ARCH 11/2018

Chrániť a opatrovať

Tohoročné nominácie na Cenu ARCH boli prekvapujúco v hojnom počte (päť z desiatich) obsadené „skôr narodenou“ architektúrou, o ktorú sa rozhodol niekto, niekde a z nejakých dôvodov postarať, aby mohla žiť a predovšetkým slúžiť ďalej. A neboli to len naslovovzaté pamiatky, ktoré status ochrany majú daný zhora – predpísaný inštitucionálne. Chrániť a opatrovať sa totiž dá architektúra akéhokoľvek druhu i veku. Podstatnú úlohu tu zohráva jej vnútorná hodnota, nie však cena. Chrániť a opatrovať sa dajú aj myšlienky, odkazy či historická udalosť viazaná na konkrétne miesto či dom. Hodnota má v tomto kontexte hlbší význam, architektúra ju môže často len sprostredkovávať. Preto je proces rekonštrukcie, obnovy, revitalizácie či konverzie zložitým zadaním, práve z toho dôvodu, že je nutné zaujať jednoznačný postoj, ako sa budeme k týmto dochovaným hodnotám správať. Neexistujú žiadne univerzálne pravidlá, žiadne všeobecne platné metodiky. Našťastie. Koncepcie obnovy sú viazané vždy na konkrétnu situáciu. Pohľad na niektoré z nich prináša aktuálny ARCH. Vybrané realizácie ukazujú široké spektrum od rýdzo pamiatkarskej rekonštrukcie pôvodom stredovekých objektov pri Miklušovej väznici v Košiciach cez náročnú konverziu kotolne v Libčiciach nad Vltavou, inšpiratívnu rekonštrukciu a zároveň i konverziu školy (1911) na penzión až po obnovu nákupného centra v Martine (1983) a prestavbu bytového domu z päťdesiatych rokov 20. storočia v Bratislave – a nakoniec aj vysokohorskú špecialitu – rekonštrukciu Kamennej chaty na Chopku. Široký záber, od stredoveku až po 20. storočie – aj to je kolektívna pamäť architektúry, o ktorej sa tentokrát dočítate v teórii. Ale kedy vlastne architektúra začína starnúť? Podobne ako my, ľudia? Po šesťdesiatke treba začať s regeneráciou... domy však predsa len nakoniec žijú dlhšie.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 11/2018

Nový ARCH už v predaji:

  • Centrum mladých reformovaných, Košice
  • Penzión Stará škola, Topoľčianky
  • Bytový dom PARI, Bratislava
  • Galéria Martin, Martin
  • Interiér Kamennej chaty pod Chopkom - 1. fáza, Chopok Juh
  • Kotelna, Areál Šroubáren, Libčice nad Vltavou
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Cena ARCH 2018 udelená!

V utorok 6. novembra bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave už po dvadsiaty prvý raz slávnostne udelená Cena ARCH.

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko) v dňoch 3. – 5. septembra 2018.

ARCH_exkurz_11/18

Bytový dom PARI

Páričkova 22, 24

Bratislava

Autori: Pavol Citovický, Marek Fillo

Termín: piatok 9. novembra 2018, 14.00 hod.

Doprava: autobusy č. 50, 68 (zastávka Dulovo námestie)

Stretnutie: pred vchodom Páričkova 22

Sprevádzajú: Pavol Citovický, Marek Fillo

Spoločnosť Xella vyzýva mladých architektov

24. ročník medzinárodnej študentskej súťaže

Prestížna súťaž budúcich architektov láka každoročne k účasti študentov nielen českých a slovenských vysokých škôl, ale aj z ďalších krajín strednej Európy. Tento rok sa téma súťaže po niekoľkých rokoch opäť venuje Prahe. Súťažiaci majú navrhnúť Dream Tower, vežový dom v Nových Butoviciach. Návrhy môžu záujemcovia posielať od začiatku októbra do 25. februára 2019. Prvýkrát je vypísaná aj sprievodná fotografická súťaž.

5. ročník festivalu Mobilis

V Liptovskom Mikuláši sa od 30.októbra do 3. novembra uskutoční už piaty ročník multi-žánrového festivalu Mobilis, ktorého témou je „Utópia“. Domáci aj zahraniční hostia sa v priestoroch Kultúrneho centra Diera do Sveta budú zaoberať otázkou nesmrteľnosti človeka, víziami architektúry, umenia a filmu budúcnosti, alebo či je Stredná Európa utópiou.

Laureáti XVII. ročníka CE•ZA•AR 2018

XVII. ročník Ceny za architektúru CE∙ZA∙AR 2018 vyvrcholil včera večer v bratislavskej Starej tržnici slávnostným odovzdaním sošiek víťazom. Galavečer bol príležitosťou upozorniť verejnosť na kvalitnú domácu architektonickú tvorbu. Prítomní boli významní hostia z kultúrno-spoločenského života a architektonickej obce. Vyhlasovateľom ceny CE·ZA·AR je Slovenská komora architektov.

Skutočnosť, že kvalitná architektúra je verejným, celospoločenským záujmom, potvrdzuje aj fakt, že XVII. ročník Ceny za architektúru CE∙ZA∙AR 2018 sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky, ministra dopravy a výstavby Slovenskej republiky a primátora Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy.

Bývanie budúcnosti

Študenti môžu ukázať, ako si ho predstavujú

Bývanie budúcnosti je témou ďalšieho ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Active House Award. Registrovať sa môžu študenti už teraz. Na víťazov čakajú atraktívne ceny. Zapojiť sa môžu študenti vysokých škôl zo Slovenska a Českej republiky. Spoločnosť VELUX tento rok zvolila ako tému súťaže Bývanie budúcnosti. Dôvodom je starnutie Európskeho stavebného fondu, ale aj čoraz viac ľudí, ktorí bývajú v nezdravom vnútornom prostredí (podľa štúdie Healthy Home Barometer). Práve preto nastal správny čas, aby sme sa zamysleli nad tým, ako budeme v Európe v budúcnosti bývať. Študenti sa môžu registrovať najneskôr do 19. októbra 2018. Projekty do súťaže je potrebné odovzdať najneskôr 30. novembra 2018.

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.

Ako vytvoriť Živé námestie?

V dňoch 3. a 5. mája prebehla v Lab.Cafe v budove Starej tržnice prezentácia spoločného projektu Aliancie Stará Tržnica a Inštitútu SGI, na ktorom intenzívne spolupracovalo architektonické štúdio 2021 architekti a LABAK (Laboratórium architektúry krajiny). Projekt nesie príznačný názov Živé námestie. Zámerom projektu je revitalizácia a zjednotenie Námestia SNP a Kamenného námestia, ktoré sa tak môžu stať príkladom funkčného a prístupného mestského priestoru, a to vďaka tzv. quick wins krokom.

Revitalizácia Námestia slobody pokračuje

V máji mesto Bratislava začína s prácami v rámci druhej fázy revitalizácie Námestia slobody. Tie sa budú realizovať na základe víťazného návrhu architektonickej súťaže od kolektívu architektov okolo Petra Lényiho a Michala Marcinova, ktorý bol verejnosti predstavený koncom minulého roka. Do konca apríla 2018 dokončí Občianske združenie Dobré m(i)esto založené Nadáciou HB Reavis projektovú dokumentáciu. Druhá fáza revitalizácie by mala byť ukončená už v priebehu tohto leta.

V rámci druhej etapy sa vybuduje automatický závlahový systém a položia sa nové trávnikové koberce. Dôležitou súčasťou je doplnenie zelene. V priebehu roka je naplánovaná výsadba desiatok stromov a pokladanie trávových kobercov. V priebehu nasledujúcich mesiacov budú esteticky upravené a spevnené chodníky a pevné plochy na námestí. Bude renovovaný existujúci mobiliár a pribudnú nové prvky. Súčasťou vynoveného Námestia slobody bude aj nové detské ihrisko a čoraz populárnejšie exteriérové fitnes workout športovisko s rôznymi prvkami na precvičenie celého tela pre dospelých. Na Námestí slobody pribudne aj pripojenie na nabíjanie elektromobilov, konkrétne v spodnej časti na parkovisku pri reštaurácii a v hornej časti na parkovisku za Ministerstvom dopravy. V spolupráci s  Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou sa opraví vodná prípojka k fontáne, ktorá je dôležitou súčasťou prípravy rekonštrukcie fontány v ďalšej fáze revitalizácie.

Cena Ladislava E. Hudeca_laureát 2018_architekt Peter Černo

V historickej radnici v Banskej Bystrice udelili 5. apríla 2018 Cenu Ladislava E. Hudeca architektovi Petrovi Černovi. Zriaďovateľmi Ceny sú Spolok architektov Slovenska, Centrum architekta Ladislava E. Hudeca, n. o., Banská Bystrica a Fond výtvarných umení.
Cena je poctou architektovi svetového mena, banskobystrickému rodákovi Ladislavovi E. Hudecovi, ktorý v období medzi dvoma vojnami v 20. storočí vytvoril v Šanghaji (vtedy exteritoriálne územie Číny) medzinárodne uznávané architektonické dielo. Cena sa podľa štatútu udeľuje architektovi, ktorý sa narodil na Slovensku, a to za výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí.