ARCH 5/2019

Májové číslo ARCH-u sa sústreďuje na jednu z hlavných tém súčasnosti – na mestské bývanie. Prináša päť realizácií, tentokrát výlučne bratislavských – čo, samozrejme, nebolo naším redakčným zámerom, ale skôr náhodou, ktorá prepojila v jednom časovom úseku práve ukončené a na naše recenzovanie vhodné stavby. Napriek tomu, že ide v tomto prípade o bratislavské architektonické prírastky, môžeme na nich všeobecne charakterizovať súčasnú situáciu v segmente bývania. Poukazujú na to, že premyslené koncepcie preferujú intenzifikáciu existujúcich urbánnych štruktúr pred expanziou do okolia. A Bratislava je v tomto ohľade skutočne riedkym mestom s mimoriadne veľkým potenciálom na tento typ výstavby. Nemali by sme však hovoriť o dostavbách, intenzifikácii či zahusťovaní. Je to jednoducho prirodzený proces ďalšieho rastu mesta. Pri vhodnej re-urbanistickej koncepcii sú výsledky aspoň tak dobré, ako ukazujú aktuálne realizácie, pod ktoré sa podpísali architekti s osobitými a rôznorodými autorskými názormi. Od solídnej, konzervatívne ladenej, ale veľmi príjemnej obytnej štruktúry Malých Krasňan s dnes už charakteristickým šujan-stasselovským rukopisom cez odvážny a zaužívané stereotypy narúšajúci Sticzay-Gromskeho koncept či expresívne tvarovanú „mendelsohnovskú“ obytnú vežu Andrey Klimkovej až po skromnejšie zadanie malého bytového domu „kiačekovského tria“ s malometrážnymi bytmi s primeranou hmotovou kompozíciou. Je to cesta hľadania vhodnej urbanisticko-architektonickej formy pre tieto cenné mestské pozemky, ale aj správneho typologického druhu bývania s ohľadom na lokálne pomery. Cieľom je udržať v čo najväčšej miere rozvoj bývania v meste a nie mimo neho, obmedziť suburbanizáciu a podporiť re-urbanizáciu. A zdá sa, že viac voľnosti a zdravého rozumu a menej striktnej a nepružnej regulácie podľa starého územného plánu by prinieslo ešte lepšie výsledky. Aj o tom je úvodná diskusia.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 5/2019

Nový ARCH už v predaji:

  • Bytový dom N!DO, Bratislava
  • Obytný súbor Malé Krasňany, Bratislava-Rača
  • Bytový dom, Bystrická ulica, Bratislava-Devínska Nová Ves
  • Bytový dom Mendelsohn, Bratislava-Podunajské Biskupice
  • Interiér bytu MYTO, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Jarná bleskovka: Návrh interiéru pre RenovActive

Spoločnosť VELUX vyzýva študentov vysokých škôl, aby zariadili interiér vzorovej rekonštrukcie rodinného domu pre moderné a zdravé bývanie.

Spoločnosť VELUX vyhlasuje súťaž pre vysokoškolských študentov s názvom Návrh interiéru pre RenovActive. Ich úlohou bude návrh ekonomického interiéru pre moderné a zdravé bývanie RenovActive. Súťažné návrhy v dvoch kategóriách treba odovzdať najneskôr do 20. júla 2019.

Baumit Fasáda roka 2019 pozná svojich víťazov

10. ročník súťaže Baumit Fasáda roka 2019 spoznal svojich víťazov na slávnostnom galavečere spojenom s odovzdávaním prestížnych ocenení v piatich súťažných kategóriách v pondelok 6. mája. Priestory novej budovy SND privítali okolo 350 hostí z radov architektov, investorov, partnerov, spolupracovníkov a priateľov spoločnosti Baumit. Celým večerom hostí sprevádzala Andrea Belányiová spolu s hudobným sprievodom Big Bandu Gustava Broma a speváčky Andrey Zimányiovej.

Inteligentné technológie bodovali

Počas veľtrhu Coneco 2019 boli v Inchebe už tradične udelené viaceré ocenenia. Dve z nich si odniesol VELUX za inovatívne riešenia v oblasti riešenia zdravého bývania.

Poznáme Stavbu roka 2018

Galavečer pri príležitosti slávnostného odovzdávania cien 24. ročníka prestížnej celoštátnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku Stavba roka 2018 a otvorenia veľtrhov CONECO a RACIOENERGIA sa konal 27. marca 2019 v priestoroch Incheba Expo Areny v Bratislave. Účastníkmi boli významné osobnosti verejného, politického a spoločenského života, akademickej obce, ale predovšetkým tí, ktorým bol tento slávnostný večer určený, architekti, projektanti, zhotovitelia, stavebníci, developeri. Slávnostné odovzdávanie ocenení vysielala RTVS v priamom prenose na rtv:2. Súčasťou večera bola aj vernisáž výstavy Stavba roka 2018.

ISOVER Multi-Comfort House Student Contest 2019

Študenti architektúry majú i tento rok pred sebou jedinečnú možnosť zapojiť sa do súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2019. Tento ročník prebehne v talianskom Miláne. Cieľom súťaže je integrovať tvorivý prístup študentov ku konceptu energeticky úsporných stavieb na úrovni pasívneho domu, stimulovať študentov, aby premýšľali o tepelnej i akustickej pohode a dozvedeli sa o osvedčených moderných riešeniach, ktoré ponúka ISOVER. Stránka venovaná súťaži na webe www.isover.sk prešla zmenami, vďaka ktorým je všetka dokumentácia k súťaži, link na registráciu i užitočné výpočtové programy prehľadne na jednom mieste. Nájdete tu tiež odkaz na medzinárodnú stránku súťaže, výsledky a archív všetkých minulých ročníkov. Navštívte stránku súťaže.

https://www.isover.sk/studentska-sutaz?utm_source=03-2018&utm_medium=studentska+sutaz&utm_campaign=newsletter

Cena ARCH 2018 udelená!

V utorok 6. novembra bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave už po dvadsiaty prvý raz slávnostne udelená Cena ARCH.

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko) v dňoch 3. – 5. septembra 2018.

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.

Cena Ladislava E. Hudeca_laureát 2018_architekt Peter Černo

V historickej radnici v Banskej Bystrice udelili 5. apríla 2018 Cenu Ladislava E. Hudeca architektovi Petrovi Černovi. Zriaďovateľmi Ceny sú Spolok architektov Slovenska, Centrum architekta Ladislava E. Hudeca, n. o., Banská Bystrica a Fond výtvarných umení.
Cena je poctou architektovi svetového mena, banskobystrickému rodákovi Ladislavovi E. Hudecovi, ktorý v období medzi dvoma vojnami v 20. storočí vytvoril v Šanghaji (vtedy exteritoriálne územie Číny) medzinárodne uznávané architektonické dielo. Cena sa podľa štatútu udeľuje architektovi, ktorý sa narodil na Slovensku, a to za výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí.

Geberit zjednoduší portfólio svojich značiek

Skupina Geberit redukuje zložitosť, ku ktorej došlo po akvizícii a integrácii obchodu so sanitárnou keramikou bývalej spoločnosti Sanitec, a zjednodušuje portfólio svojich značiek. Značky Keramag, Allia, Pozzi Ginori a Sphinx budú integrované do značky Geberit.

Kinnarps - súčasť Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel 2018


Február bol pre nás naozaj rušným mesiacom. Aj tento rok sa Kinnarps zúčastnil Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel a týždeň od 6. februára bol v našom stánku plný nielen dizajnových produktov, ale aj množstva zaujímavých stretnutí a seminárov o ergonómii, udržateľnosti či dizajne. Hovoriac o dizajne, naše produkty boli opäť ocenené prestížnymi cenami - stolička Leia získala ocenenie iF DESIGN AWARD 2018 a séria Space bola ocenená GOOD DESIGN™AWARD.