Deň architektúry 2019 v Bratislave

Bratislava bude aj tento rok jedným z českých a slovenských miest, v ktorých sa uskutoční Deň architektúry. Tentoraz bude zameraný na sídliská, ich obnovu a výstavbu a verejný priestor v nich. Prechádzka začína v sobotu 5. októbra o 15.00 h. Účastníci sa stretnú na Račianskom mýte pri fontáne. V nedeľu 6. októbra od 10.00 sa na rovnakom mieste začne terénny workshop s úlohou zmapovať kvality a potreby územia. V rovnaký deň o 15. hod. dostanú priestor deti v Búdke 22 v tvorivej dielni.

Deň architektúry prevedie účastníkov rôznymi tvárami „Račka“. Začne sa pôvodnou zástavbou experimentálnej hromadnej výstavby bytových domov z liateho betónu z dielne architekta Svetka a kolektívu, ktorá plynulo nadviazala na Legiodomy od Dušana Jurkoviča a Josefa Pacla. Neopomenú sa výtvarné diela neodmysliteľne patriace k parku a verejnému priestoru medzi jednotlivými budovami. Záujemcov bude sprevádzať odborník na Februárku, jej obyvateľ, kurátor zbierok úžitkového umenia, dizajnu a architektúry Slovenskej národnej galérie Denis Haberland.

Z histórie sa všetci presunú na druhú stranu Račianskej ulice do súčasnosti, do prostredia moderných rezidencií, kde verejný priestor medzi budovami neostal opomenutý a neocitol sa ani za bránami pre verejnosť. Rezidencia pri Mýte je príkladom modernej bytovej výstavby, pochádza z dielne slovinského  ateliéru Arhitektura Krušec a vyrástla  zo spolupráce s architektmi z Vallo Sadovsky Architects, ktorí záujemcov priestorom prevedú.

Račko je sídlisko mnohých tvári – starej, novej a staronovej. Prechádzka bude zakončená príkladom tej poslednej. Obnova BD Račianska  je príkladom ako výrazne zvýšiť komplexnou obnovou kvalitu bývania. No a u susedov sa realizuje transformácia opustených tlačiarní Svornosť na Lofty Kominárska – budov s týmto typom bývania je v Bratislave ešte stále ako šafránu. Oba projekty sú z dielne ateliéru GutGut, s podobnými zadaniami má už ateliér svoju skúsenosť, o ktorej jeho zástupcovia prídu porozprávať.

Na sobotnú prechádzku nadviažu dva nedeľné workshopy, jeden pre dospelých a jeden pre deti, obsadenie môže byť ale kľudne ľubovoľne pomiešané. O 10. hod. pri fontáne sa všetci stretnú aj s architektami z atelieru 2ka, ktorí sa podieľajú na revitalizácií Račianskeho parku a zmapujú sa jeho kvality a nedostatky. O 15. hod. v Búdke 22 deti vytvoria inšpirácie nielen pre ihrisko na Račku.

Viac na Facebooku:

Deň architektúry – Bratislava - https://www.facebook.com/events/547927219350101/

Užitočné odkazy a program:

www.denarchitektury.cz

www.kruh.info