ARCH 3/2019

Architektúra „vložená“ do krajiny je vo svojej podstate cudzím elementom. Je tu všetkým na očiach, nedá sa ukryť do množiny iných domov, ako to býva v mestskej štruktúre. V zásade sa nedá prehliadnuť. Je kameňom hodeným do pokojnej hladiny, ktorú vždy rozčerí. Zvyčajne manévruje od pozície harmonického dialógu až po kontrastnejší sebavedomý monológ. Oba postoje sú síce legitímne, ale predsa len záleží od konkrétneho miesta, aký má charakter a akými hodnotami disponuje. Univerzálne riešenie by sme ťažko hľadali. Krajina je však v každom prípade pozitívnym prvkom, často pre architektúru až príťažlivým magnetom a jej vplyv na koncept býva podstatný. Krajina je jednak protipólom k mestu, je však i jeho súčasťou. Hranice krajiny sú preto neurčité a stačí vyjsť mimo rutiny a krajina sa môže stať architektúrou a architektúra krajinou. Krajina „vložená“ do architektúry je možným východiskom, útočiskom pred informačným pretlakom súčasnej doby. Je ešte neinfikovaným čistým priestorom, ktorý dnes nadobúda takmer až sakrálny charakter s možnosťou spomaliť rýchlosť a uvedomiť si stále vzácnejší pomaly plynúci čas. V príťažlivej krajine na lazoch nájdete presvedčivo koncipovaný dom Lehoťan (arch. N. Šmondrk). Prírodou doslova obklopený je nekonvenčne štruktúrovaný rodinný dom v Lužiankach (arch. S. Nagy). S fragmentom krajiny bratislavskej záhradkárskej kolónie sa primerane vyrovnáva prízemný a materiálovo viacvrstvový privátny dom (beef architekti). Cesta z mesta do krajinného zázemia pokračuje do Záhorskej Bystrice. Radové rodinné domy (Office110) tu stopy pôvodnej krajiny rešpektujú v morfológii a vo výhľadoch. A nakoniec na mieru rodiny šitý a benefit vidieckej krajiny využívajúci rodinný dom v Teriakovciach (Ateliér11). Úvodný rozhovor nám poskytli  architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař, autori architektúry symbolických významov – publikovanej zvoničky v Bíloviciach-Lutotíne.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 3/2019

Nový ARCH už v predaji:

  • Zvonička, Bílovice-Lutotín
  • Rodinný dom Chotár, Nová Baňa
  • Rodinný dom, Lužianky
  • Rodinný dom Hrušovská, Bratislava
  • Radové domy Záhorské sady, etapa 4, Bratislava-Záhorská Bystrica
  • Dom so svetlíkom, Teriakovce
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Fasáda roka 2019

Spoločnosť Baumit vyhlasuje v poradí už 10. ročník súťaže Baumit fasáda roka, ktorej cieľ sa nemení. Je ním ocenenie diel, ktoré výnimočným spôsobom spájajú invenciu architekta so špičkovou kvalitou použitých stavebných materiálov a ktoré svojím odborným vyhotovením výrazne prispievajú ku kultivácii našich miest, obcí a krajiny.

Aj tento rok bude otvorených 5 kategórií, v ktorých môžu architekti, projektanti,
investori či realizačné firmy prihlásiť svoje najkrajšie fasády. Sú to tieto kategórie: Rodinný dom; Rezidenčné projekty a občianska vybavenosť; Obnovená a adaptovaná budova; Sanovaná historická budova; Zateplený panelový dom.

Projekty možno prihlasovať do 15. 2. 2019.

Mlynica medzi 40 vybranými dielami v rámci Ceny Miesa van der Rohe 2019

Európska komisia a Nadácia Miesa van der Rohe v týchto dňoch zverejnili 40 vybraných diel, ktoré budú tento rok súťažiť o najprestížnejšie európske architektonické ocenenie – Cenu Miesa van der Rohe 2019. Porota v zložení Dorte Mandrup, George Arbid, Angelika Fitz, Stefan Ghenciulescu, Kamiel Klaasse, Maria Langarita a Frank McDonald počas svojho trojdňového stretnutia v Barcelone diskutovali najdôležitejšie výzvy, ktorým čelí súčasná európska spoločnosť a jej architektúra.

S veľkým potešením oznamujeme, že medzi 40 architektonickými dielami, ktoré porota vybrala spomedzi 383 nominovaných realizácií, je aj jedno zo Slovenska – Mlynica od ateliéru GutGut. V tak veľkej konkurencii je to nesporne obrovský úspech! Autorom blahoželáme a držíme palce v ďalších kolách súťaže.

ISOVER Multi-Comfort House Student Contest 2019

Študenti architektúry majú i tento rok pred sebou jedinečnú možnosť zapojiť sa do súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2019. Tento ročník prebehne v talianskom Miláne. Cieľom súťaže je integrovať tvorivý prístup študentov ku konceptu energeticky úsporných stavieb na úrovni pasívneho domu, stimulovať študentov, aby premýšľali o tepelnej i akustickej pohode a dozvedeli sa o osvedčených moderných riešeniach, ktoré ponúka ISOVER. Stránka venovaná súťaži na webe www.isover.sk prešla zmenami, vďaka ktorým je všetka dokumentácia k súťaži, link na registráciu i užitočné výpočtové programy prehľadne na jednom mieste. Nájdete tu tiež odkaz na medzinárodnú stránku súťaže, výsledky a archív všetkých minulých ročníkov. Navštívte stránku súťaže.

https://www.isover.sk/studentska-sutaz?utm_source=03-2018&utm_medium=studentska+sutaz&utm_campaign=newsletter

Výstava Imricha Pleidela v Levoči

V piatok 30. novembra 2018 o 16. hodine sa v priestoroch historickej radnice na Námestí Majstra Pavla v Levoči uskutoční vernisáž reinštalácie výstavy nového cyklu malieb Imricha Pleidela s názvom 12 m2. Výstava potrvá do konca februára 2019.

Cena ARCH 2018 udelená!

V utorok 6. novembra bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave už po dvadsiaty prvý raz slávnostne udelená Cena ARCH.

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko) v dňoch 3. – 5. septembra 2018.

Spoločnosť Xella vyzýva mladých architektov

24. ročník medzinárodnej študentskej súťaže

Prestížna súťaž budúcich architektov láka každoročne k účasti študentov nielen českých a slovenských vysokých škôl, ale aj z ďalších krajín strednej Európy. Tento rok sa téma súťaže po niekoľkých rokoch opäť venuje Prahe. Súťažiaci majú navrhnúť Dream Tower, vežový dom v Nových Butoviciach. Návrhy môžu záujemcovia posielať od začiatku októbra do 25. februára 2019. Prvýkrát je vypísaná aj sprievodná fotografická súťaž.

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.

Geberit zjednoduší portfólio svojich značiek

Skupina Geberit redukuje zložitosť, ku ktorej došlo po akvizícii a integrácii obchodu so sanitárnou keramikou bývalej spoločnosti Sanitec, a zjednodušuje portfólio svojich značiek. Značky Keramag, Allia, Pozzi Ginori a Sphinx budú integrované do značky Geberit.

Kinnarps - súčasť Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel 2018


Február bol pre nás naozaj rušným mesiacom. Aj tento rok sa Kinnarps zúčastnil Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel a týždeň od 6. februára bol v našom stánku plný nielen dizajnových produktov, ale aj množstva zaujímavých stretnutí a seminárov o ergonómii, udržateľnosti či dizajne. Hovoriac o dizajne, naše produkty boli opäť ocenené prestížnymi cenami - stolička Leia získala ocenenie iF DESIGN AWARD 2018 a séria Space bola ocenená GOOD DESIGN™AWARD.