ARCH 11/2020

Zelená architektúra, zelené budovy, adaptácia budov na klimatické zmeny, energetická úspora, šetrenie prírodných zdrojov, znižovanie uhlíkovej stopy... to sú len niektoré zo sledovaných tém, ktoré svojím záberom presahujú architektúru a urbanizmus. Napriek tomu je naša profesia nimi v súčasnosti výrazne ovplyvňovaná. Čím viac týchto aspektov, ktoré môžeme skryť pod všeobecne používaný pojem „udržateľnosť“, budú aktuálne projekty zohľadňovať, tým účinnejší a výraznejší môže byť ich dopad na životné prostredie. Asi nikto z nás dnes už nepochybuje o tom, že zmena nášho správania voči prírode a planéte je nevyhnutná. Priznajme si však otvorene, že prestaviť myslenie „zeleným“ smerom nie je vôbec jednoduché. Dokonca to niekedy vnímame ako obmedzovanie architektonickej slobody a kreativity, hlavne vtedy, keď kvôli technickým parametrom musíme zasiahnuť do koncepcie. Komplexnosť sa však aj v tomto prípade vypláca. Kvalitná architektúra má mať vo svojom celku zakódované udržateľné parametre, ktoré môže rozvíjať rôznymi spôsobmi. Stále viac a viac je zdôrazňovaná potreba udržateľného urbanizmu, bez ktorého udržateľná architektúra stráca na svojom význame.

Napriek tomu, že tieto teórie sú všeobecne akceptované, vždy keď sa ARCH touto problematikou zaoberá, vynoria sa na povrch problémy, ktoré poukazujú na to, že len málokto podrobne rieši environmentálny koncept a konkrétnu stratégiu ako znížiť uhlíkovú stopu navrhovanej budovy. Takto orientovaných realizácií je na Slovensku zatiaľ stále veľmi málo. Preto sme sa rozhodli pre česko-slovenskú zostavu tohto čísla – v diskusii, ako aj v namiešaní slovenských realizácií s príkladným projektom nemocnice v Olomouci v pasívnom štandarde. Oslovili sme kolegov, ktorí majú k tejto téme veľmi blízko a zaoberajú sa jej propagáciou v širšom kontexte. Odborná platforma, ktorú na Slovensku i v Česku  postupne v tejto oblasti vytvorili, však potrebuje podporu širšej komunity, tak aby sa environmentálne povedomie a environmentálna zodpovednosť stali našou prirodzenou mentálnou výbavou a súčasťou dobrej výchovy.

Skúsme začať sami od seba!


Andrea Bacová 

 

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 11/2020

Nový ARCH už v predaji:

  • FN Olomouc - novostavba II. internej kliniky a geriatrie
  • EPD DROZDA - rekonštrukcia, Bratislava
  • Polyfunkčný objekt, Šintava
  • Dom pre brata, Prešov-Šidlovec
  • Viladom Tajovského, Banská Bystrica
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Salón drevostavieb a CAMP vás pozýva:

Je dobré a žiadúce stavať z dreva v mestách? Čím môžu drevené moderné bytové a verejné budovy skvalitniť a spríjemniť život ľudí v urbánnom prostredí? Ako sa býva, vzdeláva a pracuje v modernej drevostavbe? Na otázky súvisiace s celosvetovo silnejúcim trendom stavania z dreva odpovie nemecký architekt, profesor Felix Waechter (studio Waechter + Waechter Architekten BDA).

S krátkou úvodnou prezentáciou vystúpi architekt Pavel Horák, ktorý predstaví českú modernú drevenú architektúru.

Prednáška profesora Waechtera bude v anglickom jazyku. Všetko prebehne len online.

Streda 21. 10. 2020 v 19:00

Link na akciu FB

https://www.facebook.com/events/367818681018827?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22edit_dialog%22%7D]%7D

Link na online stream prednášky https://www.campuj.online/zive

Dom V - rodinný dom od autora Martina Skočeka

Architekt Martin Skoček dostal od mladej rodiny za úlohu vytvoriť pokojné útočisko na predĺžené víkendy. Nemusel sa pasovať s tvorbou jedinečnosti v smutnej kaši solitérnych katalógových domov, vstupoval do oveľa podnetnejšej situácie – do jadra dediny – a z tohto východiska vyťažil maximum. 

Festival Deň architektúry pozýva na exkurzie či prechádzky po známych i menej známych budovách a miestach

Industriálne dedičstvo, sídlisková výstavba, historické stavby či bývalá židovská štvrť, ale i verejný priestor, využitia nábreží alebo dostupnosť bývania. To všetko sú témy tohtoročného festivalu Deň architektúry. Od 1. do 7. októbra zamieri jubilejný desiaty ročník festivalu Deň architektúry do viac než stovky miest a obcí naprieč Čechami, Moravou a Slovenskom. Jeho bohatý program, obsahujúci niekoľko stoviek akcií, ponúkne zdarma prechádzky, exkurzie, cyklovýlety, prednášky s pútavým výkladom odborníkov na dané témy alebo workshopy.

Festival, ktorý sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa architektúry a pripadá vždy na prvý októbrový pondelok, je na Slovensku čoraz obľúbenejší. K prevahe českých a moravských miest sa pripája štrnásť miest zo Slovenska a ponúkne približne štyri desiatky akcií. V tomto roku zamieri napríklad do Bratislavy, Žiliny, Košíc, Banskej Bystrice, Modry, Šaštína-Stráží alebo Piešťan. Téma aktuálneho ročníka je udržateľnosť a environmentálne aspekty či sociálny presah a prospešnosť architektúry.

Prehľad všetkých podujatí je prístupný na webovej stránke festivalu www.denarchitektury.cz. Sledujte ju aj kvôli možným zmenám v dôsledku súčasnej pandemickej situácie!

Medzinárodná porota Ceny ARCH sa vydala na cestu po Slovensku.

Naše kolegyne z redakcie Časopisu Arch sa spolu s medzinárodnou porotou Ceny ARCH vybrali na cestu po Slovensku, aby spoločne počas 3 dní osobne navštívili tohtoročné nominácie. 

Prvý deň je úspešne za nimi a my sme veľmi zvedaví, kto sa napokon stane laureátom tejto prestížnej ceny. 

Otvorený list DOCOMOMO Slovensko k aktuálnej snahe zbúrať bývalý Dom odborov v Bratislave

DOCOMOMO Slovensko (ako súčasť medzinárodného združenia odborníkov zaoberajúca sa výskumom a ochranou moderného architektonického dedičstva) odoslalo otvorený list ministerke kultúry Natálii Milanovej, primátorovi hl. mesta Bratislavy Matúšovi Vallovi a starostovi mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Rudolfovi Kusému, v ktorom žiada, aby netolerovali zatajovanie objektívnych skutočností o pláne zbúrať kultúrno-spoločenský komplex Istropolis v Bratislave a iniciovali otvorenú diskusiu o budúcnosti bývalého Domu odborov, techniky a kultúry s odbornou aj širokou verejnosťou.

Nové Internorm okno KF520 získalo ocenenie German Innovation Award a MUSE Design Award

Internorm, popredná európska značka okien, získala ocenenie German Innovation Award 2020 v kategórii „Winner“ za nové plast-hliníkové okno KF520. Toto ocenenie sa udeľuje za inovácie, ktoré posúvajú celé odvetvie priemyslu vpred vďaka svojej originalite, implementácii a efektivite.

Okrem toho Internorm získal za toto prémiové okno celosvetové ocenenie MUSE Design Award v zlatej kategórii, ktoré posudzuje vynikajúci a inovatívny dizajn v mnohých odvetviach. Ceny sú dôkazom toho, že nová generácia okien od spoločnosti Internorm spája inovatívny dizajn s technickým know-how v novej dimenzii.

Od septembra bude opäť spustený online projekt Deti a architektúra 2020

Prípravy na ďalší ročník online projektu DETI A ARCHITEKTÚRA, ktoré organizuje už po šiestykrát občianske združenie EUROARCH, sú v plnom prúde. Online projekt, ktorý je určený hlavne žiakom 5. a 6. aročníka ZŠ bude tento rok zameraný na tému mosty, ako stavby symbolizujúce prirodzenú ľudskú vlastnosť – potrebu stretávať sa.

Nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara chce obnoviť liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach

„Pokusy o rekonštrukciu objektu na ubytovacie zariadenie opakovane zlyhali, preto je dôležité obnovu objektu ďalej nepodmieňovať súčasnými komerčnými nárokmi, ale hľadať cestu, ako funkciu prispôsobiť jeho forme,“ zhodli sa zakladatelia neziskovej organizácie.

V máji sa konalo prvé zasadnutie Správnej rady neziskovej organizácie Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), ktorá má jediný cieľ – záchranu a obnovu bývalého liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.