Československé Studio Perspektiv získalo svetové ocenenie za interiéry EOH IT Hubu – pracovné priestory, v ktorých sa spájajú vízie o vesmíre a žijúci

Tím architektov Studia Perspektiv v minulom roku dokončil technologický hub juhoafrického ICT giganta EOH. Realizácia rozprestrená na dvoch podlažiach objektu Main Point na pražskej Pankráci bola vybraná do pätice celosvetovo najlepších projektov nominovaných v kategórii Small Office of the Year na ceny Frame Awards 2020, udeľované prestížnym časopisom Frame. Štúdiu priniesla aj ocenenie Winner v súťaži German Design Award 2020.

Štúdio vedené Jánom Antalom a Martinom Stárom v tejto budove už skôr realizovalo niekoľko zadaní, ktoré si získali uznanie českej odbornej verejnosti. Patria medzi ne kancelárie pre spoločnosti ako Arval, Trask alebo Dimension Data. Projektom EOH IT Hub na ploche 1300 m2 sa architekti Studia Perspektiv rozhodli otestovať jej limity. Organická forma stavby im napomohla rozohrať tvorivú hru asociácií so živým a neživým univerzom. Autorské vízie sa v realizácii hmatateľne uplatňujú predovšetkým prvotriednym dizajnom, ktorý kladie nekompromisnú požiadavku na funkčnosť a kvalitné materiálové spracovanie.

AUTORSKÝ KONCEPT

Architektom sa podarilo zhmotniť projekt s významovou vrstevnatosťou, ktorý presahuje všednú typológiu kancelárskych pracovísk. Priestorovú štruktúru aj konceptuálne uchopenie definujú dva zdanlivo nezlučiteľné prístupy. Prvým sa stala mikroskopická perspektíva, ktorej predmetom je mnohobunkový organizmus, druhým vesmír v makroskopickej mierke priťahujúci ľudstvo tajomnosťou aj vizuálnou pôsobivosťou anorganických hmôt a javov. 

Spoluautor návrhu a jeden zo zakladateľskej dvojice Studia Perspektiv Martin Stára ku konceptu ďalej dodáva: „Napadlo nás prepojiť dve protikladné mierky. Mikroskopickú a makroskopickú. Aby sa organizmus správne vyvíjal, jeho jednotlivé bunky sa potrebujú deliť, rásť a špecializovať. Vo vesmíre zase vidíme nekonečno príležitostí a vízií. Ponecháva mnoho miesta pre predstavivosť a kreativitu.

VSADENIE MYŠLIENKY DO PRIESTORU

Inšpirovali sme sa kľúčovými znakmi oboch mierok. Do projektu sa myšlienka prieniku mikro- a makrosveta prepísala okrem iného výskytom organických tvarov a anorganických povrchov, použitím polotransparentných stien a voľbou takpovediac mimozemskej palety farieb,“ vysvetľuje zasadenie myšlienkovej schémy do priestoru druhý z autorského dua a partnerov Studia Perspektiv, Ján Antal.

Mnohobunkový organizmus

Pri pohľade zhora pôsobia kancelárie EOH ako organizovaný zhluk dutín, komôr, medzistien a buniek. Z betónových stropov sa znášajú mohutné antracitové útvary pripomínajúce plásty. Delia priestor podľa dôležitosti a funkcie do nepravidelných komôrok s rôznymi rozmermi. Superštruktúru plástov dopĺňajú kryštalické formy zasadacích miestností a technického zázemia, ktoré svojimi obrysovými tvarmi voľne nasledujú základný rád priestoru. Podlahy, miestami vyvýšené, triedia veľké priestranstvo na hľadisko a javisko, kaviarne a kuchyne.

Sklenená fasáda budovy, rozprestrená po celej výške v oboch podlažiach, prispieva k harmonickému fungovaniu tohto „organizmu“. Umožňuje prienik denného svetla a čerstvého vzduchu do jeho útrob, a to prostredníctvom pravidelne sa striedajúcich pevných a otvárateľných okenných modulov.

Perspektívou vesmírnej jachty

Odrazy, transparencia, zrkadlenie. V hlavnej role žiari svetlo a jeho vlastnosti. Ušľachtilé materiály vzbudzujú dojem luxusného kozmického plavidla a ich zrkadlový povrch dáva vyniknúť prémiovým interiérovým doplnkom, z ktorých niektoré pripomínajú kozmické telesá a javy.

Tenké líniové profily svietidiel talianskej značky Flos, ktoré sú osadené nielen v spoločných priestoroch a komunikáciách, ale aj v zasadacích miestnostiach a na niekoľkých pracoviskách, sa opticky násobia v poliach nerezovej podlahy a plochách čierneho skla. Na niektorých miestach sa prepíjajú do lamelového podhľadu, niekde podhľad samy vytvárajú. Na nerezový barový pult od českého výrobcu Brick, ktorý stojí aj za riešením podlahy z toho istého materiálusa znáša ligot svietidiel guľovitého tvaru Mirror Bowl od britskej značky Tom Dixon.

Dubová dyha aplikovaná pod uhlom 45 stupňov, tiež firmou Brick, opticky uvádza gravitáciu do rozpakov a čiastočne simuluje slobodu pohybu v stave beztiaže. Kuchynské linky sú na mieru zhotovené tak, aby ako sami architekti s nadsádzkou popisujú, „odolali aj nárazom kozmických telies“. Homogénne a celkom nepoškvrnené pláty nerezovej ocele na seba precízne nadväzujú. Dvierka sa otvárajú na dotyk, úchytky sú nadbytočné.

Veľkoformátové dielce nerezovej podlahy boli upravené vodným lúčom, aby stvorili celistvú hladinu kovu. Presklené priečky s rámami zapustenými do podláh a stropov ponechávajú priestoru maximálnu priehľadnosť. Náležitú starostlivosť autori venovali aj odhaleným stropom, kabeláž a technologické rozvody sú precízne usporiadané, nasledujú raster svietidiel a kopírujú hrany jednotlivých plástov.

Realizácia bola výzvou pre tvorcov samotných, zároveň je však aj „hodenou rukavicou ajťákom celej galaxie“, ako architekti podotýkajú. Vďaka využitiu moderných technológií sa im podarilo vytvoriť reprezentatívne firemné zázemie pre klienta, ktorý nimi vládne.

Architekti:          Studio Perspektiv, s. r. o.

Autorský tím:    Ing. arch. Ján Antal

                             Ing. arch. Martin Stára

Spolupráca:       Ing. arch. Eva Schilhart Faberová

                             Ing. arch. Barbora Babocká

Projekt:              2018

Realizácia:         2019

Plocha:               1300 m2             

Fotografie:         BoysPlayNice

Použité produkty a dizajnové riešenia, dodávateľské spolupráce:

–       obklady, dvere, nerezová podlaha, betónová stierka na mieru Brick / www.brickpraha.cz

–       nerezový barový pult a atypický nábytok Brick / www.brickpraha.cz

–       presklené priečky Verti / dodávateľ www.verti.cz 

–       svietidlá Flos 

–       svietidlá Tom Dixon

–       nábytok Arper / www.arper.com

–       nábytok B&B Italia

–       nábytok Andreu World / www.andreuworld.com

–       nábytok Moroso Diesel 

–       nábytok Emeco

–       voľné koberce, dodávateľ Boca

–       koberce Interface & Maesh

–       kaučuková podlaha Nora Noraplan

–       pracovný nábytok Herman Miller

–       textílie Kvadrat

O Studiu Perspektiv

Studio Perspektiv od svojho vzniku v roku 2015 vytvára inovatívne interiérové riešenia pracovného prostredia, na ktorých teraz spolupracuje vyše 20 architektov v kanceláriách v Prahe a Bratislave. Pri návrhoch primárne vychádza z porozumenia potrebám komunity, ktorej majú priestory slúžiť, a profesionálne zvládnutého manažmentu. Udržateľný prístup s využitím nadčasového dizajnu prémiovej kvality a inteligentných technológií je neodmysliteľnou súčasťou projektov. Významným príkladom sa stala realizácia technologického hubu ICT giganta EOH, ktorá štúdiu priniesla svetové ocenenia Winner v kategórii Interior Architecture súťaže German Design Award 2020 a zaradenie medzi päticu svetovo najlepších projektov nominovaných na ceny Frame Awards 2020 v sekcii Small Office of the Year. Vďaka úspechu v medzinárodnej súťaži investora Penta Real Estate architekti teraz pracujú na projekte coworkingového centra Base v budove národnej kultúrnej pamiatky Jurkovičovej teplárne v Bratislave. Blížiaca sa realizácia návrhu budovy nového sídla spoločnosti GoPay sa po dokončení zaradí medzi najvyššie drevostavby v Česku.

Studio Perspektiv svoju východziu tézu o pozitívnej premene spoločnosti skrz architektúru dokazuje ako doterajšími projektmi kancelárií, tak najbližšími plánmi. Architekti v nich nadväzujú na skúsenosti z utvárania prostredí ako základného kameňa dobre fungujúceho kolektívu a vytvorenú metodiku práce aplikujú v zákazkách pre kultúrne alebo vzdelávacie inštitúcie.

Ján Antal, spoluzakladateľ Studia Perspektiv

 /* 1991, Bratislava, Slovensko/

Ešte ako študent Fakulty architektúry ČVUT v Prahe se zoznámil s Martinom Stárom, vtedy oponentom jeho bakalárskej práce. Projektom STRV – Winner v súťaži Big See Interior Design Awards – spoločne naštartovali existenciu ateliéru Studio Perspektiv. Po úspešnom absolvovaní magisterského programu odboru Architektúra a urbanizmus v roku 2017 sa Ján Antal usadil vo vedení štúdia. Neustále prehlbovanie prehľadu o prostredí biznisu a technologických spoločností považuje za nevyhnutnú súčasť autorskej spolupráce na projektoch pracovného prostredia súkromných firiem, co-workov aj centrál medzinárodných korporácií. Ako nemenej dôležitý vníma zároveň aj dizajn. Hľadá preto nové formy, materiály či produkty a každý projekt je pre neho výzvou v posúvaní tvorivých hraníc, ako napríklad medzinárodne oceňovaný EOH IT Hub. S agilitou sebe vlastnou rád objavuje rôzne kúty sveta.

Martin Stára, spoluzakladateľ Studia Perspektiv 

/* 1984, České Budějovice, Česká republika/

V roku 2015 založil spolu s Jánom Antalom Studio Perspektiv. Absolvent Fakulty architektúry ČVUT v Prahe svoju kariéru architekta odštartoval v roku 2011 diplomovou prácou Rozvoj stredu mesta Havlíčkův Brod, na ktorú neskôr nepriamo nadviazal aj profesne. Ako spoluzakladateľ štúdia Manua architekti pracoval na projektoch nielen rodinných domov a interiérov, ale aj mestských intervencií. Svoje skúsenosti zúročil v strategickom oddelení Inštitútu plánovania a rozvoja hlavného mesta Prahy (IPR). Tu okrem iného koordinoval vznik projektu Stratégie rozvoja výstaviska v Holešoviciach alebo spolupracoval na optimalizácii prevádzky kancelárií IPR. Popri dráhe architekta behá maratónske trate a vychováva tri deti. Je vizionár s vášnivou záľubou v kresbe a sci-fi, o čom vypovedajú aj vesmírom inšpirované pracovné priestory vlani dokončeného EOH IT Hubu v Prahe.

Vizuálne materiály pre realizáciu sú k dispozícii v online press kite: https://bit.ly/PerspektivEOH_SK