ARCH 12/2018

Posledné tohoročné číslo ARCH-u je zamerané na architektúru verejných priestorov. Prinášame recenzie šiestich slovenských realizácií na túto tému, ktoré majú veľmi dobrú úroveň, ale aj pozitívny ohlas verejnosti. Vox populi je v tomto prípade dôležitým hlasom, ktorý netreba brať na ľahkú váhu. Podstatné je, že všetky tieto priestory sa okamžite po ich dokončení zaplnili ľudmi, našli si svojich priaznivcov, ktorí sa sem pravidelne vracajú. Úprava verejných priestorov tak prirodzene prispieva k zlepšeniu kvality sociálnych väzieb a atraktivite mesta. Prednedávnom vyhlásený laureát Ceny ARCH – Rekonštrukcia meštianskeho domu a Nádvorie v Trnave (Vallo Sadovsky Architects) tento trend tiež jednoznačne potvrdil. Atraktivita vytváraná architektúrou a jej funkciami prináša priaznivé efekty smerom do jej širokého okolia. Verejný priestor nie je možné chápať oddelene od architektúry, je jej priamou súčasťou. Akoby sme naozaj „po sto rokoch experimentovania s modernistickým urbánnym znova objavili to, čo k našim telám a dušiam pasuje predsa len lepšie,“ tvrdí porotca Ceny ARCH Samuel Netočný. Podstatné je, že táto téma je aktívne diskutovaná. Dostáva sa jej už viac pozornosti, generuje participatívny prístup a zapája do riešenia mnohé profesie i verejnosť. Stále málo podpory však dostáva zo štátneho rozpočtu a stále málo investícií je verejných. Takže u nás zatiaľ platí architektúra – vec súkromná. Podstatná väčšina v ARCH-u recenzovaných diel za ostatný rok boli súkromné investície. Nerecenzovali sme žiadnu verejnú kultúrnu stavbu, žiadnu novú školu ani nemocnicu. Ak by sme mali mapovať verejné investície, asi by sme vydali nanajvýš jedno číslo ročne! Ostáva nám veriť, že aj naša architektúra bude jedného dňa naozaj vecou verejnou.

A keďže sa rok chýli ku koncu rada by som vám touto cestou v mene celej našej redakcie a vydavateľstva poďakovala za vašu priazeň, záujem a zaželala vám v tom roku nastávajúcom veľa pozitívnych architektonických zážitkov!

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 12/2018

Nový ARCH už v predaji:

  • (1:1) WORKSHOP, Lučenec
  • Landererov park, Bratislava
  • Revitalizácie NS Centrum, Prešov
  • Rekonštrukcia Mierového námestia v Trenčíne
  • Voľnočasový priestor JAMA, Bratislava
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Mlynica medzi 40 vybranými dielami v rámci Ceny Miesa van der Rohe 2019

Európska komisia a Nadácia Miesa van der Rohe v týchto dňoch zverejnili 40 vybraných diel, ktoré budú tento rok súťažiť o najprestížnejšie európske architektonické ocenenie – Cenu Miesa van der Rohe 2019. Porota v zložení Dorte Mandrup, George Arbid, Angelika Fitz, Stefan Ghenciulescu, Kamiel Klaasse, Maria Langarita a Frank McDonald počas svojho trojdňového stretnutia v Barcelone diskutovali najdôležitejšie výzvy, ktorým čelí súčasná európska spoločnosť a jej architektúra.

S veľkým potešením oznamujeme, že medzi 40 architektonickými dielami, ktoré porota vybrala spomedzi 383 nominovaných realizácií, je aj jedno zo Slovenska – Mlynica od ateliéru GutGut. V tak veľkej konkurencii je to nesporne obrovský úspech! Autorom blahoželáme a držíme palce v ďalších kolách súťaže.

Výstava Imricha Pleidela v Levoči

V piatok 30. novembra 2018 o 16. hodine sa v priestoroch historickej radnice na Námestí Majstra Pavla v Levoči uskutoční vernisáž reinštalácie výstavy nového cyklu malieb Imricha Pleidela s názvom 12 m2. Výstava potrvá do konca februára 2019.

Cena ARCH 2018 udelená!

V utorok 6. novembra bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave už po dvadsiaty prvý raz slávnostne udelená Cena ARCH.

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko) v dňoch 3. – 5. septembra 2018.

Spoločnosť Xella vyzýva mladých architektov

24. ročník medzinárodnej študentskej súťaže

Prestížna súťaž budúcich architektov láka každoročne k účasti študentov nielen českých a slovenských vysokých škôl, ale aj z ďalších krajín strednej Európy. Tento rok sa téma súťaže po niekoľkých rokoch opäť venuje Prahe. Súťažiaci majú navrhnúť Dream Tower, vežový dom v Nových Butoviciach. Návrhy môžu záujemcovia posielať od začiatku októbra do 25. februára 2019. Prvýkrát je vypísaná aj sprievodná fotografická súťaž.

Vyhlásenie predstavenstva Slovenskej komory architektov k novovzniknutému stavebnému objektu, zrealizovanému ako súčasť Mostu SNP

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov vydalo dňa 18. mája 2018 vyhlásenie k realizovaným stavebným úpravám a zásahom do Mosta SNP v Bratislave.

Slovenská komora architektov vyjadruje zásadný nesúhlas predovšetkým k postupom, ktorých výsledkom boli predmetné zásahy do Mosta SNP; a predovšetkým kritizuje, že pred akýmkoľvek rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou.

Geberit zjednoduší portfólio svojich značiek

Skupina Geberit redukuje zložitosť, ku ktorej došlo po akvizícii a integrácii obchodu so sanitárnou keramikou bývalej spoločnosti Sanitec, a zjednodušuje portfólio svojich značiek. Značky Keramag, Allia, Pozzi Ginori a Sphinx budú integrované do značky Geberit.

Kinnarps - súčasť Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel 2018


Február bol pre nás naozaj rušným mesiacom. Aj tento rok sa Kinnarps zúčastnil Štokholmského veľtrhu nábytku a svietidiel a týždeň od 6. februára bol v našom stánku plný nielen dizajnových produktov, ale aj množstva zaujímavých stretnutí a seminárov o ergonómii, udržateľnosti či dizajne. Hovoriac o dizajne, naše produkty boli opäť ocenené prestížnymi cenami - stolička Leia získala ocenenie iF DESIGN AWARD 2018 a séria Space bola ocenená GOOD DESIGN™AWARD.

Prvé priečky súťaže Active House Award 2017 patrili slovenským študentom!

Spoločnosť VELUX vyhlásila víťazov medzinárodnej súťaže určenej pre študentov architektúry Active House Award. Odborná porota posudzovala návrhy študentov na tému „Materská škola budúcnosti“. Popri cenách, ktoré vybrala odborná porota, bola odovzdaná aj cena detskej poroty, ktorú tvorili deti z brnianskeho Detského domova Dagmar.

Kaštieľ v Moravanoch sa vracia do života

V utorok 23. januára v podvečerných hodinách sa uskutočnilo stretnutie zástupcov Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, predstaviteľov významných kultúrnych a verejných inštitúcií, vystavujúcich výtvarných umelcov, teoretikov umenia a zástupcov médií s novými majiteľmi renesančného kaštieľa v Moravanoch nad Váhom – a to priamo v jeho priestoroch. Podujatie bolo venované predstaveniu projektu s názvom návrat do života.

Študentská súťaž MultiComfort House Students Contest 2018 odštarovala

Začala symbolicky - v deň tzv. „Teachers Day“. Divízia Saint-Gobain ISOVER v spolupráci s oddelením architektúry mesta Dubaj pripravila 14. medzinárodný ročník súťaže Multi-Comfort House Student Contest. Tá sa tento rok bude konať v Spojených arabských emirátoch v dňoch 12. - 15. mája 2018.