ARCH 12/2017

Architektúra a výtvarné umenie majú k sebe blízky vzťah. V mnohých momentoch sa prelínajú a vytvárajú dialóg, vzájomné väzby, v ktorých sú ukryté viaceré významy a posolstvá. Asi by bolo ťažké jednoznačne definovať tento viacvrstvový vzťah, jedno je však isté, že výtvarné umenie architektúru zjemňuje, zmäkčuje, humanizuje a oslobodzuje ju od technokratického základu. Na druhej strane architektúra ponúka výtvarnému umeniu priestor na sebarealizáciu, rámcuje jeho zobrazenie a vyjadrovacie prostriedky. Sú však situácie, keď sa výtvarné umenie stáva priamym, niekedy až dominantným aktérom architektonických objektov. V poslednom tohoročnom číslesme tak trochu vybočili z nášho zaužívaného obsahového rámca a pokúsili sme sa načrieť do hore uvedenej témy. Pre našich výtvarných umelcov sa spája s tematizovanými zákazkami, ktoré ich na prvý pohľad možno odpútavajú od voľnej tvorby, ale na druhej strane sa im takýmto spôsobom otvárajú dvere do verejných priestorov, parkov či námestí. Verejné zákazkové výtvarné umenie je však disciplína, ktorá potrebuje koncepciu, odbornú prípravu i manažment. Bohužiaľ, v tomto smere sa u nás nič také nedeje a aktuálne realizované diela vznikajú na základe iniciatívy angažovaných jednotlivcov. Napriek tomu zaznamenávame kvalitné výtvarné priestorové intervencie (tvorba M. Lukáča, M. Lettricha, A. Haasa, V. Bojňanského), ktoré si zaslúžia pozornosť a predovšetkým ďalšiu podporu – tak, aby si výtvarné umenie našlo pevnejšie miesto v súčasnom architektonickom priestore. Public art už nemusí niesť punc ideologicky orientovaného výtvarného postoja, naopak môže prezentovať súčasné moderné výtvarné štýly a zušľachťovať tak priestory i duše ľudí, ktorí ich užívajú. Na záver mi dovoľte poďakovať všetkým verným pisateľom, fotografom, architektom i tým, ktorí nás finančne podporujete už 22 rokov! Zároveň vám v mene celej redakcie želám pokojné Vianoce a nastávajúci rok 2018 plný pozitívnych architektonických zážitkov!

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 12/2017

Nový ARCH už v predaji:

  • Fontána pre Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, fontána - brodisko pre Vodárenské múzeum, domové znamenie Kávové zrná, signálna plastika Jeden za troch, traja za jedného, Bratislava
  • Pamätník Imra Weinera-Kráľa, Považská Bystrica; Dialóg, La Haye-du-Poits, Francúzsko
  • Brána sv. Petra a Pavla, Pitná fontánka, Slnečný prsteň, Bratislava-Záhorská Bystrica
  • Pixel parasite, Pulsation, Simulation of Water, Site specific for Galéria Nedbalka, Resonance of sound, Bratislava
  • Obnova časti Námestia slobody, Prievidza
  • Degustačný bar a špecializovaná predajňa R. JELÍNEK, Starý Smokovec
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Študentská súťaž MultiComfort House Students Contest 2018 odštarovala

Začala symbolicky - v deň tzv. „Teachers Day“. Divízia Saint-Gobain ISOVER v spolupráci s oddelením architektúry mesta Dubaj pripravila 14. medzinárodný ročník súťaže Multi-Comfort House Student Contest. Tá sa tento rok bude konať v Spojených arabských emirátoch v dňoch 12. - 15. mája 2018.

Ocenenie GERMAN DESIGN AWARD 2018 pre spoločnosť Kinnarps

Dva produkty spoločnosti Kinnarps získali ocenenie German Design Award 2018 - spoznajte hrdých víťazov SPACE a COLLECTION S. A ak sa chcete dozviete, prečo sa vyplatí dobrá ergonómia a tipy, ako vytvoriť zdravé a pohodové pracovné prostredie, čítajte ďalej.

Denné svetlo ako stavebný materiál

Workshop s názvom ReThink Daylight je medzinárodnou platformou, kde sa stretávajú architekti, ktorí sa zaujímajú o denné svetlo. Takto môžu v spolupráci s inými kolegami z praxe a s odborníkmi na denné svetlo znovu objaviť jeho potenciál – nielen teoreticky, ale rovno v rámci svojich aktuálnych projektov. Workshop ReThink Daylight sa v decembri uskutoční aj na Slovensku a v Českej republike.

 

23.ročník medzinárodnej študentskej súťaže Xella

Tento ročník medzinárodnej študentskej súťaže, ktorú spoločnosť Xella vypísala v akademickom roku 2017/2018 má tému DOWNTOWN KERLING - BANSKÁ ŠTIAVNICA. Multifunkčný mestský blok KERLING , ako miesto na bývanie, prácu, relax a spoznávanie v Banskej Štiavnici Downtown Kerling, ako rázcestie medzi moderným a historickým alebo vstupná brána do Banskej Štiavnice.

Cena ARCH už po dvadsiaty raz!

Vo štvrtok 9. novembra 2017 bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave slávnostne vyhlásená Cena ARCH 2017. Galavečer mal tentokrát ešte slávnostnejšiu atmosféru ako po iné roky. Cena ARCH bola totiž udelená už po dvadsiaty raz. Preto  zúčastnení hostia mali možnosť zhliadnuť v rámci videoprojekcie aj rekapituláciu diel a ich autorov, ktorí Cenu ARCH získali počas celej jej histórie.

O udelení Ceny ARCH 2017 rozhodovala v dňoch 11. – 13. septembra 2017 medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Krzysztof Ingarden (Poľsko), Kornel Kobák (Slovensko), Rainer Köberl (Rakúsko) a Kamil Mrva (Česká republika).

Laureátom Ceny ARCH 2017 sa stala Kaplnka vzkriesenia a krížová cesta na vrchu Krížová v Kvetnici pri Poprade, ktorých autorom je mladý architekt Samuel Netočný.

 

Študenti ukázali, ako možno bývať udržateľne v už existujúcich budovách

Výsledky medzinárodnej súťaže Active House Award sú známe

Medzinárodná súťaž Active House Award, ktorú organizuje spoločnosť VELUX, spoznala svojich víťazov. Priniesla viacero návrhov a podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách už jestvujúcich stavieb.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Švajčiarska, Českej republiky a zo Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (prekl. nové riešenia pre obce) mala prinútiť študentov zamyslieť sa nad situáciou, ktorá sa dotýka mnohých krajín – zastavané dedinky a obce na predmestí veľkých miest sú obklopené novou výstavbou, pričom domy v ich centrách nie sú optimálne využité. Vysokoškoláci sa mali zamyslieť práve nad tým, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie v súlade so štandardami tzv. aktívneho domu.