ARCH 11/2017

Architektúra pre kultúru a voľný čas je téma, ktorú považujeme za veľmi dôležitú, ale zároveň vieme, že je to oblasť, ktorej sme veľa dlžní. Stavieb a následne aj dobrej architektúry, ktoré riešia kultúrne, voľnočasové, športové a na tento segment zamierené investície je u nás stále ako šafranu. I keď sme hľadali zodpovedne, našli sme len málo toho, čo by stálo za prezentáciu na stránkach ARCH-u. Novej významnejšej kultúrnej či voľnočasovej architektúry jednoducho niet. Odráža to stav spoločnosti, záujem, či lepšie nezáujem, štátu o veci verejné a zároveň snahu niečo urobiť na komunálnej úrovni a v menšom rozmere a nájsť peniaze i tam, kde zdanlivo nie sú. Architekti tu stoja na tenkom ľade a závisí od ich vytrvalosti a schopnosti, či udržia projekt pri nízkych rozpočtoch na kvalitatívne vysokej úrovni. Čo nás nezabije, to nás posilní. Má to svoje výhody. Vidieť to i na tohoročnej Cene ARCH, do ktorej sa dostala väčšinou „soft“ architektúra so silnou väzbou na kultúrny, priestorový a predovšetkým na lokálny kontext. Téma miesta, téma lokálnosti tak získala opäť väčšiu aktuálnosť. Je pozoruhodné, že práve z týchto lokálnych zdrojov môžeme pre súčasnú architektúru akéhokoľvek druhu čerpať množstvo životodarných myšlienok. Architektúra, ktorú prináša novembrový ARCH, odráža spomínanú situáciu. Príbeh Trnavskej univerzity dokumentuje dlhodobý proces jej postupnej rekonštrukcie, ktorý sa vďaka vytrvalosti architektky nerozdrobil do neuchopiteľného celku. Kino Úsmev je nízkorozpočtový projekt s kreatívnym výsledkom (ešte nie je ukončený). Spolupatričnosť a pietnu úctu proklamuje pamätník pre odvlečenú židovskú rodinu v Kráľovej pri Senci, ktorú dali postaviť evanjelici. Aktuálny projekt nových firemných priestorov sprostredkováva vysokú kultúru pracovného prostredia s individuálnym charakterom. Dve realizácie z Českej republiky sledovanú tému vhodne dopĺňajú.

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 11/2017

Nový ARCH už v predaji:

  • Rekonštrukcia exteriérových priestorov Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity, Trnava
  • Zelený les - odkaz dejín dnešku, Modra-Kráľová
  • Kino Úsmev, Košice
  • Športová hala Věry Čáslavskej, Černošice
  • Rekonštrukcia objektu, Zelný trh, Brno
  • Centrála Baumit, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Cena ARCH už po dvadsiaty raz!

Vo štvrtok 9. novembra 2017 bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave slávnostne vyhlásená Cena ARCH 2017. Galavečer mal tentokrát ešte slávnostnejšiu atmosféru ako po iné roky. Cena ARCH bola totiž udelená už po dvadsiaty raz. Preto  zúčastnení hostia mali možnosť zhliadnuť v rámci videoprojekcie aj rekapituláciu diel a ich autorov, ktorí Cenu ARCH získali počas celej jej histórie.

O udelení Ceny ARCH 2017 rozhodovala v dňoch 11. – 13. septembra 2017 medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Krzysztof Ingarden (Poľsko), Kornel Kobák (Slovensko), Rainer Köberl (Rakúsko) a Kamil Mrva (Česká republika).

Laureátom Ceny ARCH 2017 sa stala Kaplnka vzkriesenia a krížová cesta na vrchu Krížová v Kvetnici pri Poprade, ktorých autorom je mladý architekt Samuel Netočný.

 

ARCH_exkurz

Centrála BAUMIT

Žižkova 9, Bratislava

Autori: Sebastian Nagy, Monika Lešková

Termín: piatok 10. novembra 2017, 14.00 hod.

Doprava: električky č. 4, 6 a autobusy č. 28, 29, 30, 31, 39 (zastávka Chatam Sófer)

Stretnutie: pred vstupom do budovy

Sprevádza: Sebastian Nagy

Projekt RenovActive hľadá architekta

Spoločnosť VELUX hľadá ukážkové riešenie renovácie rodinného domu pre projekt RenovActive Slovensko.

Cieľom výzvy je ukázať finančne optimálny spôsob renovácie typického slovenského rodinného domu na objekt v aktívnom štandarde, ktorý je energeticky efektívny a zároveň prináša svojim užívateľom maximálny komfort a zdravé vnútorné prostredie.

Víťazný návrh renovácie rodinného domu bude slúžiť ako ukážkové riešenie rekonštrukcie pre podobné stavby na celom Slovensku.

Predmet zadania

Rodinný dom na Vinohradníckej ulici 50 v Šali predstavuje štandardný typový dom zo 70. rokov 20. storočia v pôvodnom stave. Od účastníkov sa v prvom kole očakáva konkrétne riešenie rekonštrukcie domu pre potreby štvorčlennej rodiny, ktoré stačí vyjadriť stručným opisom, skicou alebo náčrtom. Architekti majú možnosť obhliadky riešeného priestoru v pondelok 30. 10. 2017 o 15.00 hod.

Tri vybrané architektonické tímy budú renomovanou odbornou porotou poverené dopracovaním návrhu do formy podrobnej štúdie, z ktorej sa vyberie víťazné riešenie.

 

Vyhlásenie výzvy: 25. 10. 2017 o 16.00 hod.

Obhliadka riešeného priestoru: 30. 10. 2017 do 15.00 hod.

Odovzdanie návrhov: 13. 11. 2017 do 16.00 hod

Vyhlasovateľ: VELUX SLOVENSKO, s. r. o.

Koordinátor výberového konania:Dominika Bruchatá, tel: +420 725 974 871, e-mail: dominika.bruchata@velux.com

Zadanie si môžu uchádzači prečítať vo Výzve na predloženie ponuky vo výberovom konaní.

https://www.velux.sk/inspiracia/renovactive

Diskusia o architektúre, jej súčasnej a budúcej podobe

Akokoľvek je téma udržateľnej architektúry a jej protagonistov, ktorými sú pasívne a takmer nulové budovy, aktuálna vzhľadom na požiadavky legislatívy, no najmä vzhľadom na očividne sa meniacu klímu, je zrejmé, že bez spoločného úsilia a záujmu, sa neposunieme ďalej. Preto Inštitút pre energeticky pasívne domy spolu so Slovenskou komorou architektov a českým Centrom pasivního domu zorganizovali konferenciu AØ, na ktorú pozvali architektov zo špičkových európskych ateliérov, aby predstavili svoj pohľad na udržateľnú architektúru, energetickú efektívnosť a využívanie zdrojov, svoj autentický prístup k tvorbe. Zámerom je porovnať smerovanie vývoja v rôznych ateliéroch, preto premiérovým formátom konferencie bude duel – Prekáračky. Významní slovenskí a českí architekti polemicky a kriticky rozdiskutujú svoje diela naživo, priamo na diskusnom pódiu. Pomocou aplikácie sli.do budú diváci spolumoderátormi výmeny názorov na pódiu. Konferencia bude iná, novátorská, a to nielen, čo sa týka úzkeho zamerania na cieľovú skupinu, ktorou sú špeciálne architekti, ale najmä svojím scenáristickým formátom. Bude pre tých, ktorí majú chuť o veciach diskutovať, ale aj pre tých, ktorí sú ochotní počúvať.
Konať sa bude dňa 22. 11. 2017 v priestoroch Elektrárne Piešťany.
Viac informácií a prihlasovanie na konferenciu: www.2017.iepd.sk

CE.ZA.AR 2017 má svojich víťazov

V živom televíznom prenose boli vyhlásení laureáti XVI. ročníka architektonickej súťaže CE·ZA·AR 2017. Vyhlasovateľom ceny CE·ZA·AR je Slovenská komora architektov.

Baumit Fasáda roka 2017 pozná svojich víťazov

Súťaž Baumit Fasáda roka 2017 už pozná svojich víťazov. Víťazné fasády a ich tvorcovia boli predstavení 21. júna 2017 na slávnostnom galavečere, ktorý sa niesol v duchu „cinema“, keďže sa odohrával v netradičných priestoroch moderného kina Cinemax Bory v nákupnom stredisku BoryMall. Multiplexová kinosála privítala vyše 400 hostí z radov architektov, investorov, partnerov a spolupracovníkov Baumitu. Známa moderátorská dvojica Marcel Forgáč a Milan Zimnýkoval, alias Junior, nenechala nič na náhodu. Vtipnými glosami oživila odovzdávanie cien v jednotlivých kategóriách, čím prispela k výbornej atmosfére večera. Súčasťou galavečera bol aj spomienkový medailón na Ing. Ivana Tkáča z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči, ktorý nás minulý rok náhle opustil. Ivan spolu so svojím tímom nadšených a kvalifikovaných pracovníkov reštauroval množstvo cenných pamiatkových objektov, z ktorých boli viaceré ocenené práve v súťaži Baumit Fasáda roka. Spomeňme aspoň Meštiansky dom v Levoči, kostol sv. Jakuba v Levoči a mnohé iné.

Vyhrajte rekonštrukciu rodinného domu

VELUX zrekonštruuje váš dom tak, aby ste bývali komfortne i zdravo.

Bývate v starom, tmavom a nezdravom dome? Súťaž Rekonštrukcia pre zdravé bývanie vám ponúka riešenie. VELUX totiž hľadá pre svoj projekt RenovActive rodinu, ktorá túži zdravo bývať vo svojom vlastnom dome. Prihláste svoj dom a vyhrajte ukážkovú rekonštrukciu. Vďaka tejto premene budete bývať zdravo a zároveň sa zväčší aj váš životný priestor.

Spoločnosť hľadá typickú stavbu zo 70. rokov 20. storočia – ide o tzv. štvorcový rodinný dom, ktorý by mal byť v pôvodnom stave. „Rozhodli sme sa pre tento typ domu z jedného dôvodu – na Slovensku patrí medzi najrozšírenejšie. Možno ho nájsť v akejkoľvek slovenskej obci. Princípy, ktoré použijeme pri jeho rekonštrukcii tak budú aplikovateľné kdekoľvek na Slovensku,“ vysvetľuje architektka spoločnosti VELUX, Klára Bukolská.

VELUX vyhlasuje nový ročník súťaže Active House Award

Témou súťaže, určenej pre slovenských a českých študentov, je „Materské školy budúcnosti“

Spoločnosť VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. a VELUX Česká republika, s.r.o. vyhlásili ďalší ročník súťaže Active House Award. Tento rok sa téma venuje materským školám a detským centrám. Jej cieľom je nastaviť nové štandardy pre udržateľné materské školy budúcnosti. Na víťazov čaká aj finančná odmena.

Tento ročník súťaže bude prebiehať v dvoch krajinách – na Slovensku a v Českej republike. Študenti majú navrhnúť čo najideálnejšie riešenie vonkajšieho, aj vnútorného priestoru predškolského zariadenia tak, aby spĺňalo aktívne štandardy.

Architekti hľadajú svetový talent

S cieľom vytvoriť nové príležitosti pre mladým talentom v oblasti architektúry vyhlasuje sociálna sieť INSPIRELI tretí ročník súťaže o najlepšieho mladého architekta na svete: INSPIRELI AWARDS 2017.

INSPIRELI AWARDS prepája odbornú verejnosť a študentov architektúry na medzinárodnej úrovni. Vytvára príležitosť pre voľné prejavenie a ocenenie potenciálu mladých talentov bez ohľadu na etnickú príslušnosť, národnosť, náboženstvo, či sociálno-ekonomický stav.

S viac ako 1000 súťažiacimi z 99 krajín sveta sa INSPIRELI AWARDS, už vo svojom druhom ročníku, zaradila medzi najúspešnejšie medzinárodné súťaže pre mladých, talentovaných architektov a študentov architektúry do 35 rokov.

Študenti ukázali, ako možno bývať udržateľne v už existujúcich budovách

Výsledky medzinárodnej súťaže Active House Award sú známe

Medzinárodná súťaž Active House Award, ktorú organizuje spoločnosť VELUX, spoznala svojich víťazov. Priniesla viacero návrhov a podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách už jestvujúcich stavieb.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Švajčiarska, Českej republiky a zo Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (prekl. nové riešenia pre obce) mala prinútiť študentov zamyslieť sa nad situáciou, ktorá sa dotýka mnohých krajín – zastavané dedinky a obce na predmestí veľkých miest sú obklopené novou výstavbou, pričom domy v ich centrách nie sú optimálne využité. Vysokoškoláci sa mali zamyslieť práve nad tým, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie v súlade so štandardami tzv. aktívneho domu.