Výstava najprestížnejšieho európskeho ocenenia na poli architektúry

Slovenská komora architektov prináša na Slovensko výstavu najprestížnejšieho európskeho ocenenia na poli architektúry – European Union Prize for Contemporary Architecture / Mies van der Rohe Award

V utorok dňa 29. mája 2018 bude v Primaciálnom paláci otvorená výstava Mies van der Rohe Award 2017 za účastišéfkurátora Ivana Blasiho z Fundació Mies van der Rohe z Barcelony. V úvode večera sa svojím príhovorom dotkne tejto významnej udalosti i predseda SKA Imrich Pleidel. Bratislavská reinštalácia výstavy, ako aj jej finisáž, sú vyvrcholením podujatí, ktoré sa od októbra 2017 konali pri príležitosti osláv 25. výročia založenia Slovenskej komory architektov. Cena, ktorá má celosvetový kredit a je vysoko rešpektovaná medzi odbornou, no rovnako aj vnímaná laickou verejnosťou, prichádza po prvýkrát na Slovensko v novom formáte.

Od roku 1988 Európska komisia a Fundació Mies van der Rohe Barcelona spoločne udeľujú cenu Európskej únie za súčasnú architektúru Mies van der Rohe Award. Do XV. ročníka Ceny bolo nominovaných 355 diel, z ktorých členovia poroty vybrali 40 projektov. V závere súperilo o prestížny titul päť finalistov.

Výnimočnosť bratislavskej udalosti podčiarkuje aj skutočnosť, že víťaza - holandský ateliér NL Architects - bude mať široká aj odborná verejnosť príležitosť stretnúť aj osobne v piatok1. júna 2018 v rámci prednášky festivalu DAAD – Dni architektúry a dizajnu.

Víťazný projekt – DeFlat - je inovatívnou rekonštrukciou jedného z najväčších bytových domov v Holandsku. Transformácia pôvodnej budovy, ktorú navrhol Siegfried Nassuth v roku 1971, reflektuje úvahy o novej a komplexnej realite súčasného života. Bytový dom Kleiburg, v tvare prelamovanej dosky, s 500 bytmi v štvrti Amsterdam Bijlmermeer zosobňuje inovatívny náhľad na cenovo dostupné bývanie.

Prestížne ocenenie, akým nepochybne Mies van der Rohe Award je, dodáva téme obnovy bytového fondu patričný význam a hlavne dôraz na jej kultúrny rozmer. Ide o fenomén a v súčasnosti najmasovejší prejav v oblasti hromadného bývania. Preto je potrebné uvedomiť si, že energetické parametre a úspora by nemali byť jediným zohľadňovaným faktorom,“ uviedol Pavol Paňák, prvý podpredseda Slovenskej komory architektov.

Obnova bytových domov 20. storočia patrí aj na Slovensku medzi veľké výzvy a jej kultúrny rozmer stále nie je dostatočne vnímaný. Slovenská komora architektov pripravila 7. júna v rámci finisáže výstavy v Galérii Archa podujatie: Kleiburg vs. Petržalka? Kultúra obnovy sídlisk. Diskutérmi budú architekti Pavol Paňák, Irakli Eristavi a Štefan Polakovič.