ARCH 12/2005

PREOBLIEKANIE

Preobliekanie

Nové interiéry sú ako nové šaty. Telo stavby do nich vkĺzne a ony mu buď padnú ako uliate alebo na ňom trápne odstávajú. Podobne ako šaty aj interiér dokáže posilniť individualitu svojho nositeľa, alebo ju naopak zastrieť či dokonca premeniť na inú.
Treska s rohlíkom a kofolou patrila k imidžu bratislavskej Tetky celé desaťročia. Práve na tradíciu tohto nenáročného spôsobu stravovania nadviazali aj majitelia podniku Pasta&Schnitzel, ktorý nedávno otvorili v časti tejto predajne. Rovnako ako spôsob občerstvenia aj interiér tohto podniku pre všetkých nadväzuje na ľahko udržiavateľné, farebné plastové vybavenie bufetov zo sedemdesiatych rokov. Prosto, dobre padnúce šaty. Elitná kaviareň a reštaurácia Camouflage vystriedala na rohu Ventúrskej a Panskej v Bratislave trochu snobský podnik Le Monde. Veľkorysé klenuté priestory Erdődyho paláca sú pre takýto typ prevádzky viac než vhodné. Aj keď názov Camouflage naznačuje pretvárku, architekti svojím módnym minimalistickým slovníkom skôr podčiarkujú aristokratickú noblesu paláca. Vo vzácnej zhode je názov i interiér Opera baru v centre Ľubľane. Z oboch dýcha viedenské, či skôr rakúsko-uhorské čaro.
Úplne novú individualitu získali prostredníctvom nových šiat administratívne priestory Západoslovenských elektrární. Nevľúdne uzavreté úradovne sa vďaka na mieru šitým šatám premenili na príťažlivé otvorené miesta.
Zvláštnou kapitolou preobliekania sú rekonštrukcie historických objektov. Práve tu sa najčastejšie stáva, že nové šaty úplne prekryjú osobnosť svojho nositeľa. Brnianska reduta ani viedenská výrobná hala našťastie nie sú ten prípad. V oboch sa podarilo zachovať jedinečnosť pôvodnej stavby a novými šatami upozorniť na jej hodnoty.
Preobliekať sa bude aj Slovenská sporiteľňa, o pár rokov by sa mali jej zamestnanci nasťahovať do novej kancelárskej budovy. Či získa primerané šaty, môžete posúdiť podľa návrhov zo súťaže na túto budovu.
Preobliekanie sa na prelome rokov dotkne aj ARCHu. Od januára má nového vydavateľa – vydavateľstvo Eurostav.

Henrieta Moravčíková

Stiahnuť zobrazené číslo Objednať zobrazené číslo Objednať predplatné
Pre stiahnutie zobrazeného čísla sa musíte prihlásiť