ARCH 5/2018

Sídliská včera a dnes

 

Slovenské panelové sídliská vznikali počas 60. až 80. rokov minulého storočia. Dodnes v nich býva takmer tretina obyvateľov Slovenska, pričom bratislavská Petržalka patrí k najväčším panelovým sídliskám v strednej Európe. Sídliská tvoria špecifické kultúrne dedičstvo, sú svedectvom osobitej etapy vo vývoji nielen slovenských, ale aj európskych miest. Postupom času menia svoj imidž,ktorý je ovplyvnený vlastným vnútorným vývojom. Dozrievajú a v mnohých momentoch nadobúdajú nové hodnoty. Vyplývajú predovšetkým z rozvinutia pôvodných modernistických ideí, na ktorých sú založené. Na druhej strane ich štandardizovaný priestorový program a univerzálnosť už nemôžu pokrývať súčasné požiadavky. Vývoj mesta však pokračuje a ďalšia vývojová vrstva, ktorá sa postupne usadzuje aj na túto mestskú štruktúru, vyvoláva nové procesné zmeny. Dá sa predpokladať, že ďalší stupeň adaptačného procesu sídlisk bude zameraný na dopĺňanie chýbajúcich funkcií a tvorbu nevyužitých medzipriestorov. Vkladaním nových objektov a funkcií, ale aj extenzívnym pridávaním zón sa budú meniť nielen prevádzkové vzťahy, ale vznikne aj nová hierarchia v mestskom organizme. Aktuálnym príkladom je práve realizovaná rozvojová zóna Slnečnice, ktorá priamo nadväzuje na južný okraj Petržalky. Tento obytný komplex pridáva do územia novú kvalitu štandardizovaného bývania. Oproti starej Petržalke vyniká komplexnosťou a predovšetkým funkčnou diverzitou, ktorá sa prejavuje síce vyššou hustotou, ale zároveň aj intenzívnym funkčným využitím každého metra štvorcového pozemku. Takýto koncept dodáva štruktúre podstatne vyššiu mieru stability. V konečnom dopade je aj efektívnejší a hospodárnejší ako ten „staro-petržalský“, ktorý vlastne dodnes nie je ukončený. Môžeme si tak klásť otázku, ktorý z modelov je lepší... Viac sa o „krehkej rovnováhe“ sídlisk dozviete v teoretickej časti aktuálneho ARCH-u.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 5/2018

Nový ARCH už v predaji:

  • Bytový dom A.I., Južné Mesto, Zóna B1, Bratislava-Petržalka
  • Zelená stráň Residential Park, Košická Nová Ves
  • Obytná skupina Plzenská, Prešov
  • Bytové domy Vackov - etapa D1, Praha 3
  • Polyfunkčný dom na Ulici 29. augusta, Bratislava
  • Rezidencie Priekopnícka, Bratislava-Podunajské Biskupice
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.

ARCH_exkurz

Pozývame Vás na ďalší ARCH_EXKURZ!

Tentoraz pôjde o Bytový dom A.I., Južné mesto, Zuzany Chalupkovej 8 – 10, Bratislava-Petržalka

Autori: Compass architekti / Juraj Benetin, Peter Cibulka, Roman Čambal, Miroslav Čatloš, Juraj Česelský, Miroslava Gašparová, Matej Grébert

Termín: piatok 18. mája 2018, 15.00 hod.

Doprava: autobusy č. 91, 98, 191 (zastávka Jasovská)

Stretnutie: na parkovisku pri Bille

Sprevádza: Matej Grébert

Slovenský rodinný dom tentoraz vo Washingtone

Vo štvrtok 3. mája v podvečerných hodinách bola v budove nášho veľvyslanectva vo Washingtone slávnostne otvorená v poradí už šiesta prezentácia putovnej výstavy Slovenský rodinný dom 2006 – 2015 / Slovak Family House 2006 - 2015. Táto výstava organizovaná Fakultou architektúry STU bola doteraz na troch miestach v Bratislave (Umelecká beseda Slovenska, FA STU, Zichyho palác), nedávno na pražskej Fakulte architektúry ČVUT a minulý rok v kanadskej Ottawe. Naďalej tak napĺňa svoje hlavné poslanie – prezentovať slovenskú architektúru v medzinárodnom prostredí. Výstava, ktorá putuje paralelne na dvoch kontinentoch sveta, podáva správu o kultúre rezidenčného bývania na Slovensku. Je symbolom snahy o vytváranie kultúrnych mostov medzi štátmi dvoch kontinentov. Spolu s výstavou je prezentovaná rovnomenná dvojjazyčná publikácia (Vydavateľstvo EUROSTAV, 2016), ktorú autorsky spracovala kurátorka výstavy Andrea Bacová. Výstava vo Washingtone potrvá do 21. mája.


Ako vytvoriť Živé námestie?

V dňoch 3. a 5. mája prebehla v Lab.Cafe v budove Starej tržnice prezentácia spoločného projektu Aliancie Stará Tržnica a Inštitútu SGI, na ktorom intenzívne spolupracovalo architektonické štúdio 2021 architekti a LABAK (Laboratórium architektúry krajiny). Projekt nesie príznačný názov Živé námestie. Zámerom projektu je revitalizácia a zjednotenie Námestia SNP a Kamenného námestia, ktoré sa tak môžu stať príkladom funkčného a prístupného mestského priestoru, a to vďaka tzv. quick wins krokom.

ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2018

Študentská súťaž organizovaná spoločnosťou Saint-Gobain je v plnom prúde. Mesiac apríl sa nesie v znamení hodnotenia súťažných študentských prác. Máj zas bude mesiacom, kedy autori troch najlepších návrhov vycestujú obhajovať svoje projekty priamo do Dubaja. Témou XIV. ročníka medzinárodnej študentskej architektonickej anonymnej súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2018, vypísanou divíziou ISOVER – firmy Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., bol návrh rezidenčnej zóny na okraji tzv. kultúrnej dediny (Culture Village) v Dubaji. Dubaj je hlavným mestom emirátu Dubaj, je najväčším a najobývanejším mestom v Spojených arabských emirátoch. Nachádza sa na južnom pobreží Perzského zálivu. V súčasnosti je Dubaj vnímaný ako globálne mesto, významné obchodné centrum Blízkeho Východu a dopravný uzol pre obchod a civilnú dopravu. V roku 2020 bude sídlom svetovej výstavy Expo. Ekonomický rozvoj je v súčasnosti postavený na rozvoji turizmu, leteckej dopravy, realitných a finančných služieb. Dubaj je atraktívny kvôli množstvu veľkolepých stavieb, najmä mrakodrapov a v súčasnosti najvyššej stavby sveta Burj Khalifa.

Revitalizácia Námestia slobody pokračuje

V máji mesto Bratislava začína s prácami v rámci druhej fázy revitalizácie Námestia slobody. Tie sa budú realizovať na základe víťazného návrhu architektonickej súťaže od kolektívu architektov okolo Petra Lényiho a Michala Marcinova, ktorý bol verejnosti predstavený koncom minulého roka. Do konca apríla 2018 dokončí Občianske združenie Dobré m(i)esto založené Nadáciou HB Reavis projektovú dokumentáciu. Druhá fáza revitalizácie by mala byť ukončená už v priebehu tohto leta.

V rámci druhej etapy sa vybuduje automatický závlahový systém a položia sa nové trávnikové koberce. Dôležitou súčasťou je doplnenie zelene. V priebehu roka je naplánovaná výsadba desiatok stromov a pokladanie trávových kobercov. V priebehu nasledujúcich mesiacov budú esteticky upravené a spevnené chodníky a pevné plochy na námestí. Bude renovovaný existujúci mobiliár a pribudnú nové prvky. Súčasťou vynoveného Námestia slobody bude aj nové detské ihrisko a čoraz populárnejšie exteriérové fitnes workout športovisko s rôznymi prvkami na precvičenie celého tela pre dospelých. Na Námestí slobody pribudne aj pripojenie na nabíjanie elektromobilov, konkrétne v spodnej časti na parkovisku pri reštaurácii a v hornej časti na parkovisku za Ministerstvom dopravy. V spolupráci s  Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou sa opraví vodná prípojka k fontáne, ktorá je dôležitou súčasťou prípravy rekonštrukcie fontány v ďalšej fáze revitalizácie.

Cena Ladislava E. Hudeca_laureát 2018_architekt Peter Černo

V historickej radnici v Banskej Bystrice udelili 5. apríla 2018 Cenu Ladislava E. Hudeca architektovi Petrovi Černovi. Zriaďovateľmi Ceny sú Spolok architektov Slovenska, Centrum architekta Ladislava E. Hudeca, n. o., Banská Bystrica a Fond výtvarných umení.
Cena je poctou architektovi svetového mena, banskobystrickému rodákovi Ladislavovi E. Hudecovi, ktorý v období medzi dvoma vojnami v 20. storočí vytvoril v Šanghaji (vtedy exteritoriálne územie Číny) medzinárodne uznávané architektonické dielo. Cena sa podľa štatútu udeľuje architektovi, ktorý sa narodil na Slovensku, a to za výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí.

Acoustic Caves

Prezentácia UMPRUM na Din – Design In 2018 v rámci Milano Design Week 2018

Vystavujúci: študenti Ateliéru architektúry III (A3) UMPRUM

Kurátori: Imrich Vaško a Shota Tsikolyia

Termín prezentácie: 17. 4. – 22. 4. 2018

Otváracie hodiny: ut – so 10 – 20, ne 10 – 18

Lokalita: Lambrate Design District, via Sbodio 9 / via Massimiamo 6, Miláno

Vysoká škola umeleckopriemyselná v Prahe (UMRUM), ktorej vlaňajšia výstava sa dostala medzi TOP40 of Fuorisalone Milano Design Week 2017, sa tohto roku predstavuje netradičnou expozíciou na pomedzí dizajnu a architektúry. 

Ďalší ročník súťaže Active House Award

Študenti budú môcť ukázať, ako si predstavujú bývanie budúcnosti

VELUX oznámil štart ďalšieho ročníka súťaže Active House Award

Je tu ďalší ročník súťaže Active House Award, tentokrát s témou bývania budúcnosti. Súťaž vyhlásili spoločnosti VELUX SLOVENSKO, spol. s r.o., a VELUX Česká republika, s.r.o.

Európsky stavebný fond veľmi starne a každý šiesty Európan (podľa štúdie Healthy Home Barometer) hovorí o tom, že býva v nezdravom vnútornom prostredí. Práve preto nastal správny čas, aby sme sa zamysleli nad tým, ako budeme v Európe v budúcnosti bývať. Bude naším snom individuálne bývanie vo svojich vlastných domoch, alebo sa súčasní mileniáli a ďalšie generácie priklonia ku komunitnému bývaniu? Alebo budeme bývať úplne inak? Budú témou budúcnosti skôr novostavby alebo rekonštrukcie už existujúcich budov? Ako si s týmito otázkami poradia študenti vysokých škôl, sa dozvieme počas tohto ročníka súťaže Active House Award 2018. Víziou súťaže je priniesť nový pohľad na architektúru bývania budúcnosti tak, aby mala pozitívny vplyv na fyzickú aj psychickú pohodu ľudí.

Poznáme Stavbu roka 2017

Galavečer pri príležitosti slávnostného odovzdávania cien 23. ročníka prestížnej celoštátnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku Stavba roka 2017 a otvorenia veľtrhov CONECO a RACIOENERGIA sa konal 11. apríla 2018 v priestoroch Incheba Expo Areny v Bratislave. Účastníkmi boli významné osobnosti verejného, politického a spoločenského života, akademickej obce, ale predovšetkým tí, ktorým bol tento slávnostný večer určený - architekti, projektanti, zhotovitelia, stavebníci, developeri. Slávnostné odovzdávanie ocenení vysielala RTVS v priamom prenose na rtv:2. Súčasťou večera bola aj vernisáž výstavy Stavba roka 2017.