ARCH 7/2004

PREMENY VILY

PREMENY RODINNÉHO DOMU

Téma rodinného domu je večná, príťažlivá rovnako pre architekta, historika, sociológa či etnografa. Rodinný dom vypovedá o dobe svojho vzniku ako máloktorá iná architektúra.
Aj keď možno pochybovať o intenzite a veľkosti zmien ľudských potrieb v oblasti bývania, rodinný dom sa opätovne stáva miestom novátorských experimentov i retrospektívnych návratov. Našou snahou bolo predstaviť v rámci jedného čísla najnovšie príklady rodinných domov a súčasne pripomenúť, ako sa s konceptom rodinného domu vysporiadala moderná architektúra. Vznikla tak možnosť porovnať architektonické tendencie, výtvarné názory a priania užívateľov v časovom rozmedzí vyše sedemdesiatich rokov.
Medzi nedávno dokončenými rodinnými domami nájdete exkluzívnu reprezentačnú vilu v najatraktívnejšej časti Bratislavy od Juraja Polyáka, luxusné bývanie pre dvoch vo Vrakuni, veľkorysú vilu v Ľubľane ale aj úsporný rodinný dom, ktorý si pre vlastnú potrebu navrhli mladí architekti. V zlatej ére slovenskej architektúry, v šesťdesiatych rokoch, vznikol rodinný dom architekta Iľju Skočka i radové rodinné domy Štefana Svetka. Rodinný dom nebol v socialistickom štáte zrovna témou číslo jeden, a tak sa ani jeden z nich neocitol v odbornom časopise. Oba sú teda svojím spôsobom nanajvýš priestorovo a výtvarne atraktívnou novinkou. Rekonštrukcia vily staviteľa Jiřího Paličku od legendárnej osobnosti medzivojnovej moderny Marta Stama na pražskej Babe patrí k udalostiam sezóny, a to nie len vo svete milovníkov moderného hnutia. Dvojnásobnému laureátovi českej Grand Prix Ladislavovi Lábusovi sa tu opäť podarilo nielen perfektne vyriešiť konkrétnu úlohu, ale aj načrtnúť udržateľný spôsob zaoberania sa problémom rekonštrukcie pamiatok moderného hnutia.
Projekty rodinných domov sú tradične odvážnejšie ako ich realizované verzie. Ivan Matušík stále skúša nanovo definovať priestorový i konštrukčný koncept rodinného domu. Jeho najnovší projekt domu vo svahu nezaprie poučenie aktuálnym medzinárodným diskurzom ani experimentálny potenciál sedemdesiatych rokov. Inteligentný rodinný dom testujú architekti Šimek s Grossmanom a dobrú spoločnosť tradičnej bratislavskej vilovej štvrte zúročuje v projekte mestskej vily Ľubomír Mihálik. Nekonvenčný prístup k rekonštrukcii rodinného domu spája projekty ateliéru ksa. a I. Eristaviho.

Henrieta Moravčíková

Stiahnuť zobrazené číslo Objednať zobrazené číslo Objednať predplatné
Pre stiahnutie zobrazeného čísla sa musíte prihlásiť