ARCH 7-8/2019

Farbu v architektúre treba brať vážne. Patrí do množiny hlavných vyjadrovacích i zobrazovacích prostriedkov architektúry. Dokáže ovplyvniť jej pôsobenie, náladu, atmosféru, mierku. Zvýrazňuje alebo potláča textúru. Podporuje kompozičné princípy. Plní orientačné funkcie. Má vplyv na obraz mesta, vytvára jeho charakteristické farebné vizuálne znaky. V tomto momente sa vám môžu v mysli vynoriť farebné obrazy miest, ktoré ste navštívili. Od pestrofarebných domov talianskych ostrovov Murana a Burana či bielo-modrej siluety gréckeho Santorini cez  pôvabné severské bordovo-biele drevené domy až po modernú súčasnú architektúru, ktorá s farbami narába vo všeobecnosti opatrnejšie. Ešte stále prevláda mainstremový názor, že najlepšia je sivá vo všetkých početných odtieňoch. V kombinácii s bielou, čiernou, prípadne striebornou ide o osvedčený spôsob, ktorý vygeneroval mnohé kvalitné riešenia. Samozrejme, nič proti! Aj takto sa to dá. Na druhej strane je možné ísť aj inou, menej konvenčnou cestou a s farbou ako naozaj koncepčným prostriedkom pracovať podstatne viac. Na jej dôležitosť upozorňoval aj Le Corbusier: „Farba v architektúre je tak silný prostriedok ako pôdorys alebo rez.  Alebo ešte lepšie: farebnosť je samostatnou súčasťou pôdorysu a rezu,“ tvrdil. Ak načrieme do histórie modernej architektúry 20. storočia, tak vynikajúcim a nasledovaniahodným  príkladom koncepčného narábania s farebnosťou je dielo Luisa Barragána (1902 – 1988), v poradí druhého laureáta Pritzkerovej ceny  (1980). Jeho dom Casa Luis Barragán (1948) bol zaradený do svetového dedičstva UNESCO. Napriek tomu, že bol ovplyvnený Le Corbusierom, nebol jednoznačným modernistom. Hľadal kontext s prírodou a jeho originálne estetické chápanie architektúry, práca s farbami, kontrastnými textúrami a prírodnými materiálmi ho priviedli k vlastnému štýlu. Aj my sme v letnom dvojčísle ARCH-u mapovali aktuálne architektonické prírastky, ktoré farbu neopomínajú a snažia sa priniesť originálne riešenia.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 7-8/2019

Nový ARCH už v predaji:

  • Bytový dom, Na vrátkach, Bratislava-Dúbravka
  • Rekonštrukcia multifunkčnej sály pod kostolom Dona Bosca, Bratislava - Trnávka
  • Rekonštrukcia a modernizácia Domu smútku, Dunajská Streda
  • Prístavba k domu, Čachtice
  • Rezidencia Na varte, Bratislava - Koliba
  • Obnova Strednej priemyselnej školy stavebnej Emila Belluša, Trenčín-Zlatovce
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Rekonštrukcie a udržateľná architektúra (seminár v rámci Sústavného vzdelávania architektov SKA; jún 2019)

Padajúca omietka, zvýšenie užívateľského komfortu či zníženie energetickej náročnosti prevádzky. Nech už je dôvod akýkoľvek, rekonštrukcie sú vždy aktuálnou témou.  V časoch, kedy sa veľa hovorí o klimatickej kríze a často sa skloňuje pojem udržateľnosť, sa ISOVER rozhodol poukázať na to, čo všetko treba brať v súčasnosti pri rekonštrukciách do úvahy.

Nový seminár s názvom Rekonštrukcie a udržateľná architektúra je výsledkom tretieho ročníka spolupráce spoločnosti ISOVER a Slovenskej komory architektov a nadviazal na predchádzajúce úspešné semináre. V dvoch júnových termínoch v Žiline a v Bratislave hovorili tí najpovolanejší o tom, ako zdokonaliť to dobré a vybudovať ešte lepšie. Bez materiálov a riešení, ktoré kombinujú komfort a udržateľnosť, by to však nešlo. Ponuka výrobkov s environmentálnym vyhlásením o produkte, zber odrezkov polystyrénu a následná recyklácia či bohaté skúsenosti z početných referenčných stavieb utvrdzujú pozíciu divízie ISOVER ako zodpovedného partnera pre túto diskusiu.

VELUX otvára showroom v Bratislave

Svetový líder vo výrobe strešných okien VELUX sa priblížil slovenským zákazníkom. V júli pre nich v Bratislave otvoril novú vzorkovňu výrobkov s ponukou odborného poradenstva a zľavnených poukážok na nákup tieniacej techniky. Ako špeciálny bonus zavádza raz mesačne bezplatné konzultácie s architektmi VELUX.

CE ZA AR 2019 - nominácie

Slovenská komora architektov v týchto dňoch zverejnila tohtoročných finalistov súťaže CE ZA AR. Úlohou tohto ocenenia je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre. Osemnásť úspešných ročníkov je dôkazom dôležitosti odbornej, ale aj laickej reflexie architektúry.

V aktuálnom 18. ročníku bolo prihlásených dovedna 100 diel. Medzinárodná porota v zložení Petr Hájek (architekt, Česká republika) – predseda poroty, Miriam Lišková (architektka, Slovenská republika), Pavol Mikolajčák (architekt, Taliansko), Pavel Nasadil (architekt, Česká republika), Štefan Polakovič (architekt, Slovenská republika), Ľubica Segečová (grafická dizajnérka, Slovenská republika), Kay Strasser (architekt, Rakúsko) z nich vybrala 31, ktoré osobne navštívila in situ. Ide o doposiaľ najväčší počet diel, ktoré si porota bola v rámci Slovenska pozrieť.

Po štyroch dňoch obhliadok (23. – 26. jún) rozhodla o nominácii 18 diel, ktoré zabojujú o ocenenie CE ZA AR 2019 v 6 kategóriách. Hlasovaním zároveň porota určila víťazné diela, pričom konečné výsledky hlasovania sú až do ich vyhlásenia počas slávnostného galavečera tajné a známe iba porote.

Organizačným partnerom finálneho rozhodovania poroty sa stalo mesto Nitra, ktoré na tento účel poskytlo priestory Synagógy v Nitre.

Zaslúži si Baumit

Fasáda nie je módnym doplnkom, ktorý dokážeme vymeniť, kedy sa nám zachce. Je to investícia na dlhý čas. A tak si každá fasáda zaslúži nielen krásu, ale aj kvalitu. S touto myšlienkou sa spoločnosti Baumit minulý rok podarilo spustiť projekt s názvom #ZasluziSiBaumit.

SKA vyzýva na vyhlásenie architektonickej súťaže na novú fakultnú nemocnicu Bratislava – Rázsochy

Slovenská komora architektov (SKA) vyjadruje znepokojenie nad zverejnenou informáciou o vyhlásení verejného obstarávania na komplexnú prípravu projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách. Z tlačovej správy ministerstva zdravotníctva SR nie je známa metóda ani forma obstarávania na získanie návrhu a projektu novej nemocnice. Medializovaná hodnota zákazky vo výške 17,5 milióna eur však niekoľkonásobne presahuje zákonný limit povinnosti vyhlásiť architektonickú súťaž návrhov.

Nové predstavenstvo SKA

V sobotu 18. mája sa konalo Valné zhromaždenie Slovenskej komory architektov v aule Slovenskej akadémie vied na Dúbravskej ceste 9 v Bratislave. V jej rámci sa konali aj voľby do orgánov SKA.

Členmi predstavenstva SKA na roky 2019 a 2020 sa na ich základe stali:

Ing. arch. Iľja Skoček – predseda

Ing. arch. Kornel Kobák – 1. podpredseda

Ing. arch. Imrich Pleidel – podpredseda

Ing. arch. Matej Grébert – člen predstavenstva

Ing. Eugen Guldan, PhD. – člen predstavenstva

Ing. arch. Juraj Hantabal – člen predstavenstva

Ing. arch. Martin Kusý – člen predstavenstva

Ing. arch. Ivan Masár – člen predstavenstva

Ing. arch. Juraj Šujan – člen predstavenstva

Mgr. arch. Nora Vranová – členka predstavenstva

Ing. arch. Rudolf Žákovský – člen predstavenstva

 

ITB Development oslávil 15 silných rokov

Vo štvrtok 16. mája v priestoroch takmer dokončeného rezidenčného komplexu Gansberg na bratislavskej Kolibe slovenská developerská spoločnosť ITB Development oslávila 15 úspešných rokov na slovenskom developerskom trhu. Svojimi projektami na poli rezidenčnej a administratívnej oblasti, ako aj inovatívnym prístupom k práci firma dlhodobo potvrdzuje silnú trhovú pozíciu. Zároveň kontinuálne upevňuje reputáciu náročného, spoločensky zodpovedného a spoľahlivého developera, ktorý stavia bez kompromisov na kvalitu. 

Jarná bleskovka: Návrh interiéru pre RenovActive

Spoločnosť VELUX vyzýva študentov vysokých škôl, aby zariadili interiér vzorovej rekonštrukcie rodinného domu pre moderné a zdravé bývanie.

Spoločnosť VELUX vyhlasuje súťaž pre vysokoškolských študentov s názvom Návrh interiéru pre RenovActive. Ich úlohou bude návrh ekonomického interiéru pre moderné a zdravé bývanie RenovActive. Súťažné návrhy v dvoch kategóriách treba odovzdať najneskôr do 20. júla 2019.

Baumit Fasáda roka 2019 pozná svojich víťazov

10. ročník súťaže Baumit Fasáda roka 2019 spoznal svojich víťazov na slávnostnom galavečere spojenom s odovzdávaním prestížnych ocenení v piatich súťažných kategóriách v pondelok 6. mája. Priestory novej budovy SND privítali okolo 350 hostí z radov architektov, investorov, partnerov, spolupracovníkov a priateľov spoločnosti Baumit. Celým večerom hostí sprevádzala Andrea Belányiová spolu s hudobným sprievodom Big Bandu Gustava Broma a speváčky Andrey Zimányiovej.

Inteligentné technológie bodovali

Počas veľtrhu Coneco 2019 boli v Inchebe už tradične udelené viaceré ocenenia. Dve z nich si odniesol VELUX za inovatívne riešenia v oblasti riešenia zdravého bývania.