ARCH 3/2018

Informačná éra, ktorú aktuálne prežívame, prináša so sebou celý rad zmien. Má vplyv takmer na všetky oblasti nášho života, mení životný štýl, zrýchľuje životné tempo, mení spôsoby komunikácie i myslenia, pracovné postupy a následne vyvoláva aj zmeny architektúry pracovného prostredia. Všeobecné kritériá tvorby nového kancelárskeho sveta sa týkajú zdravia, ergonómie, dosiahnutia pohody na pracovisku, efektivity práce, zohľadnenia korporátneho dizajnu, ale i väčšej miery individualizácie.A medzitým všetkým treba ešte aj vytvoriť inšpiratívne priestory na relax, neformálnu komunikáciu a stretnutia. Ak však prejdeme od teórie k praxi, zistíme, že všeobecný návod v tomto smere neexistuje a kancelársky layout či layout špecializovaného pracovného prostredia musí mať svojho architekta, ktorý vnesie do návrhu osobitú autorskú myšlienku a vlastný koncept. Vzniknutá atmosféra je potom barometrom kvality návrhu a tou najdôležitejšou pridanou hodnotou. A to si vyžaduje viac než len dobrú prevádzku, dobre vybraný dizajn nábytku s vhodne namixovanými atypickými prvkami. Tu nastupuje v procese tvorby kreativita, nápad, ktorý sa objaví v pozadí návrhu ako vodiaca línia prepájajúca rôznorodé detaily v harmonický celok. Svetlo, farba, materialita, štruktúra povrchov zohrávajú pri tom podstatnú úlohu.

Aktuálny ARCH mapuje túto tému prostredníctvom diskusie s architektmia niekoľkých nových kvalitných realizácií. Aj tu je vidieť posun v myslení smerom k neformálnejším riešeniam smerujúcim nielen k uvoľnenejšej pracovnej atmosfére, ale predovšetkým k veľmi sympatickému hľadaniu vlastného výrazu pre lokálne firmy, ktoré sú na tom tak dobre a tak ďaleko, že si vytvárajú vlastné samostatné sídla (PDP, VI Group, Aero centrum). Sú to koncepty, ktoré idú vlastnou cestou, personalizujú firmu prostredníctvom osobitých štýlových riešení kancelárskeho sveta a prispievajú k vytváraniu novej kultúry pracovného prostredia. Jednoducho dobré a originálne riešenia architektúry aj interiéru.

Andrea Bacová

 

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 3/2018

Nový ARCH už v predaji:

  • europlacHOUSE, Tettnang, Nemecko
  • Baumit Color Studio, Bratislava
  • Interiér kancelárií pre spoločnosť VI Group, Bratislava-Vajnory
  • Zeiss Vision Centre, Bratislava-Lamač
  • Sídlo spoločnosti PDP, s.r.o., Nitrianske Sučany
  • Aero centrum, Mošnov
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Geberit zjednoduší portfólio svojich značiek

Skupina Geberit redukuje zložitosť, ku ktorej došlo po akvizícii a integrácii obchodu so sanitárnou keramikou bývalej spoločnosti Sanitec, a zjednodušuje portfólio svojich značiek. Značky Keramag, Allia, Pozzi Ginori a Sphinx budú integrované do značky Geberit.

Výstava študentských návrhov pre Hurbanove kasárne

Vo štvrtok 15. marca o 18. hodine sa v priestoroch Galérie Satelit na Kollárovom námestí 10 uskutoční vernisáž výstavy študentských návrhov pre Hurbanove kasárne na Kollárovom námestí.

Projektu rekonštrukcie historickej budovy Hurbanových kasární sa v zimnom semestri venovala stovka študentov. Zámerom bolo preskúmať pod drobnohľadom možnosti zveľadenia tejto bratislavskej lokality. Spomedzi všetkých podnetných študentských prác vystaví svoje návrhy 30 najlepších, ktorí sa podelia s verejnosťou a inštitúciami kompetentnými nápady zužitkovať o pohľad na širší koncept historickej budovy v prepojení s okolitými ulicami a námestím. 

Hurbanove kasárne svojím významom a potenciálom ponúkajú veľkú šancu pomôcť lokalite okolo Kollárovho námestia, Obchodnej a Mickiewiczovej ulice a celému prepojeniu Starého mesta na Nové mesto. Preto je veľmi perspektívne a dôležité zaoberať sa týmto priestorom a prospešne ho využiť.

Príďte sa aj vy presvedčiť o tom, že podobné lokality si zaslúžia pozornosť a dokážu rozvinúť svoj potenciál. Výstava potrvá do 29. marca 2018!

Kinnarps - súčasť Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel 2018


Február bol pre nás naozaj rušným mesiacom. Aj tento rok sa Kinnarps zúčastnil Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel a týždeň od 6. februára bol v našom stánku plný nielen dizajnových produktov, ale aj množstva zaujímavých stretnutí a seminárov o ergonómii, udržateľnosti či dizajne. Hovoriac o dizajne, naše produkty boli opäť ocenené prestížnymi cenami - stolička Leia získala ocenenie iF DESIGN AWARD 2018 a séria Space bola ocenená GOOD DESIGN™AWARD.

SÚŤAŽ STAVBA ROKA 2017

SÚŤAŽ STAVBA ROKA 2017

Predstavenie prihlásených stavebných diel

 Tento rok sa bude konať už 23. ročník súťaže realizovaných stavebných diel STAVBA ROKA 2017. Poznáme už aj 20 prihlásených stavebných diel, ktoré budú bojovať o tri nominácie na hlavnú cenu (bez udania poradia) a z nich hlavnú cenu titul STAVBA ROKA 2017, Cenu Ministerstva dopravy a výstavby SR, Cenu Únie miest Slovenska, ako aj o ceny vyhlasovateľov súťaže.

 Vyhlasovateľmi súťaže sú:

Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, Slovenská komora stavebných inžinierov, Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Spolok architektov Slovenska, Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.,

Technický a skúšobný ústav stavebný, n. o., Vydavateľstvo EUROSTAV, s. r. o.

Prvé priečky súťaže Active House Award 2017 patrili slovenským študentom!

Spoločnosť VELUX vyhlásila víťazov medzinárodnej súťaže určenej pre študentov architektúry Active House Award. Odborná porota posudzovala návrhy študentov na tému „Materská škola budúcnosti“. Popri cenách, ktoré vybrala odborná porota, bola odovzdaná aj cena detskej poroty, ktorú tvorili deti z brnianskeho Detského domova Dagmar.

Kaštieľ v Moravanoch sa vracia do života

V utorok 23. januára v podvečerných hodinách sa uskutočnilo stretnutie zástupcov Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, predstaviteľov významných kultúrnych a verejných inštitúcií, vystavujúcich výtvarných umelcov, teoretikov umenia a zástupcov médií s novými majiteľmi renesančného kaštieľa v Moravanoch nad Váhom – a to priamo v jeho priestoroch. Podujatie bolo venované predstaveniu projektu s názvom návrat do života.

Študentská súťaž MultiComfort House Students Contest 2018 odštarovala

Začala symbolicky - v deň tzv. „Teachers Day“. Divízia Saint-Gobain ISOVER v spolupráci s oddelením architektúry mesta Dubaj pripravila 14. medzinárodný ročník súťaže Multi-Comfort House Student Contest. Tá sa tento rok bude konať v Spojených arabských emirátoch v dňoch 12. - 15. mája 2018.

Ocenenie GERMAN DESIGN AWARD 2018 pre spoločnosť Kinnarps

Dva produkty spoločnosti Kinnarps získali ocenenie German Design Award 2018 - spoznajte hrdých víťazov SPACE a COLLECTION S. A ak sa chcete dozviete, prečo sa vyplatí dobrá ergonómia a tipy, ako vytvoriť zdravé a pohodové pracovné prostredie, čítajte ďalej.

23.ročník medzinárodnej študentskej súťaže Xella

Tento ročník medzinárodnej študentskej súťaže, ktorú spoločnosť Xella vypísala v akademickom roku 2017/2018 má tému DOWNTOWN KERLING - BANSKÁ ŠTIAVNICA. Multifunkčný mestský blok KERLING , ako miesto na bývanie, prácu, relax a spoznávanie v Banskej Štiavnici Downtown Kerling, ako rázcestie medzi moderným a historickým alebo vstupná brána do Banskej Štiavnice.

Študenti ukázali, ako možno bývať udržateľne v už existujúcich budovách

Výsledky medzinárodnej súťaže Active House Award sú známe

Medzinárodná súťaž Active House Award, ktorú organizuje spoločnosť VELUX, spoznala svojich víťazov. Priniesla viacero návrhov a podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách už jestvujúcich stavieb.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Švajčiarska, Českej republiky a zo Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (prekl. nové riešenia pre obce) mala prinútiť študentov zamyslieť sa nad situáciou, ktorá sa dotýka mnohých krajín – zastavané dedinky a obce na predmestí veľkých miest sú obklopené novou výstavbou, pričom domy v ich centrách nie sú optimálne využité. Vysokoškoláci sa mali zamyslieť práve nad tým, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie v súlade so štandardami tzv. aktívneho domu.