ARCH 1-2/2020

Prvý tohtoročný ARCH s témou Materialita a detail štartuje 25. ročník vydávania. Veľa? Málo? Dosť na to, aby sme sa tešili, že je stále o čom písať a čo publikovať. O tom, že slovenská architektúra si pozornosť zaslúži, určite niet pochýb. Aj naďalej potrebuje systematické mapovanie, o ktoré sa časopis ARCH ťažiskovo stará, potrebuje objektívne hodnotenie, kritickú reflexiu, diskusie o jej stave a problémoch. Potrebuje však tiež, aby bola akceptovaná svojimi užívateľmi, pre ktorých je určená. Ostatné ročníky Ceny ARCH a diskusie s ňou spojené túto skutočnosť potvrdzujú. Takáto „užívateľsky priateľská architektúra“ potrebuje nielen dobrý koncept, ideu, ale i kvalitný detail a vhodnú materialitu. Presadiť a ustáť v projektovej príprave a následne aj v realizácii atypický detail si vyžaduje argumentačnú zručnosť architekta, aby dokázal zdôvodniť finančné navýšenie. Detail však nevnímame len z tohto pohľadu, že je to niečo špeciálne a iné. Detail je súčasťou celku a celok sa z týchto detailov skladá. Bez neho architektúra nie je komplexná. Práve detail často rozhoduje o celkovej kvalite diela, dopĺňa ideu, koncept a stavia architektúru na pevné nohy stavebného diela. Aktuálny ARCH prináša pestrý mix súčasnej užívateľsky priateľskej architektúry s presahom k susedom do Čiech i Rakúska. Detail i materiál aj v týchto prípadoch zohrával dôležitú úlohu.

Andrea Bacová

 

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 1-2/2020

Nový ARCH už v predaji:

  • Vila Dušana Jurkoviča, Bratislava
  • Múzeum SNR, Myjava - rekonštrukcia a nová expozícia
  • Oddelenie odbornej literatúry Mestskej knižnice, Senec
  • Kaplnka sv. Urbana, Zbehy
  • Materská škola, Všetaty-Přívory
  • Nová galéria a kazematy, Wiener Neustadt
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

INSAID AWARDS 2020

Slovenská asociácia interiérových dizajnérov (SAID) zakladá a vyhlasuje slovenskú kategorizovanú súťaž o ceny za interiérový dizajn INSAID AWARDS. Do súťaže sa zapájajú najmä autori diel, interiéroví dizajnéri, architekti, umelci, študenti a iní tvorcovia a dodávatelia interiérov. 

Architektúra konverzií / Česko / Slovensko 2005-2015

Téma bývalých industriálnych budov rezonuje v spoločnosti najmä vďaka projektom konverzií opustených skladov, textíliek, továrenských hál, pivovarov, hutí, či elektrární. Upozorňujú na možnosti, predstavujú aktuálne témy architektúry a urbanizmu, rezonujú so súčasnými tendenciami v umení. Zaplňujú prázdnotu, ktorá zostáva po miznúcej industriálnej ére.

ARCH_exkurz

POLYFUNKČNÝ SÚBOR SEBERÍNIHO

BRATISLAVA

PMArchitekti

TERMÍN: piatok 17. januára 2020, 14.00 hod.

Cena ARCH 2019 udelená

Vo štvrtok 7. novembra bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave už po dvadsiaty druhý raz slávnostne udelená Cena ARCH.

O udelení Ceny ARCH 2019 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Tomáš Bujna (Slovensko), Maja Ivanič (Slovinsko), Emil Přikryl (Česká republika), Esther Rovira Raurell (Španielsko) v dňoch 2. – 4. septembra 2019.

Laureátom Ceny ARCH 2019 sa stala Výrobná hala s kanceláriami (sídlo firmy GA Drilling) v Bratislave-Devínskej Novej Vsi. Jej autormi sú Roman Žitňanský, Lukáš Kordík a Štefan Polakovič, spolupráca: Ľubica Segečová (grafický dizajn), Juraj Výboh (dizajn)

Literárny fond ocenil knihu Architektúra historických železiarní na Slovensku, 1815 - 1948

Vydavateľstvo EUROSTAV vydalo minuý rok s finančnou podporou Fondu na podporu umenia unikátnu knihu Architektúra historických železiarní na Slovensku, 1815 - 1948. Autorkou knihy je Ing. arch. Eva Belláková, PhD. Kniha zarezonovala medzi odbornou aj laickou verejnosťou a ocenil ju aj Literárny fond. 26. septembra 2019 boli v Zichyho paláci v Bratislave vyhlásené ceny Literárneho fondu za rok 2018 a výbor Sekcie pre vedeckú a odbornú literatúru a počítačové programy Literárneho fondu udelil v kategórii prírodné a technické vedy prémiu za vedeckú a odbornú literatúru za rok 2018 aj Ing. arch. Eve Bellákovej́, PhD., za dielo Architektúra historických železiarní na Slovensku, 1815 - 1948. Autorke srdečne gratulujeme! Knihu je možné zakúpiť na www.eurostav.sk alebo v predajni kníh ARCHBOOKS www.archbooks.sk.

Slovenská komora architektov žiada Úrad pre verejné obstarávanie, aby zrušil obstarávanie projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy

Slovenská komora architektov sa obrátila na Úrad pre verejné obstarávanie, aby začal konanie o preskúmavaní úkonov Ministerstva zdravotníctva SR vo veci vyhlásenia verejného obstarávania na predmet zákazky „Komplexná príprava projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy“. Komora architektov vo svojom podnete upozorňuje na skutočnosti, postupy a podmienky Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré by mohli byť v rozpore so Zákonom SNR č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní.

VELUX otvára showroom v Bratislave

Svetový líder vo výrobe strešných okien VELUX sa priblížil slovenským zákazníkom. V júli pre nich v Bratislave otvoril novú vzorkovňu výrobkov s ponukou odborného poradenstva a zľavnených poukážok na nákup tieniacej techniky. Ako špeciálny bonus zavádza raz mesačne bezplatné konzultácie s architektmi VELUX.

Zaslúži si Baumit

Fasáda nie je módnym doplnkom, ktorý dokážeme vymeniť, kedy sa nám zachce. Je to investícia na dlhý čas. A tak si každá fasáda zaslúži nielen krásu, ale aj kvalitu. S touto myšlienkou sa spoločnosti Baumit minulý rok podarilo spustiť projekt s názvom #ZasluziSiBaumit.

SKA vyzýva na vyhlásenie architektonickej súťaže na novú fakultnú nemocnicu Bratislava – Rázsochy

Slovenská komora architektov (SKA) vyjadruje znepokojenie nad zverejnenou informáciou o vyhlásení verejného obstarávania na komplexnú prípravu projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách. Z tlačovej správy ministerstva zdravotníctva SR nie je známa metóda ani forma obstarávania na získanie návrhu a projektu novej nemocnice. Medializovaná hodnota zákazky vo výške 17,5 milióna eur však niekoľkonásobne presahuje zákonný limit povinnosti vyhlásiť architektonickú súťaž návrhov.