ARCH 12/2018

Posledné tohoročné číslo ARCH-u je zamerané na architektúru verejných priestorov. Prinášame recenzie šiestich slovenských realizácií na túto tému, ktoré majú veľmi dobrú úroveň, ale aj pozitívny ohlas verejnosti. Vox populi je v tomto prípade dôležitým hlasom, ktorý netreba brať na ľahkú váhu. Podstatné je, že všetky tieto priestory sa okamžite po ich dokončení zaplnili ľudmi, našli si svojich priaznivcov, ktorí sa sem pravidelne vracajú. Úprava verejných priestorov tak prirodzene prispieva k zlepšeniu kvality sociálnych väzieb a atraktivite mesta. Prednedávnom vyhlásený laureát Ceny ARCH – Rekonštrukcia meštianskeho domu a Nádvorie v Trnave (Vallo Sadovsky Architects) tento trend tiež jednoznačne potvrdil. Atraktivita vytváraná architektúrou a jej funkciami prináša priaznivé efekty smerom do jej širokého okolia. Verejný priestor nie je možné chápať oddelene od architektúry, je jej priamou súčasťou. Akoby sme naozaj „po sto rokoch experimentovania s modernistickým urbánnym znova objavili to, čo k našim telám a dušiam pasuje predsa len lepšie,“ tvrdí porotca Ceny ARCH Samuel Netočný. Podstatné je, že táto téma je aktívne diskutovaná. Dostáva sa jej už viac pozornosti, generuje participatívny prístup a zapája do riešenia mnohé profesie i verejnosť. Stále málo podpory však dostáva zo štátneho rozpočtu a stále málo investícií je verejných. Takže u nás zatiaľ platí architektúra – vec súkromná. Podstatná väčšina v ARCH-u recenzovaných diel za ostatný rok boli súkromné investície. Nerecenzovali sme žiadnu verejnú kultúrnu stavbu, žiadnu novú školu ani nemocnicu. Ak by sme mali mapovať verejné investície, asi by sme vydali nanajvýš jedno číslo ročne! Ostáva nám veriť, že aj naša architektúra bude jedného dňa naozaj vecou verejnou.

A keďže sa rok chýli ku koncu rada by som vám touto cestou v mene celej našej redakcie a vydavateľstva poďakovala za vašu priazeň, záujem a zaželala vám v tom roku nastávajúcom veľa pozitívnych architektonických zážitkov!

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 12/2018

Nový ARCH už v predaji:

  • (1:1) WORKSHOP, Lučenec
  • Landererov park, Bratislava
  • Revitalizácie NS Centrum, Prešov
  • Rekonštrukcia Mierového námestia v Trenčíne
  • Voľnočasový priestor JAMA, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Brownfieldy v Bratislave

Výstava s týmto názvom bude otvorená v galérii Archa na Uršulínskej ulici č. 6 v pondelok 3. 12. 2018 o 16.00. Organizuje ju Oddelenie stratégií rozvoja mesta a tvorby územnoplánovacích dokumentov Magistrátu hl. mesta SR Bratislavy v spolupráci s partnermi zo SAŽP Žilina. Súčasťou vernisáže výstavy bude diskusia za účasti pamiatkarov, architektov a pracovníkov jej organizátora. Témou diskusie bude Matadorka v Petržalke. Výstava potrvá do 14. 12. 2018.

Výstava Imricha Pleidela v Levoči

V piatok 30. novembra 2018 o 16. hodine sa v priestoroch historickej radnice na Námestí Majstra Pavla v Levoči uskutoční vernisáž reinštalácie výstavy nového cyklu malieb Imricha Pleidela s názvom 12 m2. Výstava potrvá do konca februára 2019.

Cena ARCH 2018 udelená!

V utorok 6. novembra bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave už po dvadsiaty prvý raz slávnostne udelená Cena ARCH.

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko) v dňoch 3. – 5. septembra 2018.

Spoločnosť Xella vyzýva mladých architektov

24. ročník medzinárodnej študentskej súťaže

Prestížna súťaž budúcich architektov láka každoročne k účasti študentov nielen českých a slovenských vysokých škôl, ale aj z ďalších krajín strednej Európy. Tento rok sa téma súťaže po niekoľkých rokoch opäť venuje Prahe. Súťažiaci majú navrhnúť Dream Tower, vežový dom v Nových Butoviciach. Návrhy môžu záujemcovia posielať od začiatku októbra do 25. februára 2019. Prvýkrát je vypísaná aj sprievodná fotografická súťaž.

Bývanie budúcnosti

Študenti môžu ukázať, ako si ho predstavujú

Bývanie budúcnosti je témou ďalšieho ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Active House Award. Registrovať sa môžu študenti už teraz. Na víťazov čakajú atraktívne ceny. Zapojiť sa môžu študenti vysokých škôl zo Slovenska a Českej republiky. Spoločnosť VELUX tento rok zvolila ako tému súťaže Bývanie budúcnosti. Dôvodom je starnutie Európskeho stavebného fondu, ale aj čoraz viac ľudí, ktorí bývajú v nezdravom vnútornom prostredí (podľa štúdie Healthy Home Barometer). Práve preto nastal správny čas, aby sme sa zamysleli nad tým, ako budeme v Európe v budúcnosti bývať. Študenti sa môžu registrovať najneskôr do 19. októbra 2018. Projekty do súťaže je potrebné odovzdať najneskôr 30. novembra 2018.

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.

Ako vytvoriť Živé námestie?

V dňoch 3. a 5. mája prebehla v Lab.Cafe v budove Starej tržnice prezentácia spoločného projektu Aliancie Stará Tržnica a Inštitútu SGI, na ktorom intenzívne spolupracovalo architektonické štúdio 2021 architekti a LABAK (Laboratórium architektúry krajiny). Projekt nesie príznačný názov Živé námestie. Zámerom projektu je revitalizácia a zjednotenie Námestia SNP a Kamenného námestia, ktoré sa tak môžu stať príkladom funkčného a prístupného mestského priestoru, a to vďaka tzv. quick wins krokom.

Revitalizácia Námestia slobody pokračuje

V máji mesto Bratislava začína s prácami v rámci druhej fázy revitalizácie Námestia slobody. Tie sa budú realizovať na základe víťazného návrhu architektonickej súťaže od kolektívu architektov okolo Petra Lényiho a Michala Marcinova, ktorý bol verejnosti predstavený koncom minulého roka. Do konca apríla 2018 dokončí Občianske združenie Dobré m(i)esto založené Nadáciou HB Reavis projektovú dokumentáciu. Druhá fáza revitalizácie by mala byť ukončená už v priebehu tohto leta.

V rámci druhej etapy sa vybuduje automatický závlahový systém a položia sa nové trávnikové koberce. Dôležitou súčasťou je doplnenie zelene. V priebehu roka je naplánovaná výsadba desiatok stromov a pokladanie trávových kobercov. V priebehu nasledujúcich mesiacov budú esteticky upravené a spevnené chodníky a pevné plochy na námestí. Bude renovovaný existujúci mobiliár a pribudnú nové prvky. Súčasťou vynoveného Námestia slobody bude aj nové detské ihrisko a čoraz populárnejšie exteriérové fitnes workout športovisko s rôznymi prvkami na precvičenie celého tela pre dospelých. Na Námestí slobody pribudne aj pripojenie na nabíjanie elektromobilov, konkrétne v spodnej časti na parkovisku pri reštaurácii a v hornej časti na parkovisku za Ministerstvom dopravy. V spolupráci s  Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou sa opraví vodná prípojka k fontáne, ktorá je dôležitou súčasťou prípravy rekonštrukcie fontány v ďalšej fáze revitalizácie.

Cena Ladislava E. Hudeca_laureát 2018_architekt Peter Černo

V historickej radnici v Banskej Bystrice udelili 5. apríla 2018 Cenu Ladislava E. Hudeca architektovi Petrovi Černovi. Zriaďovateľmi Ceny sú Spolok architektov Slovenska, Centrum architekta Ladislava E. Hudeca, n. o., Banská Bystrica a Fond výtvarných umení.
Cena je poctou architektovi svetového mena, banskobystrickému rodákovi Ladislavovi E. Hudecovi, ktorý v období medzi dvoma vojnami v 20. storočí vytvoril v Šanghaji (vtedy exteritoriálne územie Číny) medzinárodne uznávané architektonické dielo. Cena sa podľa štatútu udeľuje architektovi, ktorý sa narodil na Slovensku, a to za výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí.

Geberit zjednoduší portfólio svojich značiek

Skupina Geberit redukuje zložitosť, ku ktorej došlo po akvizícii a integrácii obchodu so sanitárnou keramikou bývalej spoločnosti Sanitec, a zjednodušuje portfólio svojich značiek. Značky Keramag, Allia, Pozzi Ginori a Sphinx budú integrované do značky Geberit.