ARCH 6/2019

Keď som začala pripravovať toto číslo ARCH-u, zavolala som Tomášovi Žáčekovi. Dávno som s ním nehovorila a bola som zvedavá, čo má nové. Ich Ecocapsulu sme publikovali pred pár rokmi už ako vydarený prototyp, pripravený pre výrobu. A vraj sa s ním práve chystá na výstavu dizajnu do New Yorku, oznámil mi. A rád o tom do tohto ARCH-u napíše. Tomáš je typický architekt patriaci ku generácii mileniálov. Tvoria ju dnešní tridsiatnici-štyridsiatnici. Mladé architektky a architekti, ktorí už majú pracovne niečo za sebou. Mnohí prax v zahraničných, ale i domácich ateliéroch, iní zase svoju vlastnú cestu – tvorbu v menších ateliérových zoskupeniach či úplne samostatne. Podstatou a výnimočnosťou tejto generácie je, že vyrastali (na rozdiel od ich rodičov) v liberálnom prostredí a ich život zasiahli a ovplyvnili v celom rozsahu digitálne technológie. Ako prví s nimi vyrastali a ako prví s nimi vstúpili do profesionálneho života. To platí aj pre oblasť architektúry. Mileniáloví architekti sú digitálni, technologickí, parametrickí. Kedže už zopár rokov túto generáciu sledujem – a priznám sa, celkom zámerne –, musím povedať, že prináša predsa len iný pohľad na súčasnú architektúru. Vplyv zahraničia (aktuálne holandskej a belgickej školy) je v mnohých prípadoch čitateľný. V ostatnom čase sa objavujú nekonvenčné grafické spôsoby, ktoré využívajú sviežu komiksovú grafiku. Projekty vytvárajú vizualizované príbehy a obrazy reálneho života. Videoprojekcie simulujúce realitu ju dokážu spätne korigovať a upravovať podľa požiadaviek.  Možností je podstatne viac. Vrátim sa však k slovenským mileniálom. Niekoľko aktuálnych realizácií a projektov prináša júnový ARCH. Zrkadlí ich tvorbu, ktorá odráža zároveň aj mileniálovú klientelu, pre ktorú mladí architekti pracujú. Architektúra s prívlastkom úprimná, autentická, normálna, primeraná, ohľaduplná – taká, ktorá sa stáva prirodzenou súčasťou života, bez toho, aby nejako zvlášť na seba upozorňovala. A práve tým je výnimočná.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 6/2019

Nový ARCH už v predaji:

  • Rodinný dom, Kráľová pri Senci
  • Mladá rodinná usadlosť, Budmerice
  • Rozšírenie usadlosti Felderhof, Villandro, Taliansko
  • Oyshi, Trenčín
  • Centrum architekta L. E. Hudeca, Banská Bystrica
  • Interiér bytu, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

CE ZA AR 2019 - nominácie

Slovenská komora architektov v týchto dňoch zverejnila tohtoročných finalistov súťaže CE ZA AR. Úlohou tohto ocenenia je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre. Osemnásť úspešných ročníkov je dôkazom dôležitosti odbornej, ale aj laickej reflexie architektúry.

V aktuálnom 18. ročníku bolo prihlásených dovedna 100 diel. Medzinárodná porota v zložení Petr Hájek (architekt, Česká republika) – predseda poroty, Miriam Lišková (architektka, Slovenská republika), Pavol Mikolajčák (architekt, Taliansko), Pavel Nasadil (architekt, Česká republika), Štefan Polakovič (architekt, Slovenská republika), Ľubica Segečová (grafická dizajnérka, Slovenská republika), Kay Strasser (architekt, Rakúsko) z nich vybrala 31, ktoré osobne navštívila in situ. Ide o doposiaľ najväčší počet diel, ktoré si porota bola v rámci Slovenska pozrieť.

Po štyroch dňoch obhliadok (23. – 26. jún) rozhodla o nominácii 18 diel, ktoré zabojujú o ocenenie CE ZA AR 2019 v 6 kategóriách. Hlasovaním zároveň porota určila víťazné diela, pričom konečné výsledky hlasovania sú až do ich vyhlásenia počas slávnostného galavečera tajné a známe iba porote.

Organizačným partnerom finálneho rozhodovania poroty sa stalo mesto Nitra, ktoré na tento účel poskytlo priestory Synagógy v Nitre.

Zaslúži si Baumit

Fasáda nie je módnym doplnkom, ktorý dokážeme vymeniť, kedy sa nám zachce. Je to investícia na dlhý čas. A tak si každá fasáda zaslúži nielen krásu, ale aj kvalitu. S touto myšlienkou sa spoločnosti Baumit minulý rok podarilo spustiť projekt s názvom #ZasluziSiBaumit.

SKA vyzýva na vyhlásenie architektonickej súťaže na novú fakultnú nemocnicu Bratislava – Rázsochy

Slovenská komora architektov (SKA) vyjadruje znepokojenie nad zverejnenou informáciou o vyhlásení verejného obstarávania na komplexnú prípravu projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách. Z tlačovej správy ministerstva zdravotníctva SR nie je známa metóda ani forma obstarávania na získanie návrhu a projektu novej nemocnice. Medializovaná hodnota zákazky vo výške 17,5 milióna eur však niekoľkonásobne presahuje zákonný limit povinnosti vyhlásiť architektonickú súťaž návrhov.

Nové predstavenstvo SKA

V sobotu 18. mája sa konalo Valné zhromaždenie Slovenskej komory architektov v aule Slovenskej akadémie vied na Dúbravskej ceste 9 v Bratislave. V jej rámci sa konali aj voľby do orgánov SKA.

Členmi predstavenstva SKA na roky 2019 a 2020 sa na ich základe stali:

Ing. arch. Iľja Skoček – predseda

Ing. arch. Kornel Kobák – 1. podpredseda

Ing. arch. Imrich Pleidel – podpredseda

Ing. arch. Matej Grébert – člen predstavenstva

Ing. Eugen Guldan, PhD. – člen predstavenstva

Ing. arch. Juraj Hantabal – člen predstavenstva

Ing. arch. Martin Kusý – člen predstavenstva

Ing. arch. Ivan Masár – člen predstavenstva

Ing. arch. Juraj Šujan – člen predstavenstva

Mgr. arch. Nora Vranová – členka predstavenstva

Ing. arch. Rudolf Žákovský – člen predstavenstva

 

ITB Development oslávil 15 silných rokov

Vo štvrtok 16. mája v priestoroch takmer dokončeného rezidenčného komplexu Gansberg na bratislavskej Kolibe slovenská developerská spoločnosť ITB Development oslávila 15 úspešných rokov na slovenskom developerskom trhu. Svojimi projektami na poli rezidenčnej a administratívnej oblasti, ako aj inovatívnym prístupom k práci firma dlhodobo potvrdzuje silnú trhovú pozíciu. Zároveň kontinuálne upevňuje reputáciu náročného, spoločensky zodpovedného a spoľahlivého developera, ktorý stavia bez kompromisov na kvalitu. 

Jarná bleskovka: Návrh interiéru pre RenovActive

Spoločnosť VELUX vyzýva študentov vysokých škôl, aby zariadili interiér vzorovej rekonštrukcie rodinného domu pre moderné a zdravé bývanie.

Spoločnosť VELUX vyhlasuje súťaž pre vysokoškolských študentov s názvom Návrh interiéru pre RenovActive. Ich úlohou bude návrh ekonomického interiéru pre moderné a zdravé bývanie RenovActive. Súťažné návrhy v dvoch kategóriách treba odovzdať najneskôr do 20. júla 2019.

Baumit Fasáda roka 2019 pozná svojich víťazov

10. ročník súťaže Baumit Fasáda roka 2019 spoznal svojich víťazov na slávnostnom galavečere spojenom s odovzdávaním prestížnych ocenení v piatich súťažných kategóriách v pondelok 6. mája. Priestory novej budovy SND privítali okolo 350 hostí z radov architektov, investorov, partnerov, spolupracovníkov a priateľov spoločnosti Baumit. Celým večerom hostí sprevádzala Andrea Belányiová spolu s hudobným sprievodom Big Bandu Gustava Broma a speváčky Andrey Zimányiovej.

Inteligentné technológie bodovali

Počas veľtrhu Coneco 2019 boli v Inchebe už tradične udelené viaceré ocenenia. Dve z nich si odniesol VELUX za inovatívne riešenia v oblasti riešenia zdravého bývania.

Poznáme Stavbu roka 2018

Galavečer pri príležitosti slávnostného odovzdávania cien 24. ročníka prestížnej celoštátnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku Stavba roka 2018 a otvorenia veľtrhov CONECO a RACIOENERGIA sa konal 27. marca 2019 v priestoroch Incheba Expo Areny v Bratislave. Účastníkmi boli významné osobnosti verejného, politického a spoločenského života, akademickej obce, ale predovšetkým tí, ktorým bol tento slávnostný večer určený, architekti, projektanti, zhotovitelia, stavebníci, developeri. Slávnostné odovzdávanie ocenení vysielala RTVS v priamom prenose na rtv:2. Súčasťou večera bola aj vernisáž výstavy Stavba roka 2018.

ISOVER Multi-Comfort House Student Contest 2019

Študenti architektúry majú i tento rok pred sebou jedinečnú možnosť zapojiť sa do súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2019. Tento ročník prebehne v talianskom Miláne. Cieľom súťaže je integrovať tvorivý prístup študentov ku konceptu energeticky úsporných stavieb na úrovni pasívneho domu, stimulovať študentov, aby premýšľali o tepelnej i akustickej pohode a dozvedeli sa o osvedčených moderných riešeniach, ktoré ponúka ISOVER. Stránka venovaná súťaži na webe www.isover.sk prešla zmenami, vďaka ktorým je všetka dokumentácia k súťaži, link na registráciu i užitočné výpočtové programy prehľadne na jednom mieste. Nájdete tu tiež odkaz na medzinárodnú stránku súťaže, výsledky a archív všetkých minulých ročníkov. Navštívte stránku súťaže.

https://www.isover.sk/studentska-sutaz?utm_source=03-2018&utm_medium=studentska+sutaz&utm_campaign=newsletter