ARCH 9/2019

Diskusie o koncepte v architektúre vedú k nespočetnému množstvu úvah o jeho podstate. Nech už je to akokoľvek, táto téma má v sebe náboj vzrušujúceho napätia, tajomstva a niečoho, čo sa hneď tak jednoducho nedá ani opísať. Čo je to vlastne koncept? Je častou otázkou aj študentov architektúry. Náčrt myšlienky, konštrukt idey alebo ideový rámec, či jednoducho niečo navyše, čo robí architektúru krásnou, tajuplnou a zmysluplnou. Je to vnútorný rozmer architektonického diela, ktorý odzrkadľuje jeho racionálne i iracionálne vlastnosti vytvorené a postupne vystavané v procese tvorby, v procese premýšľania o architektúre. Čím hlbší je myšlienkový základ, tým silnejšie sa vo svojom výsledku može koncept prejaviť. Architektúra predsa začína v hlave, rodí sa v myšlienkach, o ktorých je vhodné diskutovať. Diskusia je výborným nástrojom tvorby, pomocou ktorého sa stáva kreatívnou tímovou disciplínou. V diskusii vzniklo veľa dobrých konceptov, ktoré sa potom architektúrou prepletali ako červená niť. Dobrý koncept by mal byť rezistentný na okolité vplyvy, mal by odolať deformáciám, ktoré mu v každej chvíli hrozia.

Diela architektov/konceptualistov Rema Koolhaasa, Petra Eisenmana, Bernarda Tschumiho, Elizabet Diller a Ricarda Scofidia i Zahy Hadid narábajú v koncepčnej fáze s formou čisto výtvarne, iracionálne, emotívne. Až potom prichádzajú na rad otázky funkcie či konštrukcie. A tak, paradoxne, na iracionálne dobrom základe môže vzniknúť racionálne fungujúca kvalitná architektúra. Iracionálny, emotívny a abstraktný rozmer architektonického konceptu je kyprou pôdou, predpokladom toho, aby vzniklo pevné konceptuálne jadro architektúry. Jeho pevnosť skúšaná v ďalších fázach tvorby a nakoniec i realizácie závisí od kvality základu, na ktorom je koncept vystavaný. Je veľa príkladov architektúry, ktorá rezonuje hlbokým vnútorným rozmerom. Je čitateľný v jej pôsobení a tušený v súvislostiach... a predovšetkým v emóciách, ktoré v nás vytvára. A architektúra emócie určite potrebuje.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 9/2019

Nový ARCH už v predaji:

  • Vila E, Bratislava
  • Obnova vojnového cintorína z 1. svetovej vojny, Banská Bystrica-Majer, 1. etapa
  • Obnova pamätníka Tomáša Baťu, Zlín
  • Lesná sauna, Spisský Hrhov
  • Administratívna budova ABW, Kráľová pri Senci
  • Rekonštrukcia a prestavba administratívnej budovy Obchodnej a priemyselnej komory, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Slovenská komora architektov žiada Úrad pre verejné obstarávanie, aby zrušil obstarávanie projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy

Slovenská komora architektov sa obrátila na Úrad pre verejné obstarávanie, aby začal konanie o preskúmavaní úkonov Ministerstva zdravotníctva SR vo veci vyhlásenia verejného obstarávania na predmet zákazky „Komplexná príprava projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy“. Komora architektov vo svojom podnete upozorňuje na skutočnosti, postupy a podmienky Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré by mohli byť v rozpore so Zákonom SNR č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní.

Rekonštrukcie a udržateľná architektúra (seminár v rámci Sústavného vzdelávania architektov SKA; jún 2019)

Padajúca omietka, zvýšenie užívateľského komfortu či zníženie energetickej náročnosti prevádzky. Nech už je dôvod akýkoľvek, rekonštrukcie sú vždy aktuálnou témou.  V časoch, kedy sa veľa hovorí o klimatickej kríze a často sa skloňuje pojem udržateľnosť, sa ISOVER rozhodol poukázať na to, čo všetko treba brať v súčasnosti pri rekonštrukciách do úvahy.

Nový seminár s názvom Rekonštrukcie a udržateľná architektúra je výsledkom tretieho ročníka spolupráce spoločnosti ISOVER a Slovenskej komory architektov a nadviazal na predchádzajúce úspešné semináre. V dvoch júnových termínoch v Žiline a v Bratislave hovorili tí najpovolanejší o tom, ako zdokonaliť to dobré a vybudovať ešte lepšie. Bez materiálov a riešení, ktoré kombinujú komfort a udržateľnosť, by to však nešlo. Ponuka výrobkov s environmentálnym vyhlásením o produkte, zber odrezkov polystyrénu a následná recyklácia či bohaté skúsenosti z početných referenčných stavieb utvrdzujú pozíciu divízie ISOVER ako zodpovedného partnera pre túto diskusiu.

VELUX otvára showroom v Bratislave

Svetový líder vo výrobe strešných okien VELUX sa priblížil slovenským zákazníkom. V júli pre nich v Bratislave otvoril novú vzorkovňu výrobkov s ponukou odborného poradenstva a zľavnených poukážok na nákup tieniacej techniky. Ako špeciálny bonus zavádza raz mesačne bezplatné konzultácie s architektmi VELUX.

CE ZA AR 2019 - nominácie

Slovenská komora architektov v týchto dňoch zverejnila tohtoročných finalistov súťaže CE ZA AR. Úlohou tohto ocenenia je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre. Osemnásť úspešných ročníkov je dôkazom dôležitosti odbornej, ale aj laickej reflexie architektúry.

V aktuálnom 18. ročníku bolo prihlásených dovedna 100 diel. Medzinárodná porota v zložení Petr Hájek (architekt, Česká republika) – predseda poroty, Miriam Lišková (architektka, Slovenská republika), Pavol Mikolajčák (architekt, Taliansko), Pavel Nasadil (architekt, Česká republika), Štefan Polakovič (architekt, Slovenská republika), Ľubica Segečová (grafická dizajnérka, Slovenská republika), Kay Strasser (architekt, Rakúsko) z nich vybrala 31, ktoré osobne navštívila in situ. Ide o doposiaľ najväčší počet diel, ktoré si porota bola v rámci Slovenska pozrieť.

Po štyroch dňoch obhliadok (23. – 26. jún) rozhodla o nominácii 18 diel, ktoré zabojujú o ocenenie CE ZA AR 2019 v 6 kategóriách. Hlasovaním zároveň porota určila víťazné diela, pričom konečné výsledky hlasovania sú až do ich vyhlásenia počas slávnostného galavečera tajné a známe iba porote.

Organizačným partnerom finálneho rozhodovania poroty sa stalo mesto Nitra, ktoré na tento účel poskytlo priestory Synagógy v Nitre.

Zaslúži si Baumit

Fasáda nie je módnym doplnkom, ktorý dokážeme vymeniť, kedy sa nám zachce. Je to investícia na dlhý čas. A tak si každá fasáda zaslúži nielen krásu, ale aj kvalitu. S touto myšlienkou sa spoločnosti Baumit minulý rok podarilo spustiť projekt s názvom #ZasluziSiBaumit.

SKA vyzýva na vyhlásenie architektonickej súťaže na novú fakultnú nemocnicu Bratislava – Rázsochy

Slovenská komora architektov (SKA) vyjadruje znepokojenie nad zverejnenou informáciou o vyhlásení verejného obstarávania na komplexnú prípravu projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách. Z tlačovej správy ministerstva zdravotníctva SR nie je známa metóda ani forma obstarávania na získanie návrhu a projektu novej nemocnice. Medializovaná hodnota zákazky vo výške 17,5 milióna eur však niekoľkonásobne presahuje zákonný limit povinnosti vyhlásiť architektonickú súťaž návrhov.

Nové predstavenstvo SKA

V sobotu 18. mája sa konalo Valné zhromaždenie Slovenskej komory architektov v aule Slovenskej akadémie vied na Dúbravskej ceste 9 v Bratislave. V jej rámci sa konali aj voľby do orgánov SKA.

Členmi predstavenstva SKA na roky 2019 a 2020 sa na ich základe stali:

Ing. arch. Iľja Skoček – predseda

Ing. arch. Kornel Kobák – 1. podpredseda

Ing. arch. Imrich Pleidel – podpredseda

Ing. arch. Matej Grébert – člen predstavenstva

Ing. Eugen Guldan, PhD. – člen predstavenstva

Ing. arch. Juraj Hantabal – člen predstavenstva

Ing. arch. Martin Kusý – člen predstavenstva

Ing. arch. Ivan Masár – člen predstavenstva

Ing. arch. Juraj Šujan – člen predstavenstva

Mgr. arch. Nora Vranová – členka predstavenstva

Ing. arch. Rudolf Žákovský – člen predstavenstva

 

ITB Development oslávil 15 silných rokov

Vo štvrtok 16. mája v priestoroch takmer dokončeného rezidenčného komplexu Gansberg na bratislavskej Kolibe slovenská developerská spoločnosť ITB Development oslávila 15 úspešných rokov na slovenskom developerskom trhu. Svojimi projektami na poli rezidenčnej a administratívnej oblasti, ako aj inovatívnym prístupom k práci firma dlhodobo potvrdzuje silnú trhovú pozíciu. Zároveň kontinuálne upevňuje reputáciu náročného, spoločensky zodpovedného a spoľahlivého developera, ktorý stavia bez kompromisov na kvalitu. 

Jarná bleskovka: Návrh interiéru pre RenovActive

Spoločnosť VELUX vyzýva študentov vysokých škôl, aby zariadili interiér vzorovej rekonštrukcie rodinného domu pre moderné a zdravé bývanie.

Spoločnosť VELUX vyhlasuje súťaž pre vysokoškolských študentov s názvom Návrh interiéru pre RenovActive. Ich úlohou bude návrh ekonomického interiéru pre moderné a zdravé bývanie RenovActive. Súťažné návrhy v dvoch kategóriách treba odovzdať najneskôr do 20. júla 2019.

Baumit Fasáda roka 2019 pozná svojich víťazov

10. ročník súťaže Baumit Fasáda roka 2019 spoznal svojich víťazov na slávnostnom galavečere spojenom s odovzdávaním prestížnych ocenení v piatich súťažných kategóriách v pondelok 6. mája. Priestory novej budovy SND privítali okolo 350 hostí z radov architektov, investorov, partnerov, spolupracovníkov a priateľov spoločnosti Baumit. Celým večerom hostí sprevádzala Andrea Belányiová spolu s hudobným sprievodom Big Bandu Gustava Broma a speváčky Andrey Zimányiovej.