PAVILÓN CE ZA AR

Prestížne ocenenie CE ZA AR, ktorého vyhlasovateľom je Slovenská komora architektov, prichádza s novými aktivitami s ambíciou stať sa hlasom zmeny vnímania architektúry.

Verejnosť sa tento rok môže tešiť na rad nových sprievodných aktivít ceny CE ZA AR, ktoré súvisia s kvalitou súčasnej slovenskej architektúry. „Aby sa populárne ocenenie CE ZA AR viac priblížilo svojmu publiku, vytvorili sme mestský Pavilón CE ZA AR, ktorý poskytne priestor kvalitným edukačným programom pre deti a mládež. Pavilón, ktorý je autorským dielom architekta Martina Skočeka, sa nachádza priamo v srdci hlavného mesta – na Primaciálnom námestí.“ – tajomníčka ceny CE ZA AR Oľga Miháliková. 

Pavilón má byť miestom, kde sa verejnosť môže nielen informovať o nomináciách aktuálneho 18. ročníka ceny, ale predovšetkým sa vďaka programu oboznámiť s významom architektúry ako dôležitej súčasti nášho životného priestoru. Pavilón je miestom spoločenskej interakcie – pozýva na verejné diskusie s témami, ktoré hýbu súčasnou slovenskou architektúrou. V sobotu 28. septembra o 17:00: Živé námestie – živé súťaže návrhov a v nedeľu 29. septembra o 17:00: Nové výzvy pre kvalitu verejného priestoru. Pavilón je „predskokanom“ série krátkych dokumentov pod názvom Týždeň súčasnej slovenskej architektúry, ktoré sa budú vysielať od 3. do 9. októbra podvečer o 17:25 na Dvojke.

Pavilón CE ZA AR vytvára rovnako priestor pre deti a mládež.  Pripravený je zaujímavý, interaktívny program nielen pre budúcich tvorcov a obdivovateľov architektúry. Príďte so svojimi deťmi (10+) v sobotu 28. septembra o 10:00 – pripravené budú zaujímavé tvorivé a edukačné úlohy pre mládež  „Priestor#1“.

Sprievodný program pavilónu bude prebiehať v Bratislave od 28. do 30. septembra, výstava nominovaných diel 18. ročníka CE ZA AR ´19 potrvá až do 10. októbra. V priebehu jesene môže verejnosť očakávať inštaláciu a program pavilónu aj v metropole východu – v Košiciach.

Nad XVIII. ročníkom ocenenia CE ZA AR 2019 prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Záštitu nad ocenením prevzal primátor Hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. Cenu podporil organizačný partner Kde bolo, tam bolo a Inštitút Slovenskej komory architektov.

Pavilón CE ZA AR bude na Primaciálnom námestí do odovzdávania ocenenia CE ZA AR 2019 10. októbra 2019 v Bratislave v Starej tržnici a v priamom prenose o 20:10 na Dvojke.