ARCH 11/2020

Zelená architektúra, zelené budovy, adaptácia budov na klimatické zmeny, energetická úspora, šetrenie prírodných zdrojov, znižovanie uhlíkovej stopy... to sú len niektoré zo sledovaných tém, ktoré svojím záberom presahujú architektúru a urbanizmus. Napriek tomu je naša profesia nimi v súčasnosti výrazne ovplyvňovaná. Čím viac týchto aspektov, ktoré môžeme skryť pod všeobecne používaný pojem „udržateľnosť“, budú aktuálne projekty zohľadňovať, tým účinnejší a výraznejší môže byť ich dopad na životné prostredie. Asi nikto z nás dnes už nepochybuje o tom, že zmena nášho správania voči prírode a planéte je nevyhnutná. Priznajme si však otvorene, že prestaviť myslenie „zeleným“ smerom nie je vôbec jednoduché. Dokonca to niekedy vnímame ako obmedzovanie architektonickej slobody a kreativity, hlavne vtedy, keď kvôli technickým parametrom musíme zasiahnuť do koncepcie. Komplexnosť sa však aj v tomto prípade vypláca. Kvalitná architektúra má mať vo svojom celku zakódované udržateľné parametre, ktoré môže rozvíjať rôznymi spôsobmi. Stále viac a viac je zdôrazňovaná potreba udržateľného urbanizmu, bez ktorého udržateľná architektúra stráca na svojom význame.

Napriek tomu, že tieto teórie sú všeobecne akceptované, vždy keď sa ARCH touto problematikou zaoberá, vynoria sa na povrch problémy, ktoré poukazujú na to, že len málokto podrobne rieši environmentálny koncept a konkrétnu stratégiu ako znížiť uhlíkovú stopu navrhovanej budovy. Takto orientovaných realizácií je na Slovensku zatiaľ stále veľmi málo. Preto sme sa rozhodli pre česko-slovenskú zostavu tohto čísla – v diskusii, ako aj v namiešaní slovenských realizácií s príkladným projektom nemocnice v Olomouci v pasívnom štandarde. Oslovili sme kolegov, ktorí majú k tejto téme veľmi blízko a zaoberajú sa jej propagáciou v širšom kontexte. Odborná platforma, ktorú na Slovensku i v Česku  postupne v tejto oblasti vytvorili, však potrebuje podporu širšej komunity, tak aby sa environmentálne povedomie a environmentálna zodpovednosť stali našou prirodzenou mentálnou výbavou a súčasťou dobrej výchovy.

Skúsme začať sami od seba!


Andrea Bacová 

 

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 11/2020

Nový ARCH už v predaji:

  • FN Olomouc - novostavba II. internej kliniky a geriatrie
  • EPD DROZDA - rekonštrukcia, Bratislava
  • Polyfunkčný objekt, Šintava
  • Dom pre brata, Prešov-Šidlovec
  • Viladom Tajovského, Banská Bystrica
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Internorm novinky v oblasti okien a vchodových dvier

Spoločnosť Internorm, ktorá je už 90 rokov na trhu, prináša aj v tomto roku svojim zákazníkom množstvo noviniek v oblasti okien a vchodových dvier. Inšpirujte sa inováciami spoločnosti, ktorá vďaka svojmu nepretržitému technickému vývoju a dizajnovým trendom ponúka aj náročnému zákazníkovi smer určujúce riešenia.

Cena ARCH 2020 ONLINE

Cena ARCH 2020

Architektúra s posolstvom do budúcnosti!

Tohtoročná Cena časopisu ARCH, jej 23. ročník slávnostného odovzdávania, sa uskutoční po prvýkrát vo svojej histórii online. Tento formát, samozrejme, nenahradí osobné stretnutia a atmosféru, na ktorú boli architekti i ďalší fanúšikovia dobrej architektúry v súvislosti s Cenou ARCH zvyknutí. Organizátori Ceny – Vydavateľstvo EUROSTAV a časopis ARCH o architektúre a inej kultúre – sa však pokúsia ju aspoň čiastočne sprostredkovať a aj preto sa rozhodli jej prenos uskutočniť z priestorov Moyzesovej sály v Bratislave.

Tohtoročné nominácie prinášajú porciu kvalitnej architektúry, reflektujú aktuálnu situáciu na našej architektonickej scéne. Desať nominácií, to je desať príbehov o architektúre, desať architektov a architektonických kancelárií, ktoré budú počas slávnostného večera predstavené. A ako je už pri Cene ARCH zvykom, vyhlási sa len jeden jediný laureát Ceny ARCH 2020.Rozhodla o ňom dňa 18. septembra 2020 medzinárodná porota v zložení: Nora Vranová (SK), Andrea Bacová (SK), Pavel Nasadil (CZ), Thomas Weber (Rakúsko), Christoph Mörkl (Rakúsko). Nora Vranová je autorizovaná architektka s vlastnou architektonickou praxou, okrem toho je členkou predstavenstva Slovenskej komory architektov a podpredsedníčkou správnej rady Inštitútu Slovenskej komory architektov. Andrea Bacová je docentkou na Fakulte architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity, kde vedie Ústav architektúry obytných budov. Od roku 2010 je šéfredaktorkou odborného mesačníka ARCH o architektúre a inej kultúre i členkou Vedeckej a umeleckej rady Fakulty architektúry STU. Pavel Nasadil je hlavným architektom a konateľom architektonickej kancelárie FAM Architekti a partnerom anglického ateliéru Feilden + Mawson Architects and Planners. Niekoľko rokov pôsobil aj ako vedúci ateliéru architektonického dizajnu na Architectural Institute in Prague ARCHIP. Thomas Weber je spolumajiteľom architektonickej kancelárie Schenker Salvi Weber, pôsobiacej vo Viedni a v Berne. Náplňou jej činnosti je predovšetkým navrhovanie administratívnych, školských, ako aj obytných budov v Rakúsku, Nemecku a vo Švajčiarsku. Christoph Mörkl je spoluzakladateľom architektonickej kancelárie SUPERBLOCK, v ktorej portfóliu sú zastúpené projekty a realizácie dotovanej, ale aj voľne financovanej bytovej výstavby, ako aj opatrovateľských a sociálnych zariadení, interiérov či rekonštrukcií stavieb. 

Kto bude tohoročným laureátom Ceny ARCH 2020, sa dozviete: 

19. novembra 2020 o 19,00 hod.

prostredníctvom online vysielania z Moyzesovej siene v Bratislave na podstránke www.arch.sk/cena-arch.

Bližšie informácie o Cene ARCH 2020:

https://www.arch.sk/sk/cena-arch-cena-za-architekturu/2020
https://www.facebook.com/events/3315483771884195

PARTNERI:

Generálny partner: BAUMIT

Hlavní partneri: Velux, Premac

Reklamní partneri: Ytong, SALTO Systems, Reynaers Aluminium, Internorm, Schüco, Isover

Mediálny partner: Archinfo

Cena ARCH je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. 

Podujatie sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Matúša Valla.

Dom V - rodinný dom od autora Martina Skočeka

Architekt Martin Skoček dostal od mladej rodiny za úlohu vytvoriť pokojné útočisko na predĺžené víkendy. Nemusel sa pasovať s tvorbou jedinečnosti v smutnej kaši solitérnych katalógových domov, vstupoval do oveľa podnetnejšej situácie – do jadra dediny – a z tohto východiska vyťažil maximum. 

Otvorený list DOCOMOMO Slovensko k aktuálnej snahe zbúrať bývalý Dom odborov v Bratislave

DOCOMOMO Slovensko (ako súčasť medzinárodného združenia odborníkov zaoberajúca sa výskumom a ochranou moderného architektonického dedičstva) odoslalo otvorený list ministerke kultúry Natálii Milanovej, primátorovi hl. mesta Bratislavy Matúšovi Vallovi a starostovi mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Rudolfovi Kusému, v ktorom žiada, aby netolerovali zatajovanie objektívnych skutočností o pláne zbúrať kultúrno-spoločenský komplex Istropolis v Bratislave a iniciovali otvorenú diskusiu o budúcnosti bývalého Domu odborov, techniky a kultúry s odbornou aj širokou verejnosťou.

Nové Internorm okno KF520 získalo ocenenie German Innovation Award a MUSE Design Award

Internorm, popredná európska značka okien, získala ocenenie German Innovation Award 2020 v kategórii „Winner“ za nové plast-hliníkové okno KF520. Toto ocenenie sa udeľuje za inovácie, ktoré posúvajú celé odvetvie priemyslu vpred vďaka svojej originalite, implementácii a efektivite.

Okrem toho Internorm získal za toto prémiové okno celosvetové ocenenie MUSE Design Award v zlatej kategórii, ktoré posudzuje vynikajúci a inovatívny dizajn v mnohých odvetviach. Ceny sú dôkazom toho, že nová generácia okien od spoločnosti Internorm spája inovatívny dizajn s technickým know-how v novej dimenzii.

Od septembra bude opäť spustený online projekt Deti a architektúra 2020

Prípravy na ďalší ročník online projektu DETI A ARCHITEKTÚRA, ktoré organizuje už po šiestykrát občianske združenie EUROARCH, sú v plnom prúde. Online projekt, ktorý je určený hlavne žiakom 5. a 6. aročníka ZŠ bude tento rok zameraný na tému mosty, ako stavby symbolizujúce prirodzenú ľudskú vlastnosť – potrebu stretávať sa.

Nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara chce obnoviť liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach

„Pokusy o rekonštrukciu objektu na ubytovacie zariadenie opakovane zlyhali, preto je dôležité obnovu objektu ďalej nepodmieňovať súčasnými komerčnými nárokmi, ale hľadať cestu, ako funkciu prispôsobiť jeho forme,“ zhodli sa zakladatelia neziskovej organizácie.

V máji sa konalo prvé zasadnutie Správnej rady neziskovej organizácie Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), ktorá má jediný cieľ – záchranu a obnovu bývalého liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.

Československé Studio Perspektiv získalo svetové ocenenie za interiéry EOH IT Hubu – pracovné priestory, v ktorých sa spájajú vízie o vesmíre a žijúci

Tím architektov Studia Perspektiv v minulom roku dokončil technologický hub juhoafrického ICT giganta EOH. Realizácia rozprestrená na dvoch podlažiach objektu Main Point na pražskej Pankráci bola vybraná do pätice celosvetovo najlepších projektov nominovaných v kategórii Small Office of the Year na ceny Frame Awards 2020, udeľované prestížnym časopisom Frame. Štúdiu priniesla aj ocenenie Winner v súťaži German Design Award 2020.