ARCH 7/2013

AKTUÁLNE Z V4

Letné dvojčíslo ARCHu mapuje pomerne veľkú časť stredoeurópskeho priestoru – krajiny V4: Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko, ich aktuálne architektonické dianie. Výber architektonických diel sme zostavovali zo širšej ponuky jednotlivých krajín V4, z ktorej sme vzhľadom na rozsah nášho časopisu vybrali dve z každej krajiny. Z množstva zaujímavých a kvalitných realizácií, ktoré sa vďaka skvelej spolupráci s našimi susedmi ocitli na našom redakčnom stole, bolo naozaj ťažko vyberať. Verím však, že sa k ich architektúre ešte v budúcnosti vrátime.
Zorientovať dopomôžu sprievodné odborné texty teoretikov a kritikov architektúry. Prinášajú nielen pestrú názorovú paletu, ale aj podnetnú rôznorodosť metodického prístupu k parciálnemu hodnoteniu architektonického diania. Priznám sa, že nie je nič ťažšie ako na časopisecky obmedzenom priestore vystihnúť podstatné momenty, ktoré sa udiali na architektonickej scéne za ostatných pár rokov. Chýba časový odstup, ktorý dáva možnosť dianie verejne diskutovať a postupne aj objektivizovať. Aj preto sú publikované texty subjektívnymi názormi jednotlivých autorov.
O to lepšie sa však čítajú. Miestami majú príchuť sympatického novinárskeho blogu, ktorý „triafa do čierneho“. Takým je napríklad aj svieži text Matúša Dullu. Zaujme nielen pisateľskou bravúrnosťou, ale aj výstižnými postrehmi na margo ťažko definovateľnej českej architektúry, ktorá sa podľa autora „čoraz viac rozplýva v európskom priestore“. Pozitívny podtón však určite poteší, ale aj utvrdí, že celkové smerovanie českej architektúry je v zásade správne. Podobne pozitívne ladené a štylisticky originálne je hodnotenie poľskej scény od Doroty Wantuch-Matla, ktorá vyzdvihuje predovšetkým verejnú debatu o identite poľskej architektúry. Poukazuje na jej postupnú kvalitatívnu zmenu zaznamenávanú predovšetkým v mestách sliezskeho regiónu a aj vďaka pôsobeniu mladých ateliérov. Maďarská situácia je už historicky silne ovplyvnená regionalizmom a regionalistickým spôsobom myslenia, ktorý je stále aktuálny. Bližšie o špecifických maďarských architektonických stratégiách píše Levente Szabó. Hodnotenie slovenskej scény je v kontextoch nášho časopisu predsa len domácou témou, ktorej sa pravidelne venujeme, a preto je stručnou sumarizáciou s krátkym komentárom podstatných tém a hlavných architektonických udalostí. Osobitne sa ešte venujeme situácii na východe Slovenska, ktorá má predsa len svoje špecifiká.
V publikovaných realizáciách skutočne rezonuje téma verejná, ktorej zodpovedá aj architektúra: kostol v maďarskom Györi, centrum navigačných služieb v Budapešti, Malopoľská záhrada umenia v Krakowe, židovské múzeum vo Varšave, konverzia plynojemu v Ostrave či Kunsthalle v Košiciach. Zvláštna súhra náhod? Alebo svitá na lepšie časy? Pravdepodobne je to téma, ktorou by sa súčasná architektúra mala zaoberať s väčšou dávkou pozornosti, a to nielen architektov, ale predovšetkým tých, ktorí architektúru financujú.
A ešte jeden postreh. Obe poľské i obe maďarské realizácie vznikli na základe súťaží, židovské múzeum vo Varšave dokonca na základe medzinárodnej, ktorú vyhrali Fíni. U nás sa veľkým množstvom súťaží skutočne chváliť nemôžeme. I keď, čerstvá správa o práve pripravovanej súťaži na Kamenné námestie v Bratislave iste poteší.

Prajeme vám pekné leto aj s naším ARCHom.

Andrea Bacová

Stiahnuť číslo (20,65 MB) Objednať zobrazené číslo Objednať predplatné
Pre stiahnutie zobrazeného čísla sa musíte prihlásiť
 • Múzeum histórie poľských židov, Varšava


  Autor(i): Anna Cymer
  Fotografie: Wojciech Krynski, Juha Salminen
  Recenzia: Rainer Mahlamäki
 • Malopoľská záhrada umenia, Krakov


  Autor(i): Marta Karpinska
  Fotografie: Krzysztof Ingarden, Marcin Czechowicz
  Recenzia: Krzysztof Ingarden
 • Centrum služieb leteckej navigácie, Budapešť


  Autor(i): Levente Szabó
  Fotografie: Tamás Bujnovszky
  Recenzia: Lázsló Kalmár, Zsolt Zsuffa
 • Rímskokatolícky kostol, Györ-Kismegyer


  Autor(i): Andor Wesselényi-Garay
  Fotografie: Tamás Bujnovszky
  Recenzia: Mihály Balázs, Katalin Somogyi-Soma
 • Multifunkčná hala Gong, Ostrava-Vítkovice


  Autor(i): Jiří Pometlo
  Fotografie: Tomáš Souček
  Recenzia: Josef Pleskot / AP ATELIER
 • AZ Tower, Brno-Štýřice


  Autor(i): Jan Kratochvíl
  Fotografie: Filip Šlapal
  Recenzia: Gustav Křivinka, Aleš Burian
 • Rekonštrukcia mestskej plavárne - Kunsthalle, Košice


  Autor(i): Andrea Bočková
  Fotografie: Ľubo a Monika Stacho
  Recenzia: Juraj Furdík, Ivor Mečiar, Peter Lovich, Kristína Šťasntnňa, Juraj Koban, Štefan Pacák, Róbert Kolla
 • Polyfunkčný dom, Bratislava


  Autor(i): Andrej Alexy
  Fotografie: Paťo Safko
  Recenzia: Zoran Michalčák
 • Klapka, strih! Poľská architektúra dnes


  Autor(i): Dorota Wantuch-Matla
 • Po regionalizme. Architektonické stratégie v dnešnom Maďarsku


  Autor(i): Levente Szabó
 • Subjektívne o dnešnej českej architektúre


  Autor(i): Matúš Dulla
 • Krátka správa o slovenskej architektúre


  Autor(i): Andrea Bacová
 • Na východe stále iba trocha inak


  Autor(i): Ján Krcho
 • Cena ARCH 2013 - nominácie


  Autor(i): Andrea Bacová
 • Dialogy se spoučasnými americkými architekty, čili Oxymorón & pleonasmus - tentokrát svazek II. (Oxymorón & pleonasmus II. Rozhovory o kritické a projektivní teorii architektury. Ed. Monika Mitášová. Praha : Vyd. Zlatý řez v spolupráci s VŠVU v Bratislave


  Autor(i): Ondřej Beneš, Oldřich Ševčík
 • DAAD 2013: Košice a Bratislava


  Autor(i): Michal Lalinský
  Fotografie: Dáša Barteková
 • reSITE. Mesto ako miesto pre život


  Autor(i): Michal Gsandtner
 • Spravodajstvo z Prahy


  Autor(i): Ivana Tláskalová Zavillová, FA ČVUT
 • Architektúra pohyblivého obrazu – spojená federácia planét


  Autor(i): Imro Vaško