ARCH 6/2018

Život v suburbiách

O výhodách a nevýhodách bývania v nových suburbánnych zónach sa v ostatných rokoch veľa diskutuje. Ak sa začnete touto problematikou hlbšie zaoberať, nájdete množstvo teoretických článkov, ktoré  ponúkajú veľa podnetných názorov, ako sa k tomuto problému postaviť. Jeden z nich, od autora známej „Sídelnej kaše“ Pavla Hniličku, si môžete prečítať v aktuálnom ARCH-u. Je viac ako jasné, že rast miest do budúcnosti nezastavíme. Práve naopak, mestá pre svoju vysokú atraktivitu budú aj naďalej magnetom pre príchod nových obyvateľov. Suburbánny rast miest bude však potrebné ovplyvňovať prísnejšou reguláciou a lepšie nastavenými pravidlami a efektívnejším urbanizmom. Podstatnou úlohou do budúcnosti je presadiť túto teóriu do praxe. Kobercová zástavba rodinných domov katalógovej produkcie s udomácneným developerským urbanizmom totiž bujnie v okolí všetkých väčších miest. Tieto nové zóny sú si navzájom podobné, čím pripomínajú panelovú zástavbu. Občas sa však aj sem zamieša dom, ktorý má vyššie architektonické ambície. Čo však s ním, keď je situovaný v takomto urbanistickypoškodenom obytnom prostredí? Ako sa k nemu postaviť, je základná dilema každého architekta. Takéto domy vyčnievajú zo svojho okolia. Často sú vystavované kritike všeobecného verejného vkusu, pretože sú iné ako tie „univerzálne“. Podstatné je, že vytvárajú impulzy, ktoré dokážu ovplyvniť nielen smer uvažovania, ale aj nastavujú nové vzorce zástavby. Zopár – tých naozaj kvalitných – sprostredkováva júnové číslo ARCH-u. Ideálna situácia by nastala, ak by sa našiel developer, ktorý by akceptoval nielen efektívny urbanizmus (o ktorom píše aj Hnilička), ale aj kvalitných architektov, ktorí by dostali príležitosť navrhnúť sem svoje domy. Jednoducho nám zatiaľ chýbajú manifesty nového bývania, podobné tým, ktoré priniesli tridsiate roky minulého storočia – také akými bolo Werkbundsiedlung vo Viedni, Stuttgarte či vilová štvrť na pražskej Babe. Možno práve teraz je ten správny čas, aby sme ich iniciovali!

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 6/2018

Nový ARCH už v predaji:

  • Vila v Záhorských sadoch, Bratislava-Záhorská Bystrica
  • Rodinný dom Čunovo, Bratislava-Čunovo
  • Rodinný dom Jarovce, Bratislava-Jarovce
  • Víkendový dom Vlčie hrdlo, Bratislava
  • Nádvorie Trnava, Štefánikova 3 - 4
  • Mestská vila Mudroňova, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Wienerberger Brick Award 2018: Pocta vysoko kvalitnej architektúre z tehly

V pondelok dňa 28. 5. 2018 prebehlo vo Viedni slávnostné odovzdávanie cien prestížnej súťaže architektov Wienerberger Brick Award 2018. Architekti z prakticky všetkých kontinentov v nej predstavili svoje moderné a inovatívne koncepty z keramických materiálov. Skúsená porota vyberala z takmer 600 predložených projektov zo 44 krajín. Víťazi ocenenia Wienerberger Brick Award 2018 zaujali odvážnymi a kreatívnymi architektonickými konceptmi pre udržateľné a perspektívne obytné priestory.

Výstava najprestížnejšieho európskeho ocenenia na poli architektúry

Slovenská komora architektov prináša na Slovensko výstavu najprestížnejšieho európskeho ocenenia na poli architektúry – European Union Prize for Contemporary Architecture / Mies van der Rohe Award

V utorok dňa 29. mája 2018 bude v Primaciálnom paláci otvorená výstava Mies van der Rohe Award 2017 za účastišéfkurátora Ivana Blasiho z Fundació Mies van der Rohe z Barcelony. V úvode večera sa svojím príhovorom dotkne tejto významnej udalosti i predseda SKA Imrich Pleidel. Bratislavská reinštalácia výstavy, ako aj jej finisáž, sú vyvrcholením podujatí, ktoré sa od októbra 2017 konali pri príležitosti osláv 25. výročia založenia Slovenskej komory architektov. Cena, ktorá má celosvetový kredit a je vysoko rešpektovaná medzi odbornou, no rovnako aj vnímaná laickou verejnosťou, prichádza po prvýkrát na Slovensko v novom formáte.

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.

Slovenský rodinný dom tentoraz vo Washingtone

Vo štvrtok 3. mája v podvečerných hodinách bola v budove nášho veľvyslanectva vo Washingtone slávnostne otvorená v poradí už šiesta prezentácia putovnej výstavy Slovenský rodinný dom 2006 – 2015 / Slovak Family House 2006 - 2015. Táto výstava organizovaná Fakultou architektúry STU bola doteraz na troch miestach v Bratislave (Umelecká beseda Slovenska, FA STU, Zichyho palác), nedávno na pražskej Fakulte architektúry ČVUT a minulý rok v kanadskej Ottawe. Naďalej tak napĺňa svoje hlavné poslanie – prezentovať slovenskú architektúru v medzinárodnom prostredí. Výstava, ktorá putuje paralelne na dvoch kontinentoch sveta, podáva správu o kultúre rezidenčného bývania na Slovensku. Je symbolom snahy o vytváranie kultúrnych mostov medzi štátmi dvoch kontinentov. Spolu s výstavou je prezentovaná rovnomenná dvojjazyčná publikácia (Vydavateľstvo EUROSTAV, 2016), ktorú autorsky spracovala kurátorka výstavy Andrea Bacová. Výstava vo Washingtone potrvá do 21. mája.


Ako vytvoriť Živé námestie?

V dňoch 3. a 5. mája prebehla v Lab.Cafe v budove Starej tržnice prezentácia spoločného projektu Aliancie Stará Tržnica a Inštitútu SGI, na ktorom intenzívne spolupracovalo architektonické štúdio 2021 architekti a LABAK (Laboratórium architektúry krajiny). Projekt nesie príznačný názov Živé námestie. Zámerom projektu je revitalizácia a zjednotenie Námestia SNP a Kamenného námestia, ktoré sa tak môžu stať príkladom funkčného a prístupného mestského priestoru, a to vďaka tzv. quick wins krokom.

ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2018

Študentská súťaž organizovaná spoločnosťou Saint-Gobain je v plnom prúde. Mesiac apríl sa nesie v znamení hodnotenia súťažných študentských prác. Máj zas bude mesiacom, kedy autori troch najlepších návrhov vycestujú obhajovať svoje projekty priamo do Dubaja. Témou XIV. ročníka medzinárodnej študentskej architektonickej anonymnej súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2018, vypísanou divíziou ISOVER – firmy Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., bol návrh rezidenčnej zóny na okraji tzv. kultúrnej dediny (Culture Village) v Dubaji. Dubaj je hlavným mestom emirátu Dubaj, je najväčším a najobývanejším mestom v Spojených arabských emirátoch. Nachádza sa na južnom pobreží Perzského zálivu. V súčasnosti je Dubaj vnímaný ako globálne mesto, významné obchodné centrum Blízkeho Východu a dopravný uzol pre obchod a civilnú dopravu. V roku 2020 bude sídlom svetovej výstavy Expo. Ekonomický rozvoj je v súčasnosti postavený na rozvoji turizmu, leteckej dopravy, realitných a finančných služieb. Dubaj je atraktívny kvôli množstvu veľkolepých stavieb, najmä mrakodrapov a v súčasnosti najvyššej stavby sveta Burj Khalifa.

Revitalizácia Námestia slobody pokračuje

V máji mesto Bratislava začína s prácami v rámci druhej fázy revitalizácie Námestia slobody. Tie sa budú realizovať na základe víťazného návrhu architektonickej súťaže od kolektívu architektov okolo Petra Lényiho a Michala Marcinova, ktorý bol verejnosti predstavený koncom minulého roka. Do konca apríla 2018 dokončí Občianske združenie Dobré m(i)esto založené Nadáciou HB Reavis projektovú dokumentáciu. Druhá fáza revitalizácie by mala byť ukončená už v priebehu tohto leta.

V rámci druhej etapy sa vybuduje automatický závlahový systém a položia sa nové trávnikové koberce. Dôležitou súčasťou je doplnenie zelene. V priebehu roka je naplánovaná výsadba desiatok stromov a pokladanie trávových kobercov. V priebehu nasledujúcich mesiacov budú esteticky upravené a spevnené chodníky a pevné plochy na námestí. Bude renovovaný existujúci mobiliár a pribudnú nové prvky. Súčasťou vynoveného Námestia slobody bude aj nové detské ihrisko a čoraz populárnejšie exteriérové fitnes workout športovisko s rôznymi prvkami na precvičenie celého tela pre dospelých. Na Námestí slobody pribudne aj pripojenie na nabíjanie elektromobilov, konkrétne v spodnej časti na parkovisku pri reštaurácii a v hornej časti na parkovisku za Ministerstvom dopravy. V spolupráci s  Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou sa opraví vodná prípojka k fontáne, ktorá je dôležitou súčasťou prípravy rekonštrukcie fontány v ďalšej fáze revitalizácie.

Cena Ladislava E. Hudeca_laureát 2018_architekt Peter Černo

V historickej radnici v Banskej Bystrice udelili 5. apríla 2018 Cenu Ladislava E. Hudeca architektovi Petrovi Černovi. Zriaďovateľmi Ceny sú Spolok architektov Slovenska, Centrum architekta Ladislava E. Hudeca, n. o., Banská Bystrica a Fond výtvarných umení.
Cena je poctou architektovi svetového mena, banskobystrickému rodákovi Ladislavovi E. Hudecovi, ktorý v období medzi dvoma vojnami v 20. storočí vytvoril v Šanghaji (vtedy exteritoriálne územie Číny) medzinárodne uznávané architektonické dielo. Cena sa podľa štatútu udeľuje architektovi, ktorý sa narodil na Slovensku, a to za výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí.

Acoustic Caves

Prezentácia UMPRUM na Din – Design In 2018 v rámci Milano Design Week 2018

Vystavujúci: študenti Ateliéru architektúry III (A3) UMPRUM

Kurátori: Imrich Vaško a Shota Tsikolyia

Termín prezentácie: 17. 4. – 22. 4. 2018

Otváracie hodiny: ut – so 10 – 20, ne 10 – 18

Lokalita: Lambrate Design District, via Sbodio 9 / via Massimiamo 6, Miláno

Vysoká škola umeleckopriemyselná v Prahe (UMRUM), ktorej vlaňajšia výstava sa dostala medzi TOP40 of Fuorisalone Milano Design Week 2017, sa tohto roku predstavuje netradičnou expozíciou na pomedzí dizajnu a architektúry. 

Ďalší ročník súťaže Active House Award

Študenti budú môcť ukázať, ako si predstavujú bývanie budúcnosti

VELUX oznámil štart ďalšieho ročníka súťaže Active House Award

Je tu ďalší ročník súťaže Active House Award, tentokrát s témou bývania budúcnosti. Súťaž vyhlásili spoločnosti VELUX SLOVENSKO, spol. s r.o., a VELUX Česká republika, s.r.o.

Európsky stavebný fond veľmi starne a každý šiesty Európan (podľa štúdie Healthy Home Barometer) hovorí o tom, že býva v nezdravom vnútornom prostredí. Práve preto nastal správny čas, aby sme sa zamysleli nad tým, ako budeme v Európe v budúcnosti bývať. Bude naším snom individuálne bývanie vo svojich vlastných domoch, alebo sa súčasní mileniáli a ďalšie generácie priklonia ku komunitnému bývaniu? Alebo budeme bývať úplne inak? Budú témou budúcnosti skôr novostavby alebo rekonštrukcie už existujúcich budov? Ako si s týmito otázkami poradia študenti vysokých škôl, sa dozvieme počas tohto ročníka súťaže Active House Award 2018. Víziou súťaže je priniesť nový pohľad na architektúru bývania budúcnosti tak, aby mala pozitívny vplyv na fyzickú aj psychickú pohodu ľudí.