nadácia Miesa van der Rohe v týchto dňoch zverejnili 40 vybraných diel, ktoré budú tento rok súťažiť o najprestížnejšie európske architektonické ocenenie – Cenu Miesa van der Rohe 2019. Porota v zložení Dorte Mandrup, George Arbid, Angelika Fitz, Stefan Ghenciulescu, Kamiel Klaasse, Maria Langarita a Frank McDonald počas svojho trojdňového stretnutia v Barcelone diskutovali najdôležitejšie výzvy, ktorým čelí súčasná európska spoločnosť a jej architektúra.

S veľkým potešením oznamujeme, že medzi 40 architektonickými dielami, ktoré porota vybrala spomedzi 383 nominovaných realizácií, je aj jedno zo Slovenska – Mlynica od ateliéru GutGut. V tak veľkej konkurencii je to nesporne obrovský úspech! Autorom blahoželáme a držíme palce v ďalších kolách súťaže.

ISOVER Multi-Comfort House Student Contest 2019

Študenti architektúry majú i tento rok pred sebou jedinečnú možnosť zapojiť sa do súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2019. Tento ročník prebehne v talianskom Miláne. Cieľom súťaže je integrovať tvorivý prístup študentov ku konceptu energeticky úsporných stavieb na úrovni pasívneho domu, stimulovať študentov, aby premýšľali o tepelnej i akustickej pohode a dozvedeli sa o osvedčených moderných riešeniach, ktoré ponúka ISOVER. Stránka venovaná súťaži na webe www.isover.sk prešla zmenami, vďaka ktorým je všetka dokumentácia k súťaži, link na registráciu i užitočné výpočtové programy prehľadne na jednom mieste. Nájdete tu tiež odkaz na medzinárodnú stránku súťaže, výsledky a archív všetkých minulých ročníkov. Navštívte stránku súťaže.

https://www.isover.sk/studentska-sutaz?utm_source=03-2018&utm_medium=studentska+sutaz&utm_campaign=newsletter

Cena ARCH 2018 udelená!

V utorok 6. novembra bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave už po dvadsiaty prvý raz slávnostne udelená Cena ARCH.

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko) v dňoch 3. – 5. septembra 2018.

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.

Cena Ladislava E. Hudeca_laureát 2018_architekt Peter Černo

V historickej radnici v Banskej Bystrice udelili 5. apríla 2018 Cenu Ladislava E. Hudeca architektovi Petrovi Černovi. Zriaďovateľmi Ceny sú Spolok architektov Slovenska, Centrum architekta Ladislava E. Hudeca, n. o., Banská Bystrica a Fond výtvarných umení.
Cena je poctou architektovi svetového mena, banskobystrickému rodákovi Ladislavovi E. Hudecovi, ktorý v období medzi dvoma vojnami v 20. storočí vytvoril v Šanghaji (vtedy exteritoriálne územie Číny) medzinárodne uznávané architektonické dielo. Cena sa podľa štatútu udeľuje architektovi, ktorý sa narodil na Slovensku, a to za výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí.

Geberit zjednoduší portfólio svojich značiek

Skupina Geberit redukuje zložitosť, ku ktorej došlo po akvizícii a integrácii obchodu so sanitárnou keramikou bývalej spoločnosti Sanitec, a zjednodušuje portfólio svojich značiek. Značky Keramag, Allia, Pozzi Ginori a Sphinx budú integrované do značky Geberit.

Kinnarps - súčasť Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel 2018


Február bol pre nás naozaj rušným mesiacom. Aj tento rok sa Kinnarps zúčastnil Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel a týždeň od 6. februára bol v našom stánku plný nielen dizajnových produktov, ale aj množstva zaujímavých stretnutí a seminárov o ergonómii, udržateľnosti či dizajne. Hovoriac o dizajne, naše produkty boli opäť ocenené prestížnymi cenami - stolička Leia získala ocenenie iF DESIGN AWARD 2018 a séria Space bola ocenená GOOD DESIGN™AWARD.