Cena ARCH 2018 udelená!

V utorok 6. novembra bola v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave už po dvadsiaty prvý raz slávnostne udelená Cena ARCH.

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko) v dňoch 3. – 5. septembra 2018.

Laureátom Ceny ARCH 2018 sa stali Rekonštrukcia meštianskeho domu a Nádvorie v Trnave od ateliéru Vallo Sadovsky Architects. Autorský tím pracoval v zložení: Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Branislav Husárik, Zuzana Krejčířová, Marián Stanislav, Elena Šoltésová, Jakub Španiel, Marcel Vadík, Mateja Vonkomerová, Viliam Zajíček.


Z hodnotenia poroty:

Eva Eichlerová:

Je to jedinečný příklad spolupráce investora s městem i s architektem, která nezůstala jen na úrovni skvěle zvládnutého díla, ale generovala pro Trnavu jedinečný fenomén. Chytrý interaktivní kreativní prostor pro obyvatele. Stavba je určena k atraktivnímu využití, kde se lidé cítí dobře a vítáni.

 

Samuel Netočný:

Nádvorie v sebe nesie jasný odkaz, v akých mestách by sme chceli žiť. Tradícia sa mieša s novým presne v tom správnom pomere. Reštaurované staré domy nestoja v tieni tých moderných, ale sa navzájom krásne dopĺňajú. Po sto rokoch experimentovania s modernistickým urbánnym sme znova objavili to, čo k našim telám a dušiam pasuje predsa len lepšie.

 

Andrea Bacová: 

Naša cena vždy hľadá čosi viac a to viac – pridanú  hodnotu – vidím momentálne v Trnave. Tu sa kvalitná architektúra stala aj prostriedkom na zdieľanie nových priestorov a svojím programovým konceptom výborne pokryla absentujúce funkcie, podnietila nový život a kultúrne využitie historickej mestskej štruktúry.

 

Andrej Hrausky:

Pri riešení rôznych úloh platia rôzne postupy. Historické centrum mesta sa tak dotvára rôznorodými hmotami, materiálmi a konštrukciami. Projekt si adoptoval centrum a snaží sa ho zaplniť novými funkciami. Funkciami slúžiacimi nielen turistom, ale napĺňajúcimi aj potreby obyvateľov mesta. A keď si uvedomíme, aká vzácna je úspešná spolupráca medzi mestom a súkromným sektorom, nie je ťažké rozhodnúť o víťazovi.

 

Mario Ramoni:

Investor a celé spoločenstvo, ktoré sa okolo neho vytvorilo, nesie projekt ďalej, napĺňa ho obsahom. Nevybudovalo sa to len, je to aj naďalej ako celok programované – čo je tiež veľmi dôležité. Kľúčová je aj spolupráca s mestom. Ak by to tam len postavili, prázdne, kde- tu s nejakým nájomníkom, bolo by to otázne. Tu je to však tá ďalšia úroveň – zastrešujúci koncept. To sú úvahy, ktoré sa riešia vopred a neskôr pomáhajú tvoriť obsah.

 

O Cene ARCH

Cena ARCH je prestížna cena za architektúru, od roku 1998 udeľovaná mienkotvorným odborným časopisom ARCH o architektúre a inej kultúre, ktorý od roku 2006 vydáva Vydavateľstvo EUROSTAV, s.r.o. Zámerom Ceny je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii. Cena ARCH má vysoký profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria významné osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény. Nominované môžu byť výlučne diela, ktoré boli v uplynulých 12 mesiacoch publikované na stránkach tohto periodika.

 

10 diel, ktoré boli nominované v 21. ročníku Ceny ARCH:

Rodinné domy 3x3, Hrubá Borša (Endorfine: Tomáš Dupkala, Štefan Petras, Matúš Repka, Pavol Ružbarský, spolupráca: Barbora Luptáková)

Pamätník Zelený les – odkaz dejín dnešku, Modra-Kráľová (Daniel Bartoš, spolupráca: Ondrej Klučár)

Mlynica, Bratislava (GutGut / Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Benková, Tomáš Vrtek,

spoluautori štúdie: Roman Žitňanský, Patrícia Botková, Katarína Bergerová)

Sídlo spoločnosti PDP, s. r. o., Nitrianske Sučany (FVA / Ľubomír Fuňa, Martin Vanko,

spolupráca: Radka Švecová, Tomáš Martiš, Stanislava Madara, Dávid Chaľ)

Vyhliadková veža na Dubni, Žilina-Budatín (Gábor Nagy, Ladislav Vikartovský)

Úprava interiéru Kaplnky sv. Anny, Katedrála sv. Martina, Bratislava (G-ATELIÉR / Július Rybák, spolupráca: Ján Kostrian, Pavol Mikolaj, Stanislav Krajňák)

Obytná skupina Plzenská, Prešov (zerozero / Irakli Eristavi, Pavol Šilla, spolupráca: Gabriel Boženík, Martin Ratkoš)

Rezidencie Priekopnícka, Bratislava-Podunajské Biskupice (MARTIN VOJTA architekti / Martin Vojta, spolupráca: Ján Pieš, Rado Zelenák)

Mestská vila Mudroňova, Bratislava (Iľja Skoček, spolupráca: Igor Čierny, Danica Ščepková, Peter Kožuško)