ARCH 2/2005

MIMO CENTRA

Mimo centra

Na Slovensku je ešte stále ťažké nájsť zaujímavú architektúru. Ešte ťažšie je nájsť ju mimo Bratislavy. A to napriek tomu, že všeobecne avizovaný rozmach stavebného priemyslu už mal postihnúť aj územie na východ od hlavného mesta. V ostatných mesiacoch sa však sem-tam podarí aj v menších sídlach, regionálnych centrách či na ich okrajoch odhaliť zaujímavé diela. Práve na také diela, ktoré obvykle stoja v tieni svojich konkurentov z centra, sme zaostrili pozornosť v tomto čísle časopisu ARCH.
Na samom konci Malaciek postavili pozoruhodnú budovu základnej školy. Ako školská novostavba vyniká nielen tým, že vôbec je, ale aj svojou príjemnou civilnou architektúrou. Prázdny pozemok na okraji prešovského centra nedávno šťastne obsadil nový dom remeselníkov. Sviežo farebný a predsa zdravo zdržanlivý dom skúša naprávať pokazenú mestskú štruktúru. Neďaleko diaľnice, na okraji Senca, zase vyrástol stroho disciplinovaný sklad, na ktorom možno obdivovať jeho funkcionalistickú priamočiarosť. Slovinská architektúra si už vydobyla pevné miesto v kontexte európskej architektúry, a preto nikoho neprekvapí, že pozoruhodné diela tu vyrastajú aj mimo veľkých miest. Svedčí o tom aj neveľké sídlo spoločnosti na spracovanie elektronických dát v Adjovščine. Latka architektonickej kultúry v susednom Rakúsku je nastavená ešte vyššie. Skvelá pohrebná kaplnka v Bad Kleinkirchheime dokazuje, že niet malých úloh.
Podstatnú časť tohto čísla časopisu sme venovali, naopak, téme centrálnej – novostavbe Slovenského národného divadla. Náš pohľad na ňu však bol vo vzťahu k súčasnému dianiu necentrálny, pozerali sme sa totiž očami architektov.

Henrieta Moravčíková

Stiahnuť zobrazené číslo Objednať zobrazené číslo Objednať predplatné
Pre stiahnutie zobrazeného čísla sa musíte prihlásiť