ARCH 9/2013

DVA V JEDNOM

Napriek všetkým vymoženostiam informačného veku, ktoré posúvajú hranice nášho poznania tak rýchlo, ako rýchlo dokážeme vygooglovať na tablete – uprostred dovolenkovej destinácie – potrebné informácie o krajine, v ktorej sa práve nachádzame, ostáva autentický zážitok z, aj keď pomalšieho, čítania dobrej knihy stále nenahraditeľným dobrodružstvom. Problém je len v tom, že v záplave kníh je naozaj ťažké vyberať. O to viac poteší, keď sa z času na čas zadarí a do rúk sa nám dostane skutočný skvost, ktorý nielen pohladí dušu, ale posunie nás zrazu o kúsok dopredu. Tento pocit som zažila nedávno vo vlaku cestou na pražskú fakultu architektúry, keď som sa začítala do knihy Juhaniho Pallasmaa Oči kůže. Recenziu tejto, ale i ďalšej jeho knihy (zlínske nakladateľstvo Archa, 2012) od Igora Thurzu si môžete prečítať v tomto ARCHu. Spolu s prekladom Pavla Paňáka eseje Komplexnosť v jednoduchosti tak prinášame ucelenejší pohľad na architektonickú teóriu tohto autora.
Juhani Pallasmaa, fínsky architekt a mysliteľ, upozorňuje na nebezpečenstvo nadvlády obrazového vnímania sveta i architektúry. Tvrdí, že „súčasná priemyselná masová produkcia vizuálnej obraznosti tiahne ku zraku, ktorý sa odcudzil citovej účasti a identifikácii... Budovy sa menia na obrazové výtvory oddelené od existenciálnej hĺbky a podstaty.“ Jeho texty musíme čítať pomaly, pozorne, tak aby nám naozaj prenikli do kože a až potom je možné ich pochopiť. Ak sa zamyslíme nad obsahom toho, čo nám chce svojím textom povedať, zistíme, že sú zásadného, takmer až kultového významu.
Tak ako sa mnohým z nás počas štúdia architektúry dostali do krvi Léon Krier, Italo Calvino alebo Christian Norberg-Schulz, môže sa nám dnes dostať do krvi aj Juhani Pallasmaa. Zdieľať jeho texty však znamená zdieľať iný postoj k architektúre – k jej tvorbe i k jej vnímaniu. Potlačenie hegemónie oka a vytvorenie priestoru pre viaczmyslový prístup k architektúre odkrýva jej nové, modernistami málo využívané, rozmery. Pallasmaa ich však vo svojej tvorbe aplikuje. Podľa Stevena Holla „jeho architektúra vyjadruje cit, zvuk a vôňu miest“.
Z tohto pohľadu sa môžeme pozrieť aj na našu aktuálnu tému „dva v jednom“, ako na výzvu pre komplexnejšiu tvorbu architektonického priestoru. Takú, aby sme jeho kvality mohli nielen vidieť, ale aj počuť, cítiť, vnímať ich chuť, vôňu či pociťovať ich dotykom. I keď tento fenomenologický prístup nie je v súčasnosti bežný ani zaužívaný, rozhodne môže prispieť k posilneniu žiadúcej existenciálnej, sociálnej a kultúrnej úlohy súčasnej architektúry.

Andrea Bacová

Stiahnuť číslo (11,11 MB) Objednať zobrazené číslo Objednať predplatné
Pre stiahnutie zobrazeného čísla sa musíte prihlásiť
 • dupleXS_dvojdom, Bratislava-Vrakuňa


  Autor(i): Andrea Bystrická
  Fotografie: Ondrej Synak
  Recenzia: Branislav Loskot, Jaroslav Takáč, Peter Kukučka
 • Prístavba rodinného domu, Bratislava


  Autor(i): Laco Bartko
  Fotografie: Tomáš Manina
  Recenzia: Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Branislav Husárik, Peter Janeček
 • Toito & Kabinet, Bratislava


  Autor(i): Tomáš Amtmann
  Fotografie: Toito architekti
  Recenzia: Ivan Príkopský, Katarína Príkopská, Tomáš Szöke
 • VW_strategická miestnosť, Bratislava-Devínska Nová Ves


  Autor(i): Dušan Kočlík
  Fotografie: Michael Durczok
  Recenzia: Branislav Loskot, Jaroslav Takáč, Peter Kukučka, Marcel Gacho, Juraj Benko, Adam Kuzma
 • Prelet, zastávka MHD pod Mostom SNP, Bratislava


  Autor(i): Katarína Trnovská
  Fotografie: Tomáš Manina
  Recenzia: Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Branislav Husárik, Peter Janeček, Tomáš Bartko, Marcel Vadík, Mateja Vonkomerová
 • Rodinný dom, Stupava


  Autor(i): Henrich Pifko
  Fotografie: Dano Veselský / maxphoto.sk
  Recenzia: Pavol Pokorný
 • Dom pri Váhu, Kráľová nad Váhom


  Autor(i): Marta Kropiláková
  Fotografie: Tomáš Manina
  Recenzia: Imrich Pleidel, Ondrej Pleidel
 • Modernizácia pešieho mosta Ružomberok - Likavka


  Autor(i): Pavol Fischer
 • Komplexnosť v jednoduchosti. Štruktúra umeleckého obrazu


  Autor(i): Pavol Paňák
 • Výstava diplomových prác (DIPLOMOVKY. Galéria architektúry SAS, 6. - 23. 8. 2013)


  Autor(i): Júlia Kolláthová
 • Architektúra ako obrana ticha (PALLASMAA, Juhani. Myslící ruka. Existenciální a ztělesněná moudrost v architektuře. Zlín : Nakl. Archa 2012; PALLASMAA, Juhani. Oči kůže. Architektura a smysly. Zlín : Nakl. Archa, 2012)


  Autor(i): Igor Thurzo
 • Svet podľa Viliama Malíka


  Autor(i): Pavol Paňák
 • Spravodajstvo z Prahy


  Autor(i): Ivana Tláskalová Zavillová, FA ČVUT
 • Architektúra pohyblivého obrazu – Liberace Queer Space


  Autor(i): Imro Vaško