ARCH 12/2017

Architektúra a výtvarné umenie majú k sebe blízky vzťah. V mnohých momentoch sa prelínajú a vytvárajú dialóg, vzájomné väzby, v ktorých sú ukryté viaceré významy a posolstvá. Asi by bolo ťažké jednoznačne definovať tento viacvrstvový vzťah, jedno je však isté, že výtvarné umenie architektúru zjemňuje, zmäkčuje, humanizuje a oslobodzuje ju od technokratického základu. Na druhej strane architektúra ponúka výtvarnému umeniu priestor na sebarealizáciu, rámcuje jeho zobrazenie a vyjadrovacie prostriedky. Sú však situácie, keď sa výtvarné umenie stáva priamym, niekedy až dominantným aktérom architektonických objektov. V poslednom tohoročnom číslesme tak trochu vybočili z nášho zaužívaného obsahového rámca a pokúsili sme sa načrieť do hore uvedenej témy. Pre našich výtvarných umelcov sa spája s tematizovanými zákazkami, ktoré ich na prvý pohľad možno odpútavajú od voľnej tvorby, ale na druhej strane sa im takýmto spôsobom otvárajú dvere do verejných priestorov, parkov či námestí. Verejné zákazkové výtvarné umenie je však disciplína, ktorá potrebuje koncepciu, odbornú prípravu i manažment. Bohužiaľ, v tomto smere sa u nás nič také nedeje a aktuálne realizované diela vznikajú na základe iniciatívy angažovaných jednotlivcov. Napriek tomu zaznamenávame kvalitné výtvarné priestorové intervencie (tvorba M. Lukáča, M. Lettricha, A. Haasa, V. Bojňanského), ktoré si zaslúžia pozornosť a predovšetkým ďalšiu podporu – tak, aby si výtvarné umenie našlo pevnejšie miesto v súčasnom architektonickom priestore. Public art už nemusí niesť punc ideologicky orientovaného výtvarného postoja, naopak môže prezentovať súčasné moderné výtvarné štýly a zušľachťovať tak priestory i duše ľudí, ktorí ich užívajú. Na záver mi dovoľte poďakovať všetkým verným pisateľom, fotografom, architektom i tým, ktorí nás finančne podporujete už 22 rokov! Zároveň vám v mene celej redakcie želám pokojné Vianoce a nastávajúci rok 2018 plný pozitívnych architektonických zážitkov!

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 12/2017

Nový ARCH už v predaji:

  • Fontána pre Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, fontána - brodisko pre Vodárenské múzeum, domové znamenie Kávové zrná, signálna plastika Jeden za troch, traja za jedného, Bratislava
  • Pamätník Imra Weinera-Kráľa, Považská Bystrica; Dialóg, La Haye-du-Poits, Francúzsko
  • Brána sv. Petra a Pavla, Pitná fontánka, Slnečný prsteň, Bratislava-Záhorská Bystrica
  • Pixel parasite, Pulsation, Simulation of Water, Site specific for Galéria Nedbalka, Resonance of sound, Bratislava
  • Obnova časti Námestia slobody, Prievidza
  • Degustačný bar a špecializovaná predajňa R. JELÍNEK, Starý Smokovec
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Ocenenie GERMAN DESIGN AWARD 2018 pre spoločnosť Kinnarps

Dva produkty spoločnosti Kinnarps získali ocenenie German Design Award 2018 - spoznajte hrdých víťazov SPACE a COLLECTION S. A ak sa chcete dozviete, prečo sa vyplatí dobrá ergonómia a tipy, ako vytvoriť zdravé a pohodové pracovné prostredie, čítajte ďalej.

Denné svetlo ako stavebný materiál

Workshop s názvom ReThink Daylight je medzinárodnou platformou, kde sa stretávajú architekti, ktorí sa zaujímajú o denné svetlo. Takto môžu v spolupráci s inými kolegami z praxe a s odborníkmi na denné svetlo znovu objaviť jeho potenciál – nielen teoreticky, ale rovno v rámci svojich aktuálnych projektov. Workshop ReThink Daylight sa v decembri uskutoční aj na Slovensku a v Českej republike.

 

23.ročník medzinárodnej študentskej súťaže Xella

Tento ročník medzinárodnej študentskej súťaže, ktorú spoločnosť Xella vypísala v akademickom roku 2017/2018 má tému DOWNTOWN KERLING - BANSKÁ ŠTIAVNICA. Multifunkčný mestský blok KERLING , ako miesto na bývanie, prácu, relax a spoznávanie v Banskej Štiavnici Downtown Kerling, ako rázcestie medzi moderným a historickým alebo vstupná brána do Banskej Štiavnice.

Cena ARCH už po dvadsiaty raz!

Vo štvrtok 9. novembra 2017 bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave slávnostne vyhlásená Cena ARCH 2017. Galavečer mal tentokrát ešte slávnostnejšiu atmosféru ako po iné roky. Cena ARCH bola totiž udelená už po dvadsiaty raz. Preto  zúčastnení hostia mali možnosť zhliadnuť v rámci videoprojekcie aj rekapituláciu diel a ich autorov, ktorí Cenu ARCH získali počas celej jej histórie.

O udelení Ceny ARCH 2017 rozhodovala v dňoch 11. – 13. septembra 2017 medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Krzysztof Ingarden (Poľsko), Kornel Kobák (Slovensko), Rainer Köberl (Rakúsko) a Kamil Mrva (Česká republika).

Laureátom Ceny ARCH 2017 sa stala Kaplnka vzkriesenia a krížová cesta na vrchu Krížová v Kvetnici pri Poprade, ktorých autorom je mladý architekt Samuel Netočný.

 

Diskusia o architektúre, jej súčasnej a budúcej podobe

Akokoľvek je téma udržateľnej architektúry a jej protagonistov, ktorými sú pasívne a takmer nulové budovy, aktuálna vzhľadom na požiadavky legislatívy, no najmä vzhľadom na očividne sa meniacu klímu, je zrejmé, že bez spoločného úsilia a záujmu, sa neposunieme ďalej. Preto Inštitút pre energeticky pasívne domy spolu so Slovenskou komorou architektov a českým Centrom pasivního domu zorganizovali konferenciu AØ, na ktorú pozvali architektov zo špičkových európskych ateliérov, aby predstavili svoj pohľad na udržateľnú architektúru, energetickú efektívnosť a využívanie zdrojov, svoj autentický prístup k tvorbe. Zámerom je porovnať smerovanie vývoja v rôznych ateliéroch, preto premiérovým formátom konferencie bude duel – Prekáračky. Významní slovenskí a českí architekti polemicky a kriticky rozdiskutujú svoje diela naživo, priamo na diskusnom pódiu. Pomocou aplikácie sli.do budú diváci spolumoderátormi výmeny názorov na pódiu. Konferencia bude iná, novátorská, a to nielen, čo sa týka úzkeho zamerania na cieľovú skupinu, ktorou sú špeciálne architekti, ale najmä svojím scenáristickým formátom. Bude pre tých, ktorí majú chuť o veciach diskutovať, ale aj pre tých, ktorí sú ochotní počúvať.
Konať sa bude dňa 22. 11. 2017 v priestoroch Elektrárne Piešťany.
Viac informácií a prihlasovanie na konferenciu: www.2017.iepd.sk

Baumit Fasáda roka 2017 pozná svojich víťazov

Súťaž Baumit Fasáda roka 2017 už pozná svojich víťazov. Víťazné fasády a ich tvorcovia boli predstavení 21. júna 2017 na slávnostnom galavečere, ktorý sa niesol v duchu „cinema“, keďže sa odohrával v netradičných priestoroch moderného kina Cinemax Bory v nákupnom stredisku BoryMall. Multiplexová kinosála privítala vyše 400 hostí z radov architektov, investorov, partnerov a spolupracovníkov Baumitu. Známa moderátorská dvojica Marcel Forgáč a Milan Zimnýkoval, alias Junior, nenechala nič na náhodu. Vtipnými glosami oživila odovzdávanie cien v jednotlivých kategóriách, čím prispela k výbornej atmosfére večera. Súčasťou galavečera bol aj spomienkový medailón na Ing. Ivana Tkáča z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči, ktorý nás minulý rok náhle opustil. Ivan spolu so svojím tímom nadšených a kvalifikovaných pracovníkov reštauroval množstvo cenných pamiatkových objektov, z ktorých boli viaceré ocenené práve v súťaži Baumit Fasáda roka. Spomeňme aspoň Meštiansky dom v Levoči, kostol sv. Jakuba v Levoči a mnohé iné.

Vyhrajte rekonštrukciu rodinného domu

VELUX zrekonštruuje váš dom tak, aby ste bývali komfortne i zdravo.

Bývate v starom, tmavom a nezdravom dome? Súťaž Rekonštrukcia pre zdravé bývanie vám ponúka riešenie. VELUX totiž hľadá pre svoj projekt RenovActive rodinu, ktorá túži zdravo bývať vo svojom vlastnom dome. Prihláste svoj dom a vyhrajte ukážkovú rekonštrukciu. Vďaka tejto premene budete bývať zdravo a zároveň sa zväčší aj váš životný priestor.

Spoločnosť hľadá typickú stavbu zo 70. rokov 20. storočia – ide o tzv. štvorcový rodinný dom, ktorý by mal byť v pôvodnom stave. „Rozhodli sme sa pre tento typ domu z jedného dôvodu – na Slovensku patrí medzi najrozšírenejšie. Možno ho nájsť v akejkoľvek slovenskej obci. Princípy, ktoré použijeme pri jeho rekonštrukcii tak budú aplikovateľné kdekoľvek na Slovensku,“ vysvetľuje architektka spoločnosti VELUX, Klára Bukolská.

VELUX vyhlasuje nový ročník súťaže Active House Award

Témou súťaže, určenej pre slovenských a českých študentov, je „Materské školy budúcnosti“

Spoločnosť VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. a VELUX Česká republika, s.r.o. vyhlásili ďalší ročník súťaže Active House Award. Tento rok sa téma venuje materským školám a detským centrám. Jej cieľom je nastaviť nové štandardy pre udržateľné materské školy budúcnosti. Na víťazov čaká aj finančná odmena.

Tento ročník súťaže bude prebiehať v dvoch krajinách – na Slovensku a v Českej republike. Študenti majú navrhnúť čo najideálnejšie riešenie vonkajšieho, aj vnútorného priestoru predškolského zariadenia tak, aby spĺňalo aktívne štandardy.

Architekti hľadajú svetový talent

S cieľom vytvoriť nové príležitosti pre mladým talentom v oblasti architektúry vyhlasuje sociálna sieť INSPIRELI tretí ročník súťaže o najlepšieho mladého architekta na svete: INSPIRELI AWARDS 2017.

INSPIRELI AWARDS prepája odbornú verejnosť a študentov architektúry na medzinárodnej úrovni. Vytvára príležitosť pre voľné prejavenie a ocenenie potenciálu mladých talentov bez ohľadu na etnickú príslušnosť, národnosť, náboženstvo, či sociálno-ekonomický stav.

S viac ako 1000 súťažiacimi z 99 krajín sveta sa INSPIRELI AWARDS, už vo svojom druhom ročníku, zaradila medzi najúspešnejšie medzinárodné súťaže pre mladých, talentovaných architektov a študentov architektúry do 35 rokov.

Študenti ukázali, ako možno bývať udržateľne v už existujúcich budovách

Výsledky medzinárodnej súťaže Active House Award sú známe

Medzinárodná súťaž Active House Award, ktorú organizuje spoločnosť VELUX, spoznala svojich víťazov. Priniesla viacero návrhov a podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách už jestvujúcich stavieb.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Švajčiarska, Českej republiky a zo Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (prekl. nové riešenia pre obce) mala prinútiť študentov zamyslieť sa nad situáciou, ktorá sa dotýka mnohých krajín – zastavané dedinky a obce na predmestí veľkých miest sú obklopené novou výstavbou, pričom domy v ich centrách nie sú optimálne využité. Vysokoškoláci sa mali zamyslieť práve nad tým, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie v súlade so štandardami tzv. aktívneho domu.