ARCH 10/2020

„Pri zostavovaní tohto čísla ARCH-u sme, bohužiaľ, na Slovensku nenašli žiadnu aktuálnu verejne financovanú verejnú architektúru, ktorú by sme vám mohli predstaviť. ... Stavieb verejných je skutočne u nás ako šafranu. Je to jednoducho fakt – odraz skutočnosti takej, aká je. Neobjavili sme žiadnu novú školu, nemocnicu, športovisko, dom sociálnej starostlivosti. Možno nabudúce... “ Takto začínal úvodník v ARCH 11/2012. Posunuli sme sa o osem rokov neskôr. Zmenilo sa niečo? Je to „nabudúce“ spred ôsmich rokov optimistickejšie? Ani veľmi nie. Ak si prezriete ARCH za tých ostatných 8 rokov, nájdete medzi slovenskými realizáciami architektúru financovanú z verejných zdrojov len veľmi zriedka. Pribudli však súťaže z tohto segmentu, tých je podstatne viac, horšie je to už s ich financovaním. Odmeny súťažiacim nepokrývajú ani réžiu a súťažiť u nás znamená predávať nápady pod cenu. Architekti, ktorí súťažia, si zaslúžia podstatne viac. Domy, ktoré predstavuje aktuálny ARCH, majú síce verejný charakter – sú prístupné verejnosti vcelku alebo aspoň vo vybranej časti –, ani jeden však nie je financovaný z verejných zdrojov. Z takých by sme asi žiadny ARCH v súčasnosti nezostavili. A pritom je takýto druh architektúry mimoriadne dôležitý. Verejné stavby vždy štrukturalizovali a stále štrukturalizujú mesto, vidiek i krajinu, často sú dôležitými symbolmi či významovými dominantami. Jednoducho, patria k dobre fungujúcim mestám či sídlam, prispievajú k ich funkčno-priestorovej diverzite a v konečnom dôsledku obohacujú a udržujú funkčnú rovnováhu v obytných  štruktúrach, ktoré sa stále v mnohých častiach prudko rozrastajú. V porovnaní s rezidenčnou architektúrou majú však podstatne väčšie možnosti na kreatívny objemový koncept, ale aj väčšiu zodpovednosť ako s touto možnosťou v konkrétnej  priestorovej situácii narábať.

Aktuálny ARCH prináša bohato namiešané rôznorodé typologické druhy verejnosti prístupných, z veľkej miery však  privátne financovaných stavieb, ktoré zrkadlia výsledok spoločného úsilia rozumných investorov a kreatívnych architektov.

Andrea Bacová 

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 10/2020

Nový ARCH už v predaji:

  • Vinárstvo Lahofer, Dobšice
  • Bachledka - vrcholová vybavenosť, Ždiar-Bachledova dolina
  • Stein2 - Spilka, Bratislava
  • Obnova interiéru kostola Nanebovzatia Panny Márie, Pezinok
  • Archív vín Karpatská perla, Šenkvice
  • Polyfunkčný dom, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Festival Deň architektúry pozýva na exkurzie či prechádzky po známych i menej známych budovách a miestach

Industriálne dedičstvo, sídlisková výstavba, historické stavby či bývalá židovská štvrť, ale i verejný priestor, využitia nábreží alebo dostupnosť bývania. To všetko sú témy tohtoročného festivalu Deň architektúry. Od 1. do 7. októbra zamieri jubilejný desiaty ročník festivalu Deň architektúry do viac než stovky miest a obcí naprieč Čechami, Moravou a Slovenskom. Jeho bohatý program, obsahujúci niekoľko stoviek akcií, ponúkne zdarma prechádzky, exkurzie, cyklovýlety, prednášky s pútavým výkladom odborníkov na dané témy alebo workshopy.

Festival, ktorý sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa architektúry a pripadá vždy na prvý októbrový pondelok, je na Slovensku čoraz obľúbenejší. K prevahe českých a moravských miest sa pripája štrnásť miest zo Slovenska a ponúkne približne štyri desiatky akcií. V tomto roku zamieri napríklad do Bratislavy, Žiliny, Košíc, Banskej Bystrice, Modry, Šaštína-Stráží alebo Piešťan. Téma aktuálneho ročníka je udržateľnosť a environmentálne aspekty či sociálny presah a prospešnosť architektúry.

Prehľad všetkých podujatí je prístupný na webovej stránke festivalu www.denarchitektury.cz. Sledujte ju aj kvôli možným zmenám v dôsledku súčasnej pandemickej situácie!

Medzinárodná porota Ceny ARCH sa vydala na cestu po Slovensku.

Naše kolegyne z redakcie Časopisu Arch sa spolu s medzinárodnou porotou Ceny ARCH vybrali na cestu po Slovensku, aby spoločne počas 3 dní osobne navštívili tohtoročné nominácie. 

Prvý deň je úspešne za nimi a my sme veľmi zvedaví, kto sa napokon stane laureátom tejto prestížnej ceny. 

Otvorený list DOCOMOMO Slovensko k aktuálnej snahe zbúrať bývalý Dom odborov v Bratislave

DOCOMOMO Slovensko (ako súčasť medzinárodného združenia odborníkov zaoberajúca sa výskumom a ochranou moderného architektonického dedičstva) odoslalo otvorený list ministerke kultúry Natálii Milanovej, primátorovi hl. mesta Bratislavy Matúšovi Vallovi a starostovi mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Rudolfovi Kusému, v ktorom žiada, aby netolerovali zatajovanie objektívnych skutočností o pláne zbúrať kultúrno-spoločenský komplex Istropolis v Bratislave a iniciovali otvorenú diskusiu o budúcnosti bývalého Domu odborov, techniky a kultúry s odbornou aj širokou verejnosťou.

Nové Internorm okno KF520 získalo ocenenie German Innovation Award a MUSE Design Award

Internorm, popredná európska značka okien, získala ocenenie German Innovation Award 2020 v kategórii „Winner“ za nové plast-hliníkové okno KF520. Toto ocenenie sa udeľuje za inovácie, ktoré posúvajú celé odvetvie priemyslu vpred vďaka svojej originalite, implementácii a efektivite.

Okrem toho Internorm získal za toto prémiové okno celosvetové ocenenie MUSE Design Award v zlatej kategórii, ktoré posudzuje vynikajúci a inovatívny dizajn v mnohých odvetviach. Ceny sú dôkazom toho, že nová generácia okien od spoločnosti Internorm spája inovatívny dizajn s technickým know-how v novej dimenzii.

Od septembra bude opäť spustený online projekt Deti a architektúra 2020

Prípravy na ďalší ročník online projektu DETI A ARCHITEKTÚRA, ktoré organizuje už po šiestykrát občianske združenie EUROARCH, sú v plnom prúde. Online projekt, ktorý je určený hlavne žiakom 5. a 6. aročníka ZŠ bude tento rok zameraný na tému mosty, ako stavby symbolizujúce prirodzenú ľudskú vlastnosť – potrebu stretávať sa.

Nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara chce obnoviť liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach

„Pokusy o rekonštrukciu objektu na ubytovacie zariadenie opakovane zlyhali, preto je dôležité obnovu objektu ďalej nepodmieňovať súčasnými komerčnými nárokmi, ale hľadať cestu, ako funkciu prispôsobiť jeho forme,“ zhodli sa zakladatelia neziskovej organizácie.

V máji sa konalo prvé zasadnutie Správnej rady neziskovej organizácie Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), ktorá má jediný cieľ – záchranu a obnovu bývalého liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.

Československé Studio Perspektiv získalo svetové ocenenie za interiéry EOH IT Hubu – pracovné priestory, v ktorých sa spájajú vízie o vesmíre a žijúci

Tím architektov Studia Perspektiv v minulom roku dokončil technologický hub juhoafrického ICT giganta EOH. Realizácia rozprestrená na dvoch podlažiach objektu Main Point na pražskej Pankráci bola vybraná do pätice celosvetovo najlepších projektov nominovaných v kategórii Small Office of the Year na ceny Frame Awards 2020, udeľované prestížnym časopisom Frame. Štúdiu priniesla aj ocenenie Winner v súťaži German Design Award 2020.