ARCH 6/2019

Keď som začala pripravovať toto číslo ARCH-u, zavolala som Tomášovi Žáčekovi. Dávno som s ním nehovorila a bola som zvedavá, čo má nové. Ich Ecocapsulu sme publikovali pred pár rokmi už ako vydarený prototyp, pripravený pre výrobu. A vraj sa s ním práve chystá na výstavu dizajnu do New Yorku, oznámil mi. A rád o tom do tohto ARCH-u napíše. Tomáš je typický architekt patriaci ku generácii mileniálov. Tvoria ju dnešní tridsiatnici-štyridsiatnici. Mladé architektky a architekti, ktorí už majú pracovne niečo za sebou. Mnohí prax v zahraničných, ale i domácich ateliéroch, iní zase svoju vlastnú cestu – tvorbu v menších ateliérových zoskupeniach či úplne samostatne. Podstatou a výnimočnosťou tejto generácie je, že vyrastali (na rozdiel od ich rodičov) v liberálnom prostredí a ich život zasiahli a ovplyvnili v celom rozsahu digitálne technológie. Ako prví s nimi vyrastali a ako prví s nimi vstúpili do profesionálneho života. To platí aj pre oblasť architektúry. Mileniáloví architekti sú digitálni, technologickí, parametrickí. Kedže už zopár rokov túto generáciu sledujem – a priznám sa, celkom zámerne –, musím povedať, že prináša predsa len iný pohľad na súčasnú architektúru. Vplyv zahraničia (aktuálne holandskej a belgickej školy) je v mnohých prípadoch čitateľný. V ostatnom čase sa objavujú nekonvenčné grafické spôsoby, ktoré využívajú sviežu komiksovú grafiku. Projekty vytvárajú vizualizované príbehy a obrazy reálneho života. Videoprojekcie simulujúce realitu ju dokážu spätne korigovať a upravovať podľa požiadaviek.  Možností je podstatne viac. Vrátim sa však k slovenským mileniálom. Niekoľko aktuálnych realizácií a projektov prináša júnový ARCH. Zrkadlí ich tvorbu, ktorá odráža zároveň aj mileniálovú klientelu, pre ktorú mladí architekti pracujú. Architektúra s prívlastkom úprimná, autentická, normálna, primeraná, ohľaduplná – taká, ktorá sa stáva prirodzenou súčasťou života, bez toho, aby nejako zvlášť na seba upozorňovala. A práve tým je výnimočná.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 6/2019

Nový ARCH už v predaji:

  • Rodinný dom, Kráľová pri Senci
  • Mladá rodinná usadlosť, Budmerice
  • Rozšírenie usadlosti Felderhof, Villandro, Taliansko
  • Oyshi, Trenčín
  • Centrum architekta L. E. Hudeca, Banská Bystrica
  • Interiér bytu, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

SKA vyzýva na vyhlásenie architektonickej súťaže na novú fakultnú nemocnicu Bratislava – Rázsochy

Slovenská komora architektov (SKA) vyjadruje znepokojenie nad zverejnenou informáciou o vyhlásení verejného obstarávania na komplexnú prípravu projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách. Z tlačovej správy ministerstva zdravotníctva SR nie je známa metóda ani forma obstarávania na získanie návrhu a projektu novej nemocnice. Medializovaná hodnota zákazky vo výške 17,5 milióna eur však niekoľkonásobne presahuje zákonný limit povinnosti vyhlásiť architektonickú súťaž návrhov.

Nové predstavenstvo SKA

V sobotu 18. mája sa konalo Valné zhromaždenie Slovenskej komory architektov v aule Slovenskej akadémie vied na Dúbravskej ceste 9 v Bratislave. V jej rámci sa konali aj voľby do orgánov SKA.

Členmi predstavenstva SKA na roky 2019 a 2020 sa na ich základe stali:

Ing. arch. Iľja Skoček – predseda

Ing. arch. Kornel Kobák – 1. podpredseda

Ing. arch. Imrich Pleidel – podpredseda

Ing. arch. Matej Grébert – člen predstavenstva

Ing. Eugen Guldan, PhD. – člen predstavenstva

Ing. arch. Juraj Hantabal – člen predstavenstva

Ing. arch. Martin Kusý – člen predstavenstva

Ing. arch. Ivan Masár – člen predstavenstva

Ing. arch. Juraj Šujan – člen predstavenstva

Mgr. arch. Nora Vranová – členka predstavenstva

Ing. arch. Rudolf Žákovský – člen predstavenstva

 

ITB Development oslávil 15 silných rokov

Vo štvrtok 16. mája v priestoroch takmer dokončeného rezidenčného komplexu Gansberg na bratislavskej Kolibe slovenská developerská spoločnosť ITB Development oslávila 15 úspešných rokov na slovenskom developerskom trhu. Svojimi projektami na poli rezidenčnej a administratívnej oblasti, ako aj inovatívnym prístupom k práci firma dlhodobo potvrdzuje silnú trhovú pozíciu. Zároveň kontinuálne upevňuje reputáciu náročného, spoločensky zodpovedného a spoľahlivého developera, ktorý stavia bez kompromisov na kvalitu. 

Jarná bleskovka: Návrh interiéru pre RenovActive

Spoločnosť VELUX vyzýva študentov vysokých škôl, aby zariadili interiér vzorovej rekonštrukcie rodinného domu pre moderné a zdravé bývanie.

Spoločnosť VELUX vyhlasuje súťaž pre vysokoškolských študentov s názvom Návrh interiéru pre RenovActive. Ich úlohou bude návrh ekonomického interiéru pre moderné a zdravé bývanie RenovActive. Súťažné návrhy v dvoch kategóriách treba odovzdať najneskôr do 20. júla 2019.

Baumit Fasáda roka 2019 pozná svojich víťazov

10. ročník súťaže Baumit Fasáda roka 2019 spoznal svojich víťazov na slávnostnom galavečere spojenom s odovzdávaním prestížnych ocenení v piatich súťažných kategóriách v pondelok 6. mája. Priestory novej budovy SND privítali okolo 350 hostí z radov architektov, investorov, partnerov, spolupracovníkov a priateľov spoločnosti Baumit. Celým večerom hostí sprevádzala Andrea Belányiová spolu s hudobným sprievodom Big Bandu Gustava Broma a speváčky Andrey Zimányiovej.

Inteligentné technológie bodovali

Počas veľtrhu Coneco 2019 boli v Inchebe už tradične udelené viaceré ocenenia. Dve z nich si odniesol VELUX za inovatívne riešenia v oblasti riešenia zdravého bývania.

Poznáme Stavbu roka 2018

Galavečer pri príležitosti slávnostného odovzdávania cien 24. ročníka prestížnej celoštátnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku Stavba roka 2018 a otvorenia veľtrhov CONECO a RACIOENERGIA sa konal 27. marca 2019 v priestoroch Incheba Expo Areny v Bratislave. Účastníkmi boli významné osobnosti verejného, politického a spoločenského života, akademickej obce, ale predovšetkým tí, ktorým bol tento slávnostný večer určený, architekti, projektanti, zhotovitelia, stavebníci, developeri. Slávnostné odovzdávanie ocenení vysielala RTVS v priamom prenose na rtv:2. Súčasťou večera bola aj vernisáž výstavy Stavba roka 2018.

ISOVER Multi-Comfort House Student Contest 2019

Študenti architektúry majú i tento rok pred sebou jedinečnú možnosť zapojiť sa do súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2019. Tento ročník prebehne v talianskom Miláne. Cieľom súťaže je integrovať tvorivý prístup študentov ku konceptu energeticky úsporných stavieb na úrovni pasívneho domu, stimulovať študentov, aby premýšľali o tepelnej i akustickej pohode a dozvedeli sa o osvedčených moderných riešeniach, ktoré ponúka ISOVER. Stránka venovaná súťaži na webe www.isover.sk prešla zmenami, vďaka ktorým je všetka dokumentácia k súťaži, link na registráciu i užitočné výpočtové programy prehľadne na jednom mieste. Nájdete tu tiež odkaz na medzinárodnú stránku súťaže, výsledky a archív všetkých minulých ročníkov. Navštívte stránku súťaže.

https://www.isover.sk/studentska-sutaz?utm_source=03-2018&utm_medium=studentska+sutaz&utm_campaign=newsletter

Cena ARCH 2018 udelená!

V utorok 6. novembra bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave už po dvadsiaty prvý raz slávnostne udelená Cena ARCH.

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko) v dňoch 3. – 5. septembra 2018.

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.