ARCH 9/2018

Súčasné mestá sú rôznorodé. Nedajú sa porovnávať. Každé je iné. O ich poetike, chutiach, vôňach, farbách, hlasoch, udalostiach, tajomstvách písal Italo Calvino, životu a smrti amerických veľkomiest sa venovala Jane Jacobs, generické mesto charakterizoval Rem Koolhaas, pričom  tvrdil, že: „mesto je návykovým strojom, z ktorého niet úniku.“ Nech už je to akokoľvek, mestá nás stále priťahujú práve svojou originalitou, inakosťou, množstvom podnetov, ktoré obohacujú nás život. Ich spoznávanie sa nám stalo trvalým návykom. Aj podľa tohoročného výskumu indexu kvality života najlepším miestom pre život je už takmer celú jednu dekádu Viedeň. Bratislava sa drží na sympatickom 80. mieste spomedzi skúmaných 231 miest a má šancu postúpiť na vyššiu priečku. A môže k tomu prispieť aj súčasná architektúra, ktorá nielen Bratislavu, ale mestá vo všeobecnosti  formuje, dáva im impulzy na nový život a ovplyvňuje ich vnútornú atmosféru. Pretváranie, vrstvenie, dopĺňanie a zlepšovanie namiesto rozširovania a obsadzovania úplne nových oblastí sa stáva postupne všeobecným programom rozumného územného rozvoja miest.

Rozmýšľanie v týchto kontextoch dokumentuje rozhovor s hlavnou architektkou Kodaňe Tinou Saaby (hlavnou hostkou na tohoročných DAAD), avšak i recenzie, ktoré prináša aktuálny ARCH, sú toho dôkazom. Tri nové bytové komplexy a tri upravené verejné priestory formujú ďalšiu vrstvu mesta tam, kde už niečo predtým bolo, kde je možné čítať minulosť a prepájať ju s prítomnosťou a zároveň dávať šancu na pokračovanie v budúcnosti. Tri bytové komplexy, záhradu, park i pláž je možné vnímať ako výborný ťah na bránku a príklady pozitívneho zhodnocovania a kultivovania pôvodných mestských štruktúr. Takáto architektúra nie je len sama pre seba, ale priamo sa podieľa na riešení problémov mesta. Všetky tri bytové komplexy precízne riešia verejné priestory (čo tu ešte prednedávnom nebolo!), mestská záhrada, park v Petržalke či pláž pri Dunaji liečia staré rany mesta... tuším svitá na lepšie časy!

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 9/2018

Nový ARCH už v predaji:

  • Hájpark, 2. etapa, Kutlíkova ulica, Bratislava
  • Obytný súbor Škultétyho I. a II. fáza, Bratislava
  • Obytný súbor Nová Terasa 2, Košice
  • Revitalizácia existujúcej zelene a sprístupnenie priestoru verejnosti na krátkodobú rekreáciu, Svoradova ulica, Bratislava
  • Petržalka City Mestský park - časť Detský svet, Bratislava
  • Pláž Staré mesto, Fajnorovo nábrežie, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

ARCH_exkurz

Obytný súbor

Hájpark II

Kutlíkova ulica

Bratislava-Petržalka

Autori: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič, Jana Benková, Samuel Zeman, Katarína Bergerová, Patrícia Botková a Drahan Petrovič

Termín: piatok 14. septembra 2018, 14.00 hod.

Doprava: autobus č. 98 (zastávka Starý háj)

Stretnutie: vo vnútrobloku pred spoločenským objektom

Sprevádza: Drahan Petrovič

URBAN WALK – interaktívna plánovacia prechádzka pod Mostom SNP

Termín: sobota 15. 9. 2018

Miesto: podmostie Mosta SNP v kontakte s nábrežím Dunaja, Rybným námestím a Podhradím

Začiatok: o 15.00 pod Mostom SNP_ Nábrežie arm. gen. L. Svobodu_Bratislava

Program: interaktívna prechádzka pre verejnosť sprevádzaná komentármi a voľnou diskusiou na tému plánovania verejného priestoru pod Mostom SNP v Bratislave

14:45- 15:00

stretnutie pod Mostom SNP_ Nábrežie arm. gen. L. Svobodu

15:00- 16:00

urban walk_plánovacia prechádzka s verejnosťou v okolí Mosta SNP

16:00- 17:00

urban talk_ voľná diskusia

Bývanie budúcnosti

Študenti môžu ukázať, ako si ho predstavujú

Bývanie budúcnosti je témou ďalšieho ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Active House Award. Registrovať sa môžu študenti už teraz. Na víťazov čakajú atraktívne ceny. Zapojiť sa môžu študenti vysokých škôl zo Slovenska a Českej republiky. Spoločnosť VELUX tento rok zvolila ako tému súťaže Bývanie budúcnosti. Dôvodom je starnutie Európskeho stavebného fondu, ale aj čoraz viac ľudí, ktorí bývajú v nezdravom vnútornom prostredí (podľa štúdie Healthy Home Barometer). Práve preto nastal správny čas, aby sme sa zamysleli nad tým, ako budeme v Európe v budúcnosti bývať. Študenti sa môžu registrovať najneskôr do 19. októbra 2018. Projekty do súťaže je potrebné odovzdať najneskôr 30. novembra 2018.

CE.ZA.AR 2018 – nominácie

Vo štvrtok 26. júla 2018 sa v priestoroch Berlinky v budove SNG konala tlačová konferencia, na ktorej boli vyhlásené architektonické diela nominované na udelenie Ceny za architektúru CE.ZA.AR 2018. Cenu CE.ZA.AR udelí Slovenská komora architektov tento rok už po 17. raz. Konferencie sa zúčastnili Imrich Pleidel (predseda SKA), Oľga Miháliková (sekretárka a projektová manažérka ceny) a členovia poroty Petr Hájek, Pavol Macho a Pavol Mikolajčák. O udelení cien CE.ZA.AR vždy rozhoduje porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov. Okrem troch menovaných boli tento rok jej členmi aj Peter Jurkovič, Miriam Lišková, Filipe Magalhães a Pavel Nasadil. V prvom kole z 85 prihlásených diel porota vybrala 22, ktoré koncom júla navštívila a posúdila in situ a z nich zvolila nominácie v každej zo šiestich kategórií. Následné určila aj víťazné diela, no tie budú vyhlásené až počas slávnostného galavečera 4. októbra 2018.

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.

Ako vytvoriť Živé námestie?

V dňoch 3. a 5. mája prebehla v Lab.Cafe v budove Starej tržnice prezentácia spoločného projektu Aliancie Stará Tržnica a Inštitútu SGI, na ktorom intenzívne spolupracovalo architektonické štúdio 2021 architekti a LABAK (Laboratórium architektúry krajiny). Projekt nesie príznačný názov Živé námestie. Zámerom projektu je revitalizácia a zjednotenie Námestia SNP a Kamenného námestia, ktoré sa tak môžu stať príkladom funkčného a prístupného mestského priestoru, a to vďaka tzv. quick wins krokom.

Revitalizácia Námestia slobody pokračuje

V máji mesto Bratislava začína s prácami v rámci druhej fázy revitalizácie Námestia slobody. Tie sa budú realizovať na základe víťazného návrhu architektonickej súťaže od kolektívu architektov okolo Petra Lényiho a Michala Marcinova, ktorý bol verejnosti predstavený koncom minulého roka. Do konca apríla 2018 dokončí Občianske združenie Dobré m(i)esto založené Nadáciou HB Reavis projektovú dokumentáciu. Druhá fáza revitalizácie by mala byť ukončená už v priebehu tohto leta.

V rámci druhej etapy sa vybuduje automatický závlahový systém a položia sa nové trávnikové koberce. Dôležitou súčasťou je doplnenie zelene. V priebehu roka je naplánovaná výsadba desiatok stromov a pokladanie trávových kobercov. V priebehu nasledujúcich mesiacov budú esteticky upravené a spevnené chodníky a pevné plochy na námestí. Bude renovovaný existujúci mobiliár a pribudnú nové prvky. Súčasťou vynoveného Námestia slobody bude aj nové detské ihrisko a čoraz populárnejšie exteriérové fitnes workout športovisko s rôznymi prvkami na precvičenie celého tela pre dospelých. Na Námestí slobody pribudne aj pripojenie na nabíjanie elektromobilov, konkrétne v spodnej časti na parkovisku pri reštaurácii a v hornej časti na parkovisku za Ministerstvom dopravy. V spolupráci s  Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou sa opraví vodná prípojka k fontáne, ktorá je dôležitou súčasťou prípravy rekonštrukcie fontány v ďalšej fáze revitalizácie.

Cena Ladislava E. Hudeca_laureát 2018_architekt Peter Černo

V historickej radnici v Banskej Bystrice udelili 5. apríla 2018 Cenu Ladislava E. Hudeca architektovi Petrovi Černovi. Zriaďovateľmi Ceny sú Spolok architektov Slovenska, Centrum architekta Ladislava E. Hudeca, n. o., Banská Bystrica a Fond výtvarných umení.
Cena je poctou architektovi svetového mena, banskobystrickému rodákovi Ladislavovi E. Hudecovi, ktorý v období medzi dvoma vojnami v 20. storočí vytvoril v Šanghaji (vtedy exteritoriálne územie Číny) medzinárodne uznávané architektonické dielo. Cena sa podľa štatútu udeľuje architektovi, ktorý sa narodil na Slovensku, a to za výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí.

Geberit zjednoduší portfólio svojich značiek

Skupina Geberit redukuje zložitosť, ku ktorej došlo po akvizícii a integrácii obchodu so sanitárnou keramikou bývalej spoločnosti Sanitec, a zjednodušuje portfólio svojich značiek. Značky Keramag, Allia, Pozzi Ginori a Sphinx budú integrované do značky Geberit.

Kinnarps - súčasť Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel 2018


Február bol pre nás naozaj rušným mesiacom. Aj tento rok sa Kinnarps zúčastnil Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel a týždeň od 6. februára bol v našom stánku plný nielen dizajnových produktov, ale aj množstva zaujímavých stretnutí a seminárov o ergonómii, udržateľnosti či dizajne. Hovoriac o dizajne, naše produkty boli opäť ocenené prestížnymi cenami - stolička Leia získala ocenenie iF DESIGN AWARD 2018 a séria Space bola ocenená GOOD DESIGN™AWARD.