ARCH 10/2018

Piata fasáda s podnadpisom architektúra strešnej roviny v priestorovom kontexte a jej úloha pri formovaní panorámy mesta bola téma, ktorú sleduje aktuálny ARCH. Priznám sa, dala nám zabrať po všetkých stránkach. Realizácií, ktoré sa týmto problémom zaoberajú dôslednejšie, je u nás ako šafranu. A pritom je to aktuálna téma, ktorej by sme mali venovať osobitú pozornosť nielen pri urbanistickom plánovaní miest, ale i v drobnejšej mierke, pri realizácii konkrétneho architektonického objektu. Strecha je viac ako len ochranná konštrukcia domu. V kontexte prostredia zohráva významnú úlohu, tvorí samostatnú štrukturálnu vrstvu, vytvára panorámu, ktorú vnímame z rôznych uhlov pohľadu. Podieľa sa na tvorbe  obrazu mesta, modeluje architektúru v časti, ktorá je vizuálne vnímaná z vyšších horizontov, z menej „využívaných“ stanovísk. Účinok piatej fasády podstatným spôsobom ovplyvňuje tvorbu mentálnej mapy mesta. Realita však poukazuje na skutočnosť, že súčasná strešná krajina (hlavne pri novostavbách)  je často len odkladiskom technologických zariadení – klimatizačných jednotiek, solárnych, fotovoltických panelov, vyústení vetracích šácht a podobne. Technologický smog tak piatu fasádu neúmerne zamoruje. A pritom sa to dá riešiť aj inak...

Realizácie, ktoré sme vybrali, nenechávajú piatu fasádu bokom. Bytový dom v Brne, Bratislave, pražská Lucerna i publikované rodinné domy generujú mnohotvárne tvarovanie strešnej roviny, ktoré je ovplyvnené priestorovým kontextom, niekedy však len jedným prírodným elementom – stromom (DUBoDOM). Výsledky konvenčné i originálne ukazujú rôznorodé spôsoby narábania s touto témou. Strecha na pražskej Lucerne odhaľuje obrovský potenciál využitia strešnej roviny v historickom prostredí a rozšírenia verejných aktivít v tejto vrstve mesta. Ponúka nielen nové plochy na verejné aktivity, ale predovšetkým odhaľuje nevšednú rovinu priestorového vnímania. Výborné, inšpiratívne a nasledovaniahodné...

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 10/2018

Nový ARCH už v predaji:

  • Bytový loft v Mlynici, Bratislava
  • Sokolská Residence, Bratislava
  • Dom P, Moravany nad Váhom
  • DUBoDOM, Svätý Jur
  • Terasy Lucerna, Praha
  • Bytový dom Domino, Brno
  • Showroom Schüco, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Spoločnosť Xella vyzýva mladých architektov

24. ročník medzinárodnej študentskej súťaže

Prestížna súťaž budúcich architektov láka každoročne k účasti študentov nielen českých a slovenských vysokých škôl, ale aj z ďalších krajín strednej Európy. Tento rok sa téma súťaže po niekoľkých rokoch opäť venuje Prahe. Súťažiaci majú navrhnúť Dream Tower, vežový dom v Nových Butoviciach. Návrhy môžu záujemcovia posielať od začiatku októbra do 25. februára 2019. Prvýkrát je vypísaná aj sprievodná fotografická súťaž.

5. ročník festivalu Mobilis

V Liptovskom Mikuláši sa od 30.októbra do 3. novembra uskutoční už piaty ročník multi-žánrového festivalu Mobilis, ktorého témou je „Utópia“. Domáci aj zahraniční hostia sa v priestoroch Kultúrneho centra Diera do Sveta budú zaoberať otázkou nesmrteľnosti človeka, víziami architektúry, umenia a filmu budúcnosti, alebo či je Stredná Európa utópiou.

Laureáti XVII. ročníka CE•ZA•AR 2018

XVII. ročník Ceny za architektúru CE∙ZA∙AR 2018 vyvrcholil včera večer v bratislavskej Starej tržnici slávnostným odovzdaním sošiek víťazom. Galavečer bol príležitosťou upozorniť verejnosť na kvalitnú domácu architektonickú tvorbu. Prítomní boli významní hostia z kultúrno-spoločenského života a architektonickej obce. Vyhlasovateľom ceny CE·ZA·AR je Slovenská komora architektov.

Skutočnosť, že kvalitná architektúra je verejným, celospoločenským záujmom, potvrdzuje aj fakt, že XVII. ročník Ceny za architektúru CE∙ZA∙AR 2018 sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky, ministra dopravy a výstavby Slovenskej republiky a primátora Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy.

ARCH_exkurz_10/18

Bytový dom Sokolská Residence

Okánikova ulica, Bratislava

Autori: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Nora Vranová, Emanuel Zatlukaj

Termín: piatok 19. októbra 2018, 14.00 hod.

Doprava: autobusy č. 83, 84, 93, trolejbus č. 212 (zastávka SAV)

Stretnutie: pred vchodom do objektu

Sprevádzajú: Tomáš Šebo, Igor Lichý

Bývanie budúcnosti

Študenti môžu ukázať, ako si ho predstavujú

Bývanie budúcnosti je témou ďalšieho ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Active House Award. Registrovať sa môžu študenti už teraz. Na víťazov čakajú atraktívne ceny. Zapojiť sa môžu študenti vysokých škôl zo Slovenska a Českej republiky. Spoločnosť VELUX tento rok zvolila ako tému súťaže Bývanie budúcnosti. Dôvodom je starnutie Európskeho stavebného fondu, ale aj čoraz viac ľudí, ktorí bývajú v nezdravom vnútornom prostredí (podľa štúdie Healthy Home Barometer). Práve preto nastal správny čas, aby sme sa zamysleli nad tým, ako budeme v Európe v budúcnosti bývať. Študenti sa môžu registrovať najneskôr do 19. októbra 2018. Projekty do súťaže je potrebné odovzdať najneskôr 30. novembra 2018.

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.

Ako vytvoriť Živé námestie?

V dňoch 3. a 5. mája prebehla v Lab.Cafe v budove Starej tržnice prezentácia spoločného projektu Aliancie Stará Tržnica a Inštitútu SGI, na ktorom intenzívne spolupracovalo architektonické štúdio 2021 architekti a LABAK (Laboratórium architektúry krajiny). Projekt nesie príznačný názov Živé námestie. Zámerom projektu je revitalizácia a zjednotenie Námestia SNP a Kamenného námestia, ktoré sa tak môžu stať príkladom funkčného a prístupného mestského priestoru, a to vďaka tzv. quick wins krokom.

Revitalizácia Námestia slobody pokračuje

V máji mesto Bratislava začína s prácami v rámci druhej fázy revitalizácie Námestia slobody. Tie sa budú realizovať na základe víťazného návrhu architektonickej súťaže od kolektívu architektov okolo Petra Lényiho a Michala Marcinova, ktorý bol verejnosti predstavený koncom minulého roka. Do konca apríla 2018 dokončí Občianske združenie Dobré m(i)esto založené Nadáciou HB Reavis projektovú dokumentáciu. Druhá fáza revitalizácie by mala byť ukončená už v priebehu tohto leta.

V rámci druhej etapy sa vybuduje automatický závlahový systém a položia sa nové trávnikové koberce. Dôležitou súčasťou je doplnenie zelene. V priebehu roka je naplánovaná výsadba desiatok stromov a pokladanie trávových kobercov. V priebehu nasledujúcich mesiacov budú esteticky upravené a spevnené chodníky a pevné plochy na námestí. Bude renovovaný existujúci mobiliár a pribudnú nové prvky. Súčasťou vynoveného Námestia slobody bude aj nové detské ihrisko a čoraz populárnejšie exteriérové fitnes workout športovisko s rôznymi prvkami na precvičenie celého tela pre dospelých. Na Námestí slobody pribudne aj pripojenie na nabíjanie elektromobilov, konkrétne v spodnej časti na parkovisku pri reštaurácii a v hornej časti na parkovisku za Ministerstvom dopravy. V spolupráci s  Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou sa opraví vodná prípojka k fontáne, ktorá je dôležitou súčasťou prípravy rekonštrukcie fontány v ďalšej fáze revitalizácie.

Cena Ladislava E. Hudeca_laureát 2018_architekt Peter Černo

V historickej radnici v Banskej Bystrice udelili 5. apríla 2018 Cenu Ladislava E. Hudeca architektovi Petrovi Černovi. Zriaďovateľmi Ceny sú Spolok architektov Slovenska, Centrum architekta Ladislava E. Hudeca, n. o., Banská Bystrica a Fond výtvarných umení.
Cena je poctou architektovi svetového mena, banskobystrickému rodákovi Ladislavovi E. Hudecovi, ktorý v období medzi dvoma vojnami v 20. storočí vytvoril v Šanghaji (vtedy exteritoriálne územie Číny) medzinárodne uznávané architektonické dielo. Cena sa podľa štatútu udeľuje architektovi, ktorý sa narodil na Slovensku, a to za výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí.

Geberit zjednoduší portfólio svojich značiek

Skupina Geberit redukuje zložitosť, ku ktorej došlo po akvizícii a integrácii obchodu so sanitárnou keramikou bývalej spoločnosti Sanitec, a zjednodušuje portfólio svojich značiek. Značky Keramag, Allia, Pozzi Ginori a Sphinx budú integrované do značky Geberit.