ARCH 4/2018

Architektúra je považovaná za službu, ktorá reflektuje požiadavky klientov. Aj preto patrí profesia architekta k tým, ktoré si vyžadujú vysokú mieru komplexnosti, flexibility i všeobecného rozhľadu. Architekt by mal vedieť odhadovať situáciu, mal by i primerane zohľadňovať želania klientov. Má to však svoje hranice – nemal by byť klientovi príliš podriadený, ale ani by ho nemal akceptovať len okrajovo. Ak má však tento proces vyústiť do pozitívneho výsledku, je potrebný dialóg medzi architektom a budúcim užívateľom. Vo väčšine prípadov však podmienky priamo určuje investor, ktorý prirodzene kladie dôraz na financie i čas. V snahe naplniť požiadavky oboch – investora i užívateľa – architekt často balansuje na hrane a je nútený hľadať osobité riešenia, pričom podstatu služby, ktorú zadaním napĺňa, nesmie opustiť. Podobne to bolo i pri vzniku projektu rekonštrukciebytového domu DeFlat Kleiburg v Amsterdame (NL Architects, XVW architectuur), ktorý získal Mies van der Rohe Award 2017. Značne zastaraný panelák, určený na zánik, bol pre architektov veľkou výzvou. Zužitkovali, ale zároveň aj vyzdvihli jeho pôvodné hodnoty. Podstatné je, že vytvorili ponuku ekonomicky výhodnej alternatívy bývania a  „poslúžili“ tak veľkému počtu klientov. Rovnako obnova vyhoreného hastingského móla ocenená Stirlingovovou cenou za rok 2017 (dRMM Architects) vyzdvihuje úlohu architektúry ako služby pre verejnosť v príťažlivom koncepčnom prevedení. A do tretice minuloročnou Pritzkerovou cenou ocenená trojica španielskych architektov (Rafael Aranda, Carme Pigem, Ramon Vilalta)kladie vo svojej tvorbe dôraz predovšetkým na funkciu, odmieta silné gestá a výrazné formy. Všetky ocenenia majú spoločného menovateľa – architektúru, ktorej poslaním je plniť službu svojim užívateľom. V kontexte miesta a s vyzdvihnutím miestnych hodnôt. Sú to všetko určite aj pre nás nasledovaniahodné východiská.

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 4/2018

Nový ARCH už v predaji:

  • Rekonštrukcia pobočky Slovenskej sporiteľne, a. s., Námestie SNP 18, Bratislava
  • IASAI, Hviezdoslavovo námestie 14, Bratislava
  • Vyhliadková veža na Dubni, Žilina-Budatín
  • Mestský cintorín, Prešov-Solivar
  • Dom smútku - rekonštrukcia a dostavba, Trebišov
  • Úprava interiéru Kaplnky sv. Anny, Katedrála sv. Martina, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Cena Ladislava E. Hudeca_laureát 2018_architekt Peter Černo

V historickej radnici v Banskej Bystrice udelili 5. apríla 2018 Cenu Ladislava E. Hudeca architektovi Petrovi Černovi. Zriaďovateľmi Ceny sú Spolok architektov Slovenska, Centrum architekta Ladislava E. Hudeca, n. o., Banská Bystrica a Fond výtvarných umení.
Cena je poctou architektovi svetového mena, banskobystrickému rodákovi Ladislavovi E. Hudecovi, ktorý v období medzi dvoma vojnami v 20. storočí vytvoril v Šanghaji (vtedy exteritoriálne územie Číny) medzinárodne uznávané architektonické dielo. Cena sa podľa štatútu udeľuje architektovi, ktorý sa narodil na Slovensku, a to za výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí.

Acoustic Caves

Prezentácia UMPRUM na Din – Design In 2018 v rámci Milano Design Week 2018

Vystavujúci: študenti Ateliéru architektúry III (A3) UMPRUM

Kurátori: Imrich Vaško a Shota Tsikolyia

Termín prezentácie: 17. 4. – 22. 4. 2018

Otváracie hodiny: ut – so 10 – 20, ne 10 – 18

Lokalita: Lambrate Design District, via Sbodio 9 / via Massimiamo 6, Miláno

Vysoká škola umeleckopriemyselná v Prahe (UMRUM), ktorej vlaňajšia výstava sa dostala medzi TOP40 of Fuorisalone Milano Design Week 2017, sa tohto roku predstavuje netradičnou expozíciou na pomedzí dizajnu a architektúry. 

Ďalší ročník súťaže Active House Award

Študenti budú môcť ukázať, ako si predstavujú bývanie budúcnosti

VELUX oznámil štart ďalšieho ročníka súťaže Active House Award

Je tu ďalší ročník súťaže Active House Award, tentokrát s témou bývania budúcnosti. Súťaž vyhlásili spoločnosti VELUX SLOVENSKO, spol. s r.o., a VELUX Česká republika, s.r.o.

Európsky stavebný fond veľmi starne a každý šiesty Európan (podľa štúdie Healthy Home Barometer) hovorí o tom, že býva v nezdravom vnútornom prostredí. Práve preto nastal správny čas, aby sme sa zamysleli nad tým, ako budeme v Európe v budúcnosti bývať. Bude naším snom individuálne bývanie vo svojich vlastných domoch, alebo sa súčasní mileniáli a ďalšie generácie priklonia ku komunitnému bývaniu? Alebo budeme bývať úplne inak? Budú témou budúcnosti skôr novostavby alebo rekonštrukcie už existujúcich budov? Ako si s týmito otázkami poradia študenti vysokých škôl, sa dozvieme počas tohto ročníka súťaže Active House Award 2018. Víziou súťaže je priniesť nový pohľad na architektúru bývania budúcnosti tak, aby mala pozitívny vplyv na fyzickú aj psychickú pohodu ľudí.

Poznáme Stavbu roka 2017

Galavečer pri príležitosti slávnostného odovzdávania cien 23. ročníka prestížnej celoštátnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku Stavba roka 2017 a otvorenia veľtrhov CONECO a RACIOENERGIA sa konal 11. apríla 2018 v priestoroch Incheba Expo Areny v Bratislave. Účastníkmi boli významné osobnosti verejného, politického a spoločenského života, akademickej obce, ale predovšetkým tí, ktorým bol tento slávnostný večer určený - architekti, projektanti, zhotovitelia, stavebníci, developeri. Slávnostné odovzdávanie ocenení vysielala RTVS v priamom prenose na rtv:2. Súčasťou večera bola aj vernisáž výstavy Stavba roka 2017.

Baumit Life Challenge 2018: medzinárodná Fasáda roka

V júni bude Baumit Slovensko hostiteľom dôležitého podujatia – vyhlásenia výsledkov medzinárodnej súťaže Baumit Life Challenge 2018. Po Viedni a Madride bude hostiteľským mestom práve Bratislava, ktorá privíta na slávnostnom galavečere 14. 6. 2018 v Redute viac ako 500 hostí z 27 krajín Európy. Medzi pozvanými sú renomovaní architekti, investori a Baumit partneri. Súťaž prezentuje najkrajšie fasády objektov prihlásených krajín v 5 súťažných kategóriách. V silnej konkurencii prihlásených objektov ocení medzinárodná porota tie najlepšie diela. Bratislava je domovským mestom jednej z najúspešnejších a najambicióznejších Baumit krajín v koncerne. Preto nebolo veľkým prekvapením, že Baumit Slovensko získala s projektom „Materská škôlka Limbach“ od architektov Rezníka a Poláka z architektonického ateliéru architekti.sk hlavnú cenu Life Challenge Award 2016. Príbeh tak pokračuje a hlavná trofej súťaže putuje zo západu naspäť do srdca Európy, preto sa slávnostný galavečer odohrá tentokrát práve na Slovensku.

Slovenský rodinný dom 2006-2015 / Slovak family house 2006-2015

Fakulta architektúry ČVUT – foyer, Thákurova 9, Praha 6

Výstava trvá od 9. apríla 2018 do 20. apríla 2018.

Vernisáž: 9. apríl 2018 o 17,30 hod.

Kurátorka výstavy a autorka rovnomennej publikácie Andrea Bacová prednesie sprievodnú prednášku po zahájení výstavy o 18,00 v posluchárni Krejcar (č. 111).

Reprezentatívna putovná výstava podáva správu o kultúre rezidenčného bývania na Slovensku. Projekt je zameraný na prezentáciu architektúry slovenských rodinných domov realizovaných v období rokov 2006 – 2015. Viaže sa k nej rovnomenná dvojjazyčná publikácia, ktorú autorsky pripravila kurátorka výstavy Andrea Bacová (Vydavateľstvo Eurostav, 2017). Výstava je realizovaná ako medzinárodná putovná výstava, ktorá bola predstavená na jeseň 2017 v Bratislave (v Galérii Umelka, na Fakulte architektúry STU a v Zichyho paláci). Paralelne sa konala aj v Ottawe v priestoroch Veľvyslanectva SR v Kanade. Výstava sa tak stala významným kultúrnym projektom, ktorý zabezpečuje propagáciu slovenskej architektúry v medzinárodnom prostredí. Paralelnosť výstavy vyjadruje snahu o vytváranie kultúrnych mostov nielen v štátoch Európy, ale aj medzi štátmi dvoch kontinentov.

V roku 2018 výstava pokračuje na viacerých miestach v Čechách (FA ČVUT Praha, FA VUT Brno) a paralelne na veľvyslanecte SR vo Washingtone.

Výstava bola realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu umenia, firmy Baumit a pod záštitou Veľvystanectva SR v Ottawe. Organizovaná je Fakultou architektúry STU v Bratislave v spolupráci s Vydavateľstvom Eurostav, časopisom ARCH o architektúre, Slovenskou výtvarnou úniou a Olejar Architect.

Prihlasovanie na [1:1] WORKSHOP spustené!

[1:1] WORKSHOPje vzdelávacie podujatie pre študentov architektúry a dizajnu, ktoré je zamerané na návrh a realizáciu drevených objektov do verejného priestoru. Šiesty ročník podujatia sa bude konať 13. - 24. augusta 2018 opäť na novom mieste, tentokrát v mestskom parku v Lučenci.

Hlavným cieľom [1:1] WORKSHOPuje vytrhnúť študentov zo stereotypnej práce počas semestra a ponúknuť im skúsenosť s reálnou mierkou a materiálom. Účastníci zažijú zhustený proces navrhovania a následnej výstavby objektu. Nabitý 11-dňový program plný aktivít, prednášok a diskusií začína analýzami, skicami a modelmi, pokračuje návrhom konkrétneho dizajnu a jeho konštrukčným riešením a končí realizáciou navrhnutého objektu. Študenti si pod vedením zahraničných lektorov osvoja praktické zručnosti, ako aj schopnosť pracovať v tíme, diskutovať a zvládnuť projekt od ideovej po realizačnú časť. Uwo, výsledok podujatia z roku 2016, bol minulý rok nominovaný na cenu za architektúru Ce Za Ar v kategórii exteriér.

Workshop prebieha v angličtine. Za účastnícky poplatok je počas podujatia zabezpečený kompletný servis (strava, ubytovanie, materiál a nástroje na prácu). Workshop organizuje o.z. WOVEN v spolupráci s o.z. Young Folks. Prihlasovanie a všetky informácie sú dostupné na web stránke organizátoriek: www.woven.sk.

 

Aktuálne informácie: www.facebook.com/jednakjednej/

Kontakt: jednakjednej@gmail.com

Projekt podporili: Nadácia Tatra banky, mesto Lučenec

Kontakt na organizátorky:

web: www.woven.sk

e-mail: popletene@gmail.com

fb page: https://www.facebook.com/popletene/

Geberit zjednoduší portfólio svojich značiek

Skupina Geberit redukuje zložitosť, ku ktorej došlo po akvizícii a integrácii obchodu so sanitárnou keramikou bývalej spoločnosti Sanitec, a zjednodušuje portfólio svojich značiek. Značky Keramag, Allia, Pozzi Ginori a Sphinx budú integrované do značky Geberit.

Kinnarps - súčasť Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel 2018


Február bol pre nás naozaj rušným mesiacom. Aj tento rok sa Kinnarps zúčastnil Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel a týždeň od 6. februára bol v našom stánku plný nielen dizajnových produktov, ale aj množstva zaujímavých stretnutí a seminárov o ergonómii, udržateľnosti či dizajne. Hovoriac o dizajne, naše produkty boli opäť ocenené prestížnymi cenami - stolička Leia získala ocenenie iF DESIGN AWARD 2018 a séria Space bola ocenená GOOD DESIGN™AWARD.

Prvé priečky súťaže Active House Award 2017 patrili slovenským študentom!

Spoločnosť VELUX vyhlásila víťazov medzinárodnej súťaže určenej pre študentov architektúry Active House Award. Odborná porota posudzovala návrhy študentov na tému „Materská škola budúcnosti“. Popri cenách, ktoré vybrala odborná porota, bola odovzdaná aj cena detskej poroty, ktorú tvorili deti z brnianskeho Detského domova Dagmar.